چرا و چگونه؟

رمز و راز پوست گورخر

برخی شواهد نشان می‌دهد که امتیاز اصلی در پوست راه راه و سیاه وسفید گورخر در جذب کردن گرماست. با این حال پاسخ این سوال همچون رازی است که سال‌هاست محققان در پی پاسخ آن هستند و تاکنون دلایل مختلفی مانند استتار حیوان در برابر انگل‌ها برای آن ارائه کرده‌اند.
کد خبر: ۸۱۹۹۸۴

اما شواهد قانع کننده تر که توسط محققان در آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد جذب گرما توسط پوست علت اصلی وجود نوارهای سیاه و سفید روی پوست این حیوان است. به این صورت که نوار سیاه نسبت به نوار سفید گرمای بیشتری را جذب می‌کند و نوار سفید خنک‌تر از نوار سیاه است. همین موضوع سبب ایجاد یک چرخش خنک‌کننده جریان هوا روی پوست گورخر می‌شود.

تغییرات در بدن انسان

این ایده که هرچند سال یک بار سلول‌های بدن با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند از معروف‌ترین نظریات علمی است؛ اما این ایده درست نیست. در واقع میزان این جایگزینی در انواع سلول‌های بدن متفاوت است؛ به این صورت در هر سال حدود ده درصد از سلول‌های چربی با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. ولی سلول‌های عضله قلب در هر سال و در 25 سالگی فقط در حدود یک درصد زمینه جایگزین دارند و عمل جایگزینی در 70 سالگی به 5 درصد کاهش می‌یابد. حتی اگر شما تا 100 سالگی هم زنده بمانید با این وجود بیش از نیمی از سلول‌های عضله قلب خود را که از زمان تولد خود دارید، همچنان با خود خواهید داشت.

به‌طور معمول سلول‌های عصبی کرتکس مغز و سلول‌های عدسی چشم انسان هرگز با سلول‌های جدید جایگزین نمی‌شوند. اما حتی اگر در برخی از سلول‌ها عمل جایگزینی به‌صورت کامل صورت نگیرد، باز هم تغییر خواهد کرد. مولکول‌های بدن دائما با محیط بیرون در طول فرآیند متداول متابولیک بدن در چرخه تبادل هستند . بطور مثال هر روز حدود سه لیتر آب در داخل بدن انسان جابه‌جا می‌شود. بدن هر انسان بالغ حدود 40 لیتر آب دارد که این مقدار در حدود 7 درصد در هر روز است. با توجه به این فرآیند تبادل، تا دو سال بعد به لحاظ آماری بعید است که بدن شما همان مولکول‌های آب را داشته باشد. اما کلسیم موجود در دندان‌های شما همیشه ثابت است.

معادله سقوط گربه از ارتفاع

هنگامی که یک گربه از ارتفاعی سقوط می‌کند به‌صورت یک بازتاب غریزی، بدنش را طوری در هوا می‌چرخاند که فرم پاهایش به سمت پایین باشد. موارد مستندی از سقوط گربه وجود دارد که از طبقه سی و دوم آسمان خراشی در نیویورک افتاده‌اند و زنده مانده‌اند! اما تضمینی برای این‌که این گونه سقوط‌ها بدون آسیب بوده باشد وجود ندارد. طبق نتایج مطالعاتی که در سال 1987 در مجله انجمن دامپزشکی آمریکا منتشر شد، از 123 گربه‌ای که به‌طور متوسط از ارتفاعی معادل با 5/5 طبقه سقوط کرده بودند، یک‌سوم‌شان بدون درمان اورژانس دامپزشکی جان دادند. جالب است بدانید صدمات ایجاد شده در سقوط از ارتفاع حدود هفت طبقه شدید‌تر از صدمات سقوط از ارتفاعی بیشتر از این است. محققان تصور می‌کنند گربه پس از سقوط از ارتفاعی معادل هفت طبقه (21 متر)، به سرعت نهایی می‌رسند.

بتول خالدی/ دانش

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها