jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۴۹۸۹۰   ۲۵ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۰

اتفاقی بی سابقه در دنیای نانو؛

تبدیل هر سطحی به صفحه لمسی

شاید خیلی زود بتوان هر سطحی را به صفحه لمسی تبدیل کرد آن هم به لطف فناوری فیلمهای کشسان و رسانایی که با استفاده از فناوری نانو ساخته می شوند.

تبدیل هر سطحی به صفحه لمسی

فیلم​های شفافی که مبتنی بر نانوجوانه های کربنی هستند – لوله های مولکولی کربنی دارای زوائد توپی شکل – می توانند تقریبا هر سطحی را بدون توجه شکل کلی به یک حسگر لمسی تبدیل کنند.

این فیلم ها توسط گروهی از محققان شرکتی دانش بنیان و نوپا در فنلاند به نام «Canatu» طراحی و تولید شده اند. این فیلم ها قابلیت آن را دارند که کنترل های تماسی را به کنسول و داشبورد خمیده خودروها و موارد دیگری از این دست اضافه کنند.

از این رو می توان روزی را تصور کرد که تنها با لمس داشبورد فرمان های مورد نظر راننده و سایر سرنشینان دقیقا مانند زمانی که یک صفحه لمسی هوشمند لمس می شود اجرا شود.

از قابلیت های مهم این فیلم ها می توان به امکان خم کردن چندین و چند باره آنها اشاره کرده بدون آنکه جای هیچ نگرانی درخصوص آسیب رسیدن به آن وجود داشته باشد.

درحال حاضر برای ساخت صفحات لمسی از لایه شفاف ماده ای موسوم به «ایندیوم» استفاده می شود اما این ماده شکننده بوده و به همین دلیل نمی توان از آن در ساخت سطوح لمسی به جز سطوح صاف استفاده کرد.

با این حال اکنون می توان امیدوار بود که با استفاده از نانوجوانه های کربنی هر سطحی را به یک صفحه لمسی پرکاربرد تبدیل کرد.

تاکنون 40 نمونه اولیه از این فناوری جدید ارایه شده است و پیش بینی می شود خیلی زود در انبوهی از دستگاه های پرکاربرد نظیر تلفن های همراه به کار گرفته شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو