jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۶۳۲۱   ۲۵ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۷

تحول در تشخیص آلزایمر؛

تبدیل مغز به بافت شفاف

دانشمندان ژاپنی روشی نوین برای مشاهده درون مغز و کشف علت بیماری های صعب العلاجی نظیر آلزایمر ارایه کرده اند.

تبدیل مغز به بافت شفاف

به گزارش مهر، از پرتوهای ایکس گرفته تا فناوری ام.آر.آی، دانشمندان علوم پزشکی در سراسر جهان تلاش می کنند که از ابزارهای گوناگون پزشکی برای نفوذ هرچه مؤثرتر به درون بدن انسان استفاده کنند. در این میان مغز از جمله اهداف بلندبالای دانشمندان بوده است.

آنها دهه های طولانی است که به دنبال نفوذ به مغز و درک هر چه بهتر ساختارهای آن هستند. اکنون تیمی از دانشمندان ژاپنی روشی منحصربفرد ارایه کرده اند که می تواند پاسخی به این نیاز باشد.

این روش جدید «ScaleS» نام دارد که با استفاده از آن می توان سراسر مغز و بدن را مشاهده کرد.

در روشهای فعلی از رنگدانه های مخصوصی برای تصویربرداری هرچه بهتر از بخش های مختلف بدن استفاده می شود اما این مواد شیمیایی اثرات مخرب خاص خود را بر اندام های بدن به همراه دارند.

در روش جدید دانشمندان ژاپنی از دو ماده «سوربیتول» و «اوره» استفاده می کنند. سوربیتول نوعی قند قابل یافت در میوه، ذرت و گیاهان دریایی است و اوره که بدن انسان به طور طبیعی به همراه ادرار از خود خارج می کند.

دانشمندان دریافته اند وقتی مغز در این محلول قرار می گیرد نه تنها ساختار خود را از دست نمی دهد بلکه تا یک سال نیز به همان شکل باقی مانده و این درحالی است که می توان بخش های درونی آن را مشاهده کرده و پی به راز بروز انواع بیماری ها از جمله آلزایمر برد.

این روش نوین که می توان گفت در آن مغز به بافتی شفاف تبدیل می شود بر روی مغز موش های مبتلا به آلزایمر انجام شده و با موفقیت همراه بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها