محققان با استفاده از تازه‌ترین پیشرفت‌های صورت گرفته در فناوری چاپ سه‌بعدی، مـــوفق شدند مفصل مناسب برای هر بیمار نیازمند را تولید کنند.
کد خبر: ۷۲۹۸۲۸

محققان این شرکت متخصص در فناوری چاپ سه‌بعدی در ماساچوست آمریکا با ابداع روشی نوین تحولی تازه در فرآیند جراحی جایگزین‌سازی مفاصل آسیب دیده زانو با نمونه‌های مصنوعی ایجاد کردند. این ابتکار عمل بی‌سابقه ترکیبی از تصویربرداری پزشکی، مدل‌سازی نرم‌افزاری و فناوری چاپ سه‌بعدی است. با تکیه براین روش نوین‌ به انجام اعمال جراحی بسیار پیچیده نیازی نیست و دیگر خبری نیز از عوارض همیشگی نظیر احساس درد شدید در ناحیه مفاصل ترمیم شده نخواهد بود.

در این روش جدید ابتدا با استفاده از تصویربرداری پزشکی تصاویر شفافی از زانو، استخوان مفصل ران و قوزک پاگرفته می‌شود. در ادامه و با استفاده از نرم‌افزارهای خاص مدل سه‌بعدی مورد نظر از مفصل زانوی بیمار تهیه می‌شود و در نهایت از روی این مدل، زانوی ویژه هر بیمار چاپ و در اختیار جراحان قرار می‌گیرد.عمل جراحی جایگزین‌سازی مفصل زانو از جمله اعمال جراحی پیچیده‌ای در جهان به‌شمار می‌آید که همزمان با افزایش سن، در بسیاری از کشورها رایج شده است، به‌طوری که فقط در آمریکا سالانه 700 هزار نفر زانوی خود را به تیغ جراحان می‌سپارند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها