jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۶۸۹ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی که وی را با برنامه درس‌هایی از قرآن می‌شناسیم، چند سال پیش براساس تشخیص وجود نیازی در جامعه، مساله ضرورت ساخت برنامه‌هایی در قالب‌های مختلف رسانه‌ای، ذیل موضوع «خنده حلال» را مطرح کردند.

هر چند این پیشنهاد متاسفانه چندان که باید از سوی اصحاب فرهنگ و رسانه به شکل جدی پیگیری نشد، اما اقداماتی در این مسیر صورت گرفت، از جمله مجموعه‌ای تحت‌عنوان «خنده حلال» که در وبگاه‌ها بارگذاری و تماشای فایل‌های ویدئویی منتشر می‌شود و دربردارنده قطعات کوتاهی از سخنرانی آقای قرائتی است که ایشان در آنها با شوخی‌هایی مانع خستگی احتمالی مخاطبان می‌شوند. این ویدئوها در عین حال که برای ما که با مباحث و درس‌های آقای قرائتی سال‌هاست آشنا هستیم، احتمالا چندان حاوی شوخی‌ها و طنز‌های جدید نیست، ولی در عین حال موجب انبساط خاطر می‌شود.

اما نکته مهم تر اینجا‌ست که حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های بعد از انقلاب طی مجموعه درس‌هایی از قرآن، ایده خنده حلال را بهتر از هر فرد یا رسانه دیگری عملی کرد و به خانه‌های ما آورد. این تصور که خندیدن نشانه غفلت و شیطنت است به شکل شایعی میان عامه پذیرفته شده است. اما اگر این تصور نادرست اصلاح نشود‌ و دینداری همجوار عبوس بودن بین مردم ـ و بویژه جوانان و نوجوانان ـ معرفی شود، دین جذابیت خود را ـ بخصوص میان نسل جدید ـ از دست خواهد داد. و از آنجا که هرگونه حرکت در مسیر کم رونق کردن دین، حرکتی شیطانی است، پس مخالفت بی‌قید و شرط با خنده و شادی با بهانه دینداری، پسندیده نیست.

از این‌رو، پیشنهاد برنامه‌هایی با موضوع و محتوای «خنده حلال» از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی و عملی کردن این پیشنهاد از سوی خود ایشان و نیز عده‌ای از اصحاب رسانه، حرکتی دینی و ارزشمند است. در این چارچوب، «خنده» و اشاعه آن، صرفا «حلال» نیست، زیرا حلال عمدتا به معنای عملی است که دین نسبت به آن جهتگیری منفی ندارد، ولی معلوم نیست که جهتگیری مثبت هم داشته باشد یا نه. بلکه خنده در این چارچوب، یک ارزش دینی است، زیرا عملا در خدمت این ایده قرار می‌گیرد که دین، نسبتی با عبوس‌بودن و جدیت افراطی ندارد. برنامه‌هایی چون خنده حلال و قندپهلو و خندوانه و... از این منظر، اشاعه‌دهنده یک ارزش است .

حسین برید

اندیشه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر