jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۳۰۸۵ ۰۸ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۵

کالری کمتر سایز کوچکتر

لاغری فرمول سری ندارد

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که برای لاغر شدن فرمول سری بخصوصی وجود ندارد. انسان هرچه کالری کمتری مصرف کند سایز بدن بیشتر کاهش می یابد.

لاغری فرمول سری ندارد

سالیان درازی است که پزشکان در مورد چاق شدن روز افزون کودکان آمریکایی هشدار می دهند، اما اکنون در این واقعیت تغییراتی پیش آمده و برای نخستین بار چاقی کودکان در سطح ملی در آمریکا با کاهش روبرو شده است.

میزان چاقی کودکان پس از دهه ها سیر صعودی، در آمارهای اخیر ثابت مانده است. برخی جاها مثل فیلادلفیا، نیویورک، و میسی سی پی، در یکی دو سال اخیر بهبود محسوسی داشته اند.

چاقی مفرط همچنان یکی از جدی ترین مشکلات در بهداشت عمومی آمریکا است. مقام های بهداشتی آن را بیماری فراگیر و درازمدت می خوانند.

یک سوم کودکان و نوجوانان آمریکایی و بیش از دو سوم بزرگسالان این کشور به چاقی مفرط یا اضافه وزن گرفتار هستند.

بیشترین افت چاقی کودکان در ایالت های فلوریدا، جورجیا، میسوری، نیوجرسی و داکوتای جنوبی بوده است. در این ایالت ها نرخ چاقی کودکان دست کم یک درصد کاهش داشته است.

در ایالت​های دیگر نیز پیشرفت​هایی دیده شده است.کالیفرنیا، آیووا، آیداهو، کانزاس، ماساچوست، میسی سی پی، مونتانا، نیوهمپشایر، نیومکزیکو و واشنگتن در شمار این ایالت ها هستند. 10 ایالت در این بررسی آماری قرار نداشته اند.

با برنامه عمل نکردن هنگام سرو کردن غذا

پژوهشگران دانشگاه کورنل آمریکا، مردم را در بوفه رستوران تحت نظر گرفتند و دریافتند که تنها 33 درصد مشتریان چاق تمام بوفه را دور زده و از همه آنچه که عرضه شده است دیدن می کنند و سپس برای خود غذا می کشند، درحالی که 71 درصد مشتریان غیرچاق این کار را می کنند. از این رو، قبل از اقدام به کشیدن غذا برای خود، ابتدا چرخی بزنید و از همه بوفه دیدن کنید تا بیش از اندازه برای خود غذا برندارید.

کمبود خواب

پژوهشی از دانشگاه کلرادو می گوید این درست است که کمبود موقت خواب می تواند سوخت و ساز (متابولیسم) بدن را افزایش دهد، لیکن افرادی که به مدت یک هفته تنها 5 ساعت در شبانه روز می خوابند، بسیار بیشتر از کسانی غذا می خورند که عادت دارند شب ها 9 ساعت بخوابند. در طی این پژوهس، افرادی که خواب کوتاه داشتند بطور میانگین یک کیلو وزن اضافه کردند.

استراحت ناکافی

استرس یا فشار روحی بسیاری از افراد را به خوردن بیشتر وادار می کند.

انجمن روانشناسی آمریکا در سال 2011 در این باره دست به یک همه پرسی زد و نشان داد که 40 درصد افراد بالغ وقتی که تحت فشار هستند بیش از حد نیاز غذا مصرف می کنند و یا غذاهای ناسالم (و در نتیجه چاق کننده) می خورند.

زیاده روی در زیاده روی

همبرگر با پنیر بر روی نان کره ای؟ معجون شیرموز با بستنی و کره بادام زمینی و گوشت؟ هیچگاه در گذشته به اندازه امروز فرصت برای زیاده روی در غذاهای ناسالم و بیش از حد چرب نبوده است. دست رد به همه اینها بزنید.

غذاهای اعتیادآور

چیپس های چرب و شور، یا چیپس های ترش و سیر وقتی یکی از آنها را در دهان می گذارید، دیگر مشکل بتوانید جلوی خود را بگیرید. چربی، شکر و نمک، اجزای اعتیادآوری هستند که هر غذای بنجل پرکالری و کم ارزشی را خوشمزه می کنند.

استفاده از نی برای نوشیدنی های گازدار

روزنامه واشنگتن پست اخیرا در گزارشی نوشت که نی های مورد استفاده برای نوشیدنی های گازدار از سال 1980 به این طرف کلفت تر شده اند. قطر آنها از 5 میلیمتر در سال 1980 امروزه به بیش از 7 میلیمتر رسیده است. هرچه قطر نی بیشتر باشد، حجم مایع شکرداری که از آن عبور می کند بیشتر است. یک وعده نوشیدنی گازدار معمولی این روزها 355 میلی لیتر حجم دارد و به میزان 8 تا 13 قاشق چایخوری شکر در آن حل شده است.

صبحانه کوچک، شام بزرگ

یک پژوهش نشان می دهد زنان چاقی که صبحانه ای بزرگ، و ناهار و شامی کوچک صرف می کنند بیش از دو برابر سریعتر وزن کم می کنند، تا زنانی که همان اندازه کالری را در 24 ساعت اما بیشتر آن را هنگام شام مصرف می کنند.

یک ضرب المثل قدیمی آمریکایی می گوید، صبحانه ای بخور در شان یک پادشاه، ناهاری بخور مانند یک شاهزاده و شامی بخور مانند یک آدم بی نوا.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.