jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۲۸۸۳۵   ۲۷ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

مسئول پروژه حفاظت از فوک خزری در استان گلستان وضع این گونه جانوری را نگران‌کننده دانست وگفت: امسال در ساحل گیلان شاهد تلف‌شدن چهار قلاده فوک خزری بودیم که احتمال‌های متعددی برای وقوع این اتفاق وجود دارد.

امیر صیاد شیرازی در گفت‌وگو با مهر افزود: چند احتمال در این مورد وجود دارد که نیاز به بررسی و پژوهش‌های دقیق‌تری داریم، احتمال اول این‌که بیماری ویروسی «دیس تمپر» در بین فوک‌های خزری شیوع پیدا کرده باشد.

وی گفت: احتمال دیگری هم مطرح است که همزمان با شیوع آنفلوآنزای پرندگان در غرب اروپا و به لحاظ مشترک و مسری بودن آن بین فوک‌ها این بیماری عامل مرگ آنها باشد، هر چند هنوز نشانه‌ای مبنی بر درگیری و ابتلای این موجودات با این بیماری‌ها مشاهده نشده است.

وی در مورد این‌که آیا آلودگی آب دریای خزر می‌تواندعامل مرگ این فوک‌ها باشد افزود: بعید می‌دانم این عامل باعث شده باشد، چون آلودگی آنچنان شدیدی در ساحل ایران نداشتیم اما آلودگی در درازمدت موجب ضعف سیستم ایمنی و حساسیت بیشتر این جانور نسبت به بیماری‌های مختلف می‌شود، ولی نمی‌تواند موجب مرگ ناگهانی این تعداد فوک آن هم همزمان بشود. باید لاشه‌ها را در ارتباط با این موضوع بررسی کنیم.

مسئول پروژه حفاظت از فوک در استان گلستان همچنین از نجات یک فوک خزری از دام صیادان خبر داد. وی افزود: این فوک در 300 متری نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان حوالی پاسگاه مرزی مختومقلی واقع در منطقه حفاظت شده گمیشان در دادم تور صیادان ماهیان خاویاری گرفتار شده بود . وی گفت: این حیوان دارای جنسیت نر بوده و حدود 12سال دارد و خوشبختانه از نظر وضع جسمانی بسیار سالم است که بعد از انجام معاینات و بیومتری و نصب پلاک دوباره در همان منطقه‌ای که در تور افتاده بود رهاسازی شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر