jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۴۱۸۹۱   ۰۳ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۲

گزارش جام جم آنلاین

آیا این عکس ماندگار می‌شود؟

۳

از این عکس چه برداشتی دارید؟ آیا دیدار دو جانبه ظریف و کری در هتل کوبورگ وین در اتریش، نشانه‌های یک توافق جامع است یا یک توافق کلی؟!

آیا این عکس ماندگار می‌شود؟

برای نخستین بار میان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر خارجه آمریکا در طول تاریخ پس از انقلاب یک دیدار دوجانبه انجام شد و در این دیدار تنها این دو حضور داشتند. گفت‌وگو کردند و با هم عکس یادگاری گرفتند. آیا این عکس ماندگار خواهد شد؟!

اگر توافق جامع انجام شود این عکس می‌تواند ماندگار و جاودانه شود و خاطره‌ای از آن در اذهان باقی بماند که در چنین روزی بود که ایران توانست حق خود را بستاند و زیر بار زیاده‌خواهی‌های آمریکا نرود.

اما به گونه‌ای دیگر هم این عکس می‌تواند ماندگار و جاودان شود، حتی اگر توافق جامع هم صورت نگیرد چون گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با 1+5 در تاریخ ثبت خواهد شد؛ مذاکراتی که در آن ایران حسن نیت خود را نشان داد، شفاف سازی کرد و نرمش انقلابی هم از خود بروز داد تا ماهیت طرف مقابل را روشن کند و بسنجد که آنها تا چه اندازه در صدد حل موضوعی هستند که تنها یک ادعای پوچ و بدون و سند و مدرک است.

همه این عکس‌ها،‌فیلم‌ها و سخنان در تاریخ و حافظه تاریخی مردم ایران و جهان ثبت می‌شود و باقی می‌ماند. می‌توان از همین اتفاقات چند سال گذشته که در خلال گفت‌وگوهای هسته‌ای افتاده است چندین برنامه و مستند ساخت و نشان داد که پیشقراولان جبهه دیپلماسی کشور از آغاز تاکنون چگونه به مصاف کشورهای 1+5 رفتند.

این عکسها، فیلمها و مستندات با همه فراز و نشیبهایی که داشته، نه تنها برای همیشه تاریخ ایران بلکه برای جهان و روابط بین الملل عبرت آموز و پند دهنده است.

جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
اولین چیزی كه با دیدن این عكس به ذهن خطور می كند فرمایش رهبری است. دست آهنین زیردستكش مخملی .....
۰
۰
من
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
در عكس مذكور ایران (آقای ظریف) دست خود را به سوی امریكا بیشتر دراز كرده است و این را می توان نماد نرمش ما در برابر درخواست های امریكا قلمداد كرد . اگر این نرمش بیش از اندازه شود با یك حركت نابجا از امریكا و كشیدن دست ایران، تعادل ایران به هم میخورد و باعث تزلزل در قامت ایران می شود . پس جایز نیست كه ایران بیش از این دست خود را برای دوست دراز كند.
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۳
چرا آقای ظریف دستش راانقدر به سمت كری برده واون به خودش زحمت نداده دستش رو جلوتر بیاره
۰
۰

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر