jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۷۱۴ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع از افزایش ۲۰ درصدی آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور طی بهار امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

به گزارش مهر، قاسم سبزعلی افزود: مهم‌ترین دلایل حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور، افزایش دماست؛ چون هر یک درجه افزایش دما ۱۷ درصد نیاز آبی را افزایش می‌دهد که این موضوع با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه‌خشک کشور، وضع را حساس‌تر می‌کند.

به گفته وی، تغییر روند بارندگی در کشور از برف زمستانه به باران بهاره موجب افزایش پوشش گیاهی علفی در منابع ملی ما شده که این موضوع شرایط را برای حریق فراهم می‌کند.

سبزعلی تصریح کرد: البته ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها در منابع ملی کشور بر اثر عوامل انسانی است و فقط ۵ درصد آن به دلیل عوامل طبیعی است.

وی افزود: از این میزان ۶۰ درصد دلایل آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع سهوی و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آن عمدی است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع یادآور شد: تغییر کاربری اراضی ملی برای تبدیل مراتع به ملک شخصی و ویلا و دلایل قومی و قبیله‌ای از قبیل منتفع نشدن از طرحی در یک مرتع، عوامل اصلی آتش‌سوزی عمدی در جنگل‌ها و مراتع است.

سبزعلی تاکید کرد: همچنین پس‌چر مزارع، یعنی آماده کردن زمین‌های کشاورزی پس از کشت بهاره برای کشت دوم تابستانه که با آتش‌‌سوزی در این مزارع توسط کشاورزان همراه است، یکی دیگر از دلایل عمده حریق در اراضی ملی کشور است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر