jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۷۵۹۶۵۰   ۲۴ دی ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۵

نشست خبری شهرداد روحانی در تهران برگزار شد

نگفتم یانی بی سواد است

جام جم نوا: شهرداد روحانی گفت: من هیچ‌گاه نگفتم یانی بی‌سواد است، زیرا ادبیات من اصلا این‌گونه نیست و هیچ‌وقت برای اینکه خودم را بالا ببرم، کسی را پایین نمی‌آورم.

نگفتم یانی بی سواد است

این رهبر ارکستر اظهار کرد: چندی پیش یکی از هنرمندان در مصاحبه‌ای به نقل از من گفته بود که یانی یک بی‌سواد است اما من هیچ‌گاه این حرف را نزد‌ه‌ام. موضوع به آنجا برمی‌گردد که وقتی سال‌ها پیش به ایران آمده بودم، روزنامه‌ای مفصل با من مصاحبه کرد و من هم توضیحاتی ارائه دادم.
او ادامه داد: من در آن مصاحبه راجع به تنظیم و ارکستراسیون آثار یانی صحبت کرده بودم که برعهده بنده بود. به هرحال یانی نت‌نویسی و نت‌خوانی بلد نیست. این حرفی است که خود یانی نیز همیشه با افتخار در مصاحبه‌هایش بیان می‌کند.
روحانی تصریح کرد: یانی ذوق و قریحه بسیار زیادی برای موسیقی دارد. او قطعاتش همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد و خیلی خوب است که یک نفر بدون داشتن تحصیلات آکادمیک در موسیقی، بتواند آن را یاد بگیرد.
رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران گفت: البته خیلی خوب است که آدم در کنار هنر موسیقی، علم هم یاد بگیرد تا هنرش کامل‌تر شود. مدرک‌های دانشگاهی زمانی مهم هستند که ما بخواهیم تدریس انجام دهیم. اما مدرک تضمین‌کننده داشتن خلاقیت در موسیقی نیست.
وی افزود: طبیعتا کسی که نت‌خوانی بلد نباشد، نمی‌تواند کاری را برای ارکستر تنظیم کند. فردی که این کار را انجام می‌دهد، باید با صدا‌دهی سازها‌، نت‌خوانی و ... آشنا باشد و از آنجا که یانی به کنسرواتوآر نرفته این کار را بلد نیست اما خیلی خوب پیانو می‌زند.
شهرداد روحانی که قرار است دوم و سوم بهمن ماه به همراه جمعی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در تالار وزارت کشور به روی صحنه برود‌، گفت: این کنسرت در دو بخش برگزار خواهد شد که بخش اول آن به اجرای قطعاتی اختصاص دارد که برای ارکستر زهی نوشته شده‌اند و آثاری از باخ را نیز در بر می‌گیرد و بخش دوم هم به اجرای موسیقی فیلم اختصاص دارد.
او ادامه داد: در آثار من دو نوع کار وجود دارد. بخشی از کارهای من برای مخاطبی نوشته می‌شود که موسیقیدان نیست و من سعی می‌کنم او را با موسیقی بی‌کلامی آشنا کنم که در آن از سازهای سمفونیک هم استفاده شده است و بخش دیگری از آثارم نیز مخصوص افرادی است که به علم موسیقی آشنایی کامل دارند. البته علاقه شخصی من همین نوع دوم است.
روحانی یادآور شد: رپرتوآر کنسرت بهمن ماه بیشتر برای افرادی که موسیقی را می شناسند، جالب است.
این هنرمند که به تازگی وارد تهران شده‌ است، درباره شرایط ارکستر و سالن اجرا نیز توضیح داد: در این برنامه سعی کردیم از نوازندگان خوبی بهره ببریم که پیش از این با ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشتند و بنده کم و بیش آنها را می‌شناسم.
شهرداد روحانی گفت: ما با استفاده از نام ارکستر سمفونیک قصد فریب کسی را نداشته‌ایم زیرا همه از تعطیل شدن فعالیت‌های این ارکستر ناراحت هستند و بنده امیدوارم با خبرهای خوبی که شنیده می‌شود، فعالیت‌های ارکستر سمفونیک تهران ادامه پیدا کند.
او همچنین گفت: در این کنسرت آثاری از آهنگسازانی چون جان ویلیامز‌، مکس اشنایدر، جان بری‌ و انیو موریکونه به اجرا درخواهد آمد.
شهرداد روحانی با بیان اینکه برای این کنسرت حدود پنج روز تمرین در نظر گرفته شده است‌، گفت: معمولا در همه دنیا همین اندازه تمرین برای یک کنسرت انجام می‌شود. برنامه‌ریزی بنده هم اینگونه بوده است. به جرات می‌توانم بگویم اگر نوازنده‌های ما با برخوردهای حرفه‌ای مواجه شوند، نتیجه کارشان رضایت‌بخش خواهد بود.
این هنرمند همچنین گفت: برای این کنسرت سالن وزارت کشور در نظر گرفته شده است‌ که تنها سالن آزاد در این زمان بود. امیدوارم که بتوانیم اجرای خوبی با همراهی آنها داشته باشیم. بنده تا به حال در وزارت کشور اجرا نداشته‌ام و امیدوارم امکانات مناسب باشد.
در نشست خبری که صبح 24 دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شده بود‌، تهیه‌کننده کنسرت در خصوص قیمت بلیت‌ها گفت: قیمت بلیت‌ها از 30 تا 150 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و البته از آنجا که ارکستر، ارکستر بزرگی است، دستمزد آقای روحانی هم بالا نیست. بلکه هزینه‌های ایشان مثل سفر، اقامت و... بالاست.
فندرسکی - مدیر موسسه آوای مهربانی و برگزارکننده کنسرت شهرداد روحانی – نیز در این نشست گفت: برای اجاره سالن هر شب مبلغ 40 میلیون تومان به عنوان اجاره پرداخت کردیم که البته با احتساب هزینه‌های جانبی به حدود 70 میلیون تومان می‌رسد.(ایسنا)

گزارش تصویری جام جم از این نشست را می توانید از اینجا ببینید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

ما زمانی می‌توانیم از یک رسانه هویت‌ محور و عدالت‌ گستر و دارای صفات‌نیکو و پسندیده صحبت کنیم که رسانه‌ نگاری و رسانه‌ گری را به‌عنوان یک کار مبتنی بر اصول حرفه‌ای و در سطح استانداردهای حرفه‌ای جهانی در نظر بگیریم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها