jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۴۲۷۲   ۱۹ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۷

محققان دانشگاه واشنگتن به منظور درک بهتر تکامل و نحوه پیدایش حرکات فیزیکی و روابط اجتماعی نوزادان، برای اولین بار نقشه بدن نوزادان و کودکان کم سن را ترسیم کردند.

نقشه بدن نوزاد ترسیم شد

به گزارش ایرنا، نقشه بدن بزرگسالان و پستانداران دیگر از سال ها قبل مورد مطالعه قرار گرفته بود؛ اما این اولین باری است که نحوه ارتباط مغز با اندام های حسی و درک نوزاد از خودش ترسیم شده است.
نحوه ارتباط بخش های مختلف مغز با اندام های حسی از طریق حس لامسه، با استفاده از نقشه بدن (Body map) توصیف می شود.

با استفاده از نقشه بدن می توان درک کرد که فرد در مورد بدن خود چه احساسی دارد و چگونه حرکت بدن خود را درک می کند.

این نقشه با قرار دادن چند حسگر به شکل کلاه روی سر نوزادان صورت گرفته و نشان می دهد که چگونه لمس نقاط مختلف بدن نوزاد، نواحی مختلفی را در مغز تحریک می کند.

این نقشه اطلاعات ارزشمندی را در مورد چگونگی رفتارهای تعاملی و اجتماعی کودکان در اختیار محققان قرار می دهد و کاربرد گسترده ای در درک احساسات کودکان مبتلا به سندرم داون و اوتیسم دارد.

همچنین این نقشه حاوی اطلاعات مهمی در مورد نحوه پرورش کودکان و چگونگی یادگیری و آموزش آنان است.

نتایج این تحقیقات در نشریه «Trends in Cognitive Sciences» منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها