«ریچارد فلاناگان» نویسنده استرالیایی رمان «جاده باریک در عمق شمال» به عنوان برنده جایزه معتبر ادبی «من بوکر» 2014 معرفی شد.
کد خبر: ۷۲۷۹۰۲

به گزارش ایسنا، «ریچارد فلاناگان» نویسنده استرالیایی در رقابت با شش نامزد نهایی، برنده جایزه ادبی بوکر در سال 2014 همراه جایزه نقدی ۸۰ هزار دلاری شد.

این جایزه یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی در دنیا محسوب می‌شود که هر دو سال یک بار به بهترین رمان‌های تازه‌ای که به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند، اعطا می‌شود.

ماجرای رمان «جاده باریک در عمق شمال» داستان عاشقانه‌ای است که در زمان احداث خط‌آهن بین تایلند و برمه در جنگ جهانی دوم، که به خط آهن مرگ معروف شده بود، اتفاق می‌افتد.

پدر «فلاناگان» از زندانیان جنگ جهانی دوم در ژاپن بود و از کسانی است که در ساخت این خط آهن مشغول بودند. او در نود و هشت سالگی، درست در روزی که نوشتن این کتاب به پایان رسید، درگذشت.

«گریلینگ»، رئیس هیأت داوران جوایز بوکر در این باره گفت: «این یک کتاب عاشقانه قابل توجه است که به رفاقت‌ها و رنج‌های انسان ها می‌پردازد. دو مضمون اصلی این رمان، عشق و جنگ است. این کتاب که با نثری فوق‌العاده ظریف و قوی نوشته شده، شرق را به غرب و گذشته را به حال، با داستانی از گناه و قهرمانی پیوند می‌زند.

«جاده باریک در عمق شمال» ششمین کتاب این نویسنده پنجاه و سه ساله اهل تاسمانی استرالیاست و پیش از او «توماس کنیلی» در سال ۱۹۸۲ و «پیتر کری» در سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۱ از استرالیا برنده جایزه بوکر شده بودند. «هوارد جکوبسن» با رمان «سوال فینکلر»،«نیل موخرجی» نویسنده هندی‌تبار معروف نیز با کتاب «زندگی دیگران»، «جاشوا فریس» نویسنده کتاب «دوباره برخاستن در زمان مناسب»، «کارن جوی فولر» نویسنده رمان «ما کاملا خود را کنترل کرده‌ایم» و «آلی اسمیت» با رمان «چگونه دو نفر باشیم» رقبای نهایی «فلاناگان» برای کسب جایزه من بوکر 2014 بودند.

سال گذشته «النور کاتن» نویسنده بیست‌و‌هفت ساله نیوزیلندی با کتاب «پرفروغ‌ها» توانسته بود این جایزه بین‌المللی را به دست آورد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها