jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۶۰۶۴۵   ۲۸ دی ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

چند ساچمه، تفنگ‌بادی، جوانی ناآگاه و پرنده‌هایی که در تاریکی شب جان دادند این همه حکایت تصاویری که روز گذشته خبرگزاری مهر منتشر کرد، نیست. این خبرگزاری روز گذشته شکار گنجشک از سوی چند جوان اهل سنگر گیلان را به تصویر کشید. این تصاویر نشان می‌دهد که چند جوان با استفاده از تفنگ بادی در تاریکی شب به شکار پرنده‌هایی مانند گنجشک می‌پردازند؛ این تصاویر آنقدر ناراحت‌کننده‌ است که هر بیننده‌ای کار این جوانان را ناپسند می‌خواند حتی اگر چیزی درباره حقوق حیوانات نخوانده یا نشنیده باشد.

اما باید یادآور شد چند سالی است که احترام نگذاشتن به حقوق حیوانات بیشتر از هر زمانی در کشورمان خودنمایی می‌کند؛ از شمال کشور گرفته که با آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به این قسمت خبرساز شده تا خبرهایی که از دیگر استان‌ها منتشر می‌شود؛ مانند قتل‌عام 552 قطعه پرنده با دانه سمی در استان خوزستان. باید تاکید کرد گناه تمام این قانون‌شکنی‌ها و زیر پا گذاشتن اخلاق را نمی‌توان به پای افرادی گذاشت که چنین رفتار‌های اشتباهی مرتکب می‌شوند، زیرا تا زمانی که برنامه فرهنگی جامعی در کشور اجرا نشود، نمی‌توان انتظار داشت تمامی افراد به یک اندازه درباره حق و حقوق حیوانات بدانند یا از جوانانی که حداقل‌های لازم را برای تفریح و سرگرمی و آگاهی در اختیار ندارند انتظار داشت مرتکب کار خطا نشوند.

این درحالی است که حتی در این چند ماه گذشته برخی شخصیت‌های کشورمان نیز چنین رفتار‌های نامناسبی از خود نشان داده‌اند برای نمونه می‌توان به شکار و درگیری یکی از ورزشکاران ملی‌پوش با محیط‌بانان اشاره کرد یا از تصاویری نوشت که چند بازیگر هنگام خوردن گنجشک از خود در فضای مجازی منتشر کردند.

بنابراین هنگام دیدن چنین تصاویری در سراسر کشور از فریدونکنار گرفته تا خوزستان و سنگر باید در کنار لزوم توجه به حقوق حیوانات به این نکته فکر کرد که چرا مردمی که احترام گذاشتن به حقوق حیوانات در تاریخ و باورهای مذهبی آنها ریشه دارد به جایی می‌رسند که راضی می‌شوند برای تفریح یا سودجویی دست به شکار حیوانات بزنند؛ آن هم از نوع گنجشکش.

مهدی آیینی / گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر