jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۸۱۵۸۱۱ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

محمدرضا حیاتی از جمله پیشکسوتان عرصه گویندگی است که مخاطبان صدا و سیما از او خاطرات بسیاری دارند.

او که مدتی پیش بازنشسته شد در گفت‌وگو با تسنیم درباره خاطرات دوره کاری‌اش گفته است: مهم‌ترین و بهترین اخبار پس از انقلاب را از سال 60 به بعد من خواندم، خبرهای خوب و بد زیادی داشتم، اما به نظر من اخبار آزادی خرمشهر، شکسته شدن حصر آبادان، پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ و خبر رحلت امام و انتخاب مقام معظم رهبری به رهبری از شاخص‌ترین اخبار بوده است. دوران خیلی سختی را گذراندیم. طی بیش از سه دهه فعالیت، حوادثی به‌وجود آمد که شاید همین همکاران ما حاضر نبودند در آن دوران بیایند و گویندگی کنند، ولی من به‌خاطر احساس وظیفه و مسئولیتی که داشتم، در همه دوران و تمام عرصه‌های انقلاب حضور داشتم و هیچ‌گاه حوزه تلویزیون و گویندگی را خالی نکردم. سخت‌ترین دوران کار رسانه‌ای را گذراندم و کار حتی به تهدیداتی از سوی برخی شخصیت‌ها هم کشیده شد و بر اثر اتفاقاتی که افتاده بود در برخی محافل هم نمی‌توانستم حاضر شوم. یکی از این دوران سخت انتخابات سال 88 بود که جامعه بشدت ملتهب شده بود، دوران رحلت امام و هشت سال دفاع مقدس هم از نظر امنیتی و اجتماعی و روحی دوران سختی بود. به گفته حیاتی متاسفانه سیستم گویندگی و اجرا اساسا عوض شده است و بهایی که در دهه 60 به اجرای خبر می‌دادند خیلی کمتر شده است.آن دوران دوره‌ای بود که گویندگان ستاره و شاخص می‌شدند، اما دوستانی که الان جذب می‌شوند این ویژگی‌ها را ندارند و دوستانی که جدید آمدند هیچ‌گاه ماندگار نشدند. من فکر می‌کنم سیستم جذب مجری و گویندگی مشکل دارد و باید فکری به حال این سیستم شود و از کسانی برای جذب مجری و گوینده اخبار استفاده کنند که دیدگاه کارشناسی داشته باشند. الان نزدیک 10 سال می‌شود که هیچ استفاده‌ای از این عزیزان مجری و گوینده نشده است و این ضعف را همه بخوبی می‌بینند. این گوینده درباره جوانانی که علاقه‌مند به گویندگی هستند نیز گفته است: من زیاد اهل توصیه نیستم اما فکر می‌کنم آدم باید سمت کاری برود، که براساس علاقه‌اش باشد، بخصوص در عرصه رسانه که باید آن را یک خدمت و افتخاری بداند که خداوند به او داده است و نباید به آن از دید مالی و مادی نگاه کند. اگر ارتباط با مردم یکدست و یکدل نباشد، آدم‌ها خیلی زود از عرش به فرش می‌آیند. مجریان جوان هم باید همه اینها را مدنظر داشته باشند و بدانند اول لطف خداوند و سپس لطف مردم است که اهمیت دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر