Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۳۹۶۶ ۱۸ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۴:۰۲

محققان انگلیسی با استفاده از امضای ژنی موفق به تعیین سن بیولوژیکی و پیش بینی احتمالی ابتلا به آلزایمر شدند.

پیش بینی آلزایمر با سن بیولوژیکی

به گزارش مهر، محققان انگلیسی کالج «کینگ» لندن با استفاده از امضای ژنی موفق به تشخیص سن بیولوژیکی شدند.

امضای ژنی یا «gene signature» به مجموعه ای از ژن ها اطلاق می شود که با چینش و الگوی خاصی درون یک سلول قرار گرفته و بیانگر شاخص شرایط پزشکی خاصی هستند.

در این تحقیق، اطلاعات ژن هایی که در فرآیند پیرشدن طبیعی دخیل هستند، شناسایی و مورد بررسی قرار گرفتند.

طبقه بندی مولکول ها در شناسایی افراد در معرض ابتلا به بیماری می تواند در تشخیص بیماری سودمند باشد. محققان انگلیسی معتقدند با استفاده از امضای ژنی می توان سن بیولوژیکی فرد را با دقت بالایی تشخیص و تعیین کرد.

سن بیولوژیکی با سن تقویمی افراد متفاوت است اما سن بیولوژیکی در تشخیص میزان سلامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محققان در این مطالعه، ژن های سالم شخص ۶۵ ساله ای را مورد بررسی قرار داده و در حین این تحقیق به دنبال ژن هایی بودند که در حفظ سلامتی با افزایش سن نقش دارند.

دکتر جیمز تیمون از محققان این پروژه و از دانشگاه کینگ لندن در این رابطه می گوید : «این مطالعه برای اولین بار نشان داد که از امضای بیولوژیکی می توان برای سنجش سلامت یا اقدامات پزشکی استفاده کرد.از مزیت های این روش می توان به تشخیص احتمالی بیماری آلزایمر و همینطور انجام اقدامات درمانی اولیه برای کنترل و عدم پیشروی بیماری را اشاره کرد.»

محققان معتقدند، RNA بیماران مبتلا به آلزایمر فاقد ژن های پیری سالم هستند که با استفاده از این روش (امضای ژنی) می توان به شناسایی چنین افرادی پرداخت. اما با این وجود بازهم نمی توان پیش بینی کرد که چه افرادی به زوال عقل مبتلا خواهند شد.

محققان در پایان بهترین روش برای پیش بینی و تشخیص آلزایمر و زوال عقل را مراجعه مرتب به کلینک های درمانی دانسته اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: