jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۸۱۸۹۵۹ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

هر روز بی‌اعتنا از کنارشان می‌گذریم و وقتی به ما نزدیک شوند سعی می‌کنیم از آنها فاصله بگیریم. آنها را به عنوان معضلی برای شهر می‌دانیم. گدایی نمی‌کنند و در سطل زباله به دنبال روزی خود هستند. زندگی هرکدام از آنها داستانی برای خود دارد. آنها هم خود را قربانی شرایط می‌دانند. شرایط جامعه، خانواده و اقتصادی... در سختی روزگار موادمخدر را تنها مرهم خود دانستند و وقتی سرشان را بلند کردند گرفتار افیون شدند. اعضای خانواده وقتی متوجه اعتیاد آنها شدند به جای آن‌که ترکشان دهند، طردشان کردند و آنجا نقطه آغاز ورود آنها به زندگی در خیابان شد.

امروزه اعتیاد با گسترش چشمگیر و کاهش سن ابتلا یکی از آسیب‌های اجتماعی است که اگر مانعی برای آن ایجاد نشود، می‌تواند جامعه را با مشکل جدی مواجه کند.

اعتیاد خطرناک شده، سن اعتیاد رفته‌رفته کمتر می‌شود و تعداد افراد طرد شده از خانواده‌ها به این دلیل زیاد. اگر فکری به حال این بلای خانمانسوز نشود آینده کشور با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد. برای مدیریت بهتر جامعه قطعا باید آموزشی وسیع و البته پایه‌ای صورت گیرد و خانواده‌ها و صدالبته همه اجزای جامعه باید راه برخورد و احیای افراد و البته پیشگیری را بیاموزند.

خانواده‌ها باید برای اوقات فراغت فرزندان برنامه‌ریزی‌های مناسب براساس توان اقتصادی و شرایط فرهنگی خود داشته باشند تا از این راه هم بتوانند فرزند خود را کنترل کنند و احتمال روی آوردن آنها به اعتیاد را کاهش دهند. والدین باید از سنین کودکی مراقب دوستان و همبازی‌های فرزندان خود بوده و اجازه ندهند بچه‌ها دوستان نامناسب برگزینند. در کنار این اقدامات والدین، مدارس و آموزش و پرورش نیز باید مهارت‌های اجتماعی را به دانش‌آموزان آموخته و بتوانند آستانه تشخیص آنها را برای برگزیدن بهترین مسیر بالا ببرند. این کار باید در سنین کودکی و در مدارس یکی از مهم‌ترین کارها باشد. مهارت جامعه‌پذیر شدن پس از درمان و آموزش مهارت‌های زندگی در حین درمان و کنترل بعد از درمان، باید تا مدت دو سال برای افراد درمان شده ادامه پیدا کند تا این افراد دوباره به زندگی عادی بازگردند.

با اعتقاد کارشناسان حوزه اعتیاد؛ برخوردهای سلبی شدید با اعتیاد فرزند می‌تواند نتیجه عکس داشته و برای برخورد با فرد معتاد در خانواده باید مشورت‌هایی با متخصصان صورت گرفته و آموزش‌های لازم در این زمینه فراگرفته شود، در عین حال خانواده نباید از گسترش خبر اعتیاد فرزند و رسوا نمودن او و تنبیهات دشوار بهره ببرد و راه را برای بازگشت مجدد فرد معتاد به زندگی عادی و جامعه بسته یا سخت کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر