jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۳۰۸۹   ۰۸ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۰

محققان شرکت «نوکیا» و دانشگاه «کوئین‌ مری» لندن، موفق به ارائه تکنیکی برای شارژ کردن تلفن‌ همراه با استفاده از صدا شدند.

موبایل را با صدا، شارژ کنید

این محققان از اکسید روی در قالب ورقه‌ای از نانومیله‌های ریز استفاده کردند.آن‌ها مطالعه خود را با افشانه‌ کردن پوششی از اکسید روی مایع بر روی یک ورقه پلاستیکی آغاز کردند. این ورقه سپس در ترکیبی از مواد شیمیایی قرار داده شد و تا دمای 90 درجه سانتی‌گراد حرارت دید. چنین حرارتی اکسید روی را به آرایه‌ای از نانومیله‌ها تبدیل کرد.

برای شکار ولتاژ تولید شده، ورقه نانومیله بین ورقه‌های تماس الکتریکی فشرده شد. در حالت معمول چنین تماس‌هایی از طلا ایجاد می‌شوند اما در این مطالعه دانشمندان شیوه ارزان‌قیمتی را طراحی کردند که به آن‌ها امکان استفاده از فویل آلومینیومی معمولی را داد.

ابزار برداشت‌کننده جدید به اندازه گوشی «Nokia Lumina 925» بوده و قادر به تولید پنج ولت جریان الکتریکی با استفاده از نویز پیش‌زمینه روزانه مانند ترافیک، موسیقی و صداهاست.

پنج ولت جریان برای شارژ تلفن همراه کافی است و به طور قابل‌توجهی بالاتر از 50 میلی‌ولتی است که در تلاش‌های پیشین به دست آمده بود.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.