jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۷۳۶۷۴۱   ۱۹ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۰:۵۴

بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را در هفته منتهی به 16 آبان ماه 93 اعلام کرد که براین اساس نرخ 5 گروه کالایی افزایش و دو گروه کاهش یافت و چهار گروه نیز ثابت ماند.

نرخ 2 گروه کالایی کاهش یافت

برهمین اساس نرخ برنج، حبوب، میوه های تازه، سبزی های تازه و گوشت مرغ در هفته مورد بررسی افزایش، قیمت تخم مرغ و قند و شکر کاهش و نرخ لبنیات، گوشت مرغ، چای و روغن نباتی ثابت ماند.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای پنیر غیر پاستوریزه معادل 1.1 درصد افزایش ولی قیمت کره پاستوریزه 0.4 درصد کاهش یافت.

بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل 0.7 درصد کاهش داشت و شانه ای 80 هزار تا 105 هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل 2.3 و 1.4 درصد افزایش یافت. در گروه حبوب قیمت لوبیا چیتی معادل 0.3 درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.1 تا 3.6 درصد افزایش داشت.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین و تره بار عرضه می گردید.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه قیمت نارنگی معادل 0.1 ، لیمو شیرین 1.4 و هندوانه 0.7 درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.5 تا 3.1 درصد افزایش یافت.

در گروه سبزی های تازه قیمت سبزی های برگی ثابت بود. بهای کدو سبز معادل 2.7 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.2 تا 5.6 درصد افزایش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند معادل 0.1 درصد افزایش یافت و قیمت گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ بدون تغییر بود.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای قند معادل 0.3 درصد کاهش ولی قیمت شکر 0.2 درصد افزایش داشت. بهای چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود.

قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل 13.7 ، برنج 5.8 ، میوه های تازه 18.1 ، گوشت قرمز 4.7 ، قند و شکر 6.4 ، چای 10.9 و روغن نباتی نیز 3.8 درصد افزایش یافته است.

همچنین قیمت تخم مرغ 2.4 درصد، حبوبات 8.5 درصد، سبزی های تازه 2.1 درصد و گوشت مرغ نیز 15.4 درصد کاهش نشان می دهد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر