jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۱۴۶۶۵   ۱۷ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۸

یواشکی روزنامه ها

داعش چینی هم در راه است!

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

داعش چینی هم در راه است!

نقش حیاط خلوت در واگذاری سرخابی

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که یک عضو فراکسیون ورزش مجلس به خطر افتادن حیاط خلوت و از دست دادن جایگاه و منافع برخی افراد را دلیل تعلل در خصوصی‌سازی باشگاه‌های ورزشی دانست. غلامرضا اسداللهی اظهار کرد: موضوع واگذاری باشگاه‌های ورزشی و به‌ویژه استقلال و پرسپولیس سال‌هاست مطرح می‌شود، اما چسبندگی دستگاه‌های دولتی و بعضا اعتمادی که برای اداره امور به مردم نداریم باعث شده این روند، روندی کندی باشد. وی افزود: بخشی از این چسبندگی از ناحیه دست‌اندرکاران است؛ زیرا خیلی از آقایان به این دلیل که ممکن است حیاط خلوت‌هایشان به خطر بیفتد یا مسئولیت‌شان از بین برود این زمینه را برای واگذاری فراهم نمی‌کنند.

داعش چینی هم در راه است!

آرمان نوشت:شنیده شد که به‌تازگی منابع عراقی از دستگیر شدن شماری از اعضای چینی‌الاصل گروه تروریستی داعش در درگیری‌های اخیر این کشور خبر دادند. گفته می‌شود این افراد از شهروندان افراطی چینی هستند که در جریان شکل‌گیری داعش در سوریه به این گروه تروریستی پیوسته اند. هر چند انتشار این خبر توجه چندانی در بین رسانه‌های خاورمیانه برنینگیخت اما با واکنش‌ها و گمانه‌زنی‌های رسانه‌های چینی همراه بود. برخی رسانه‌های چینی با نامگذاری این افراد با عنوان «داعشی‌های اهل چین» درمورد خطر افزایش شمار تروریست‌های چینی در گروه‌هایی مانند داعش هشدار دادند.

چه درخواست‌هایی از کوچک زاده می‌شود؟

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که مهدی کوچک‌زاه در وبلاگ شخصی خود نوشت؛ دیروز بنده خدایی زنگ زد و گفت من از رای‌دهندگان به شما هستم و تقاضای کمک مالی برای اجاره سالن برای عروسی داشت! در توضیح درخواستش می‌گفت امکان اجاره سالنی که متعلق به نیروی انتظامی با قیمتی مناسب است را دارد ولی چون یکی از مقررات آن سالن این است که هرکس در آن مراسم می‌گیرد باید از فیلمبردار همانجا هم استفاده کند و ایشان مایل است فیلمبردار موردنظر خود را دعوت کند و در این سالن امکان ندارد بنابراین می‌خواهد در سالن دیگری مراسم بگیرد که به این دلیل به کمک مالی نیاز دارد!

توفیقی به خارج می‌رود؟

آرمان نوشت:شنیده شد که مشاور وزیر سابق علوم گفت: می‌خواهم به کارهای علمی بپردازم و فرصت مطالعاتی نیز یکی از برنامه‌های من است که درحال برنامه‌ریزی در این زمینه برای آینده هستم. تسنیم نوشت؛ جعفر توفیقی درباره مکان استفاده از فرصت مطالعاتی خود گفت: این فرصت مطالعاتی هم می‌شود در داخل کشور باشد و هم در خارج کشور که درحال برنامه‌ریزی هستم. توفیقی ادامه داد: زمینه کاری من نفت و گاز است و هم‌اکنون عضو هیات‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس و گروه مهندسی شیمی این دانشگاه هستم.

روستای ایران در روسیه!

آرمان نوشت:شنیده شد که برای ایرانی‌ها هیجان‌انگیز است وقتی بدانند روستایی به نام ایران در روسیه وجود دارد. مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت؛ دیروز که از شهر ولادی قفقاز مرکز اوستیای شمالی به سمت شهر پیتیگورسک در استان استاوروپول روسیه می‌آمدیم از روستای ایران بازدید کردیم! قبلا شنیده بودم که دراوستیای چنین محلی هست و قبل از سفر خواسته بودیم در برنامه سفرمان بازدید از این روستا گذاشته شود. اما دیروز در خاک اوستیا یک کیلومتر مانده به مرز جمهوری کاباردی- بالکار تابلو ایران را یافتیم و بعد به این روستا در دو کیلومتری جاده رفتیم. روستای ایران 555 نفر جمعیت دارد و دفتر اداری ایران را که سرکشی کردیم باز بود اما مقامات آن حضور نداشتند. دو خانم آنجا بودند و گروهی دیگر را که دیدیم از حضور سفیر ایران در این روستا شگفت‌زده و خوشحال بودند.

سیرک قهرمانی کرج پلمب شد

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: باوجود پیگیری‌ها و مراجعات مکرر مسئولان سیرک مبنی بر ادامه‌ فعالیت با این تقاضا مخالفت و این سیرک به دستور محیط زیست و توسط شهرداری کرج پلمب شد. ایسنا نوشت؛ «حسین محمدی» اظهار کرد: مجوز فعالیت این سیرک را پس از چهار ماه و پس از تائید کارشناسان مبنی بر رعایت شرایط نگهداری حیوانات، تنها برای 20 روز صادر کردیم و همه‌ مدارک، مستندات و مکاتبات آن با مسئولان سیرک مبنی بر رعایت ضوابط و مقررات و رعایت دستورالعمل‌های زیست‌محیطی، موجود است. وی افزود: مسئولان سیرک پس از اتمام مهلت قانونی مراجعات متعددی مبنی بر موافقت با ادامه‌ نمایش سیرک داشتند اما با این تقاضا مخالفت شد و به‌دستور محیط زیست و توسط شهرداری کرج سیرک قهرمانی پلمب شد.

رضازاده نمی‌رود!

آرمان نوشت:شنیده شد که رئیس کمیته فرهنگی و نامگذاری شورای اسلامی گفت: اخبار منتشرشده درخصوص خداحافظی رضازاده ازشورای شهر کذب است. مشرق نوشت؛ مجتبی شاکری با اشاره به خبر خداحافظی حسین رضازاده از شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: اخبار منتشرشده در این خصوص شایعه بوده چراکه ایشان اکنون در جلسه غیر علنی شورا حاضرند.

وصلت خانواده‌های‌ هاشمی و اشراقی

آرمان نوشت:شنیده شد که شب شنبه مراسم ازدواج عماد‌ هاشمی‌رفسنجانی، فرزند محسن ‌هاشمی‌رفسنجانی با زهرا سیدروحانی در باشگاه فرمانیه برگزار شد. زهرا سیدروحانی فرزند سیدکاظم روحانی (نوه آیت‌ا... محمدصادق روحانی از مراجع قم) و مادرش هم نفیسه اشراقی نوه دختری امام خمینی است. به جز فائزه و فاطمه‌ هاشمی که قبل از انقلاب با برادران لاهوتی ازدواج کرده بودند، پسران‌ هاشمی‌رفسنجانی (مهدی و یاسر و محسن) همگی با دخترخاله یا دخترعموهای خود ازدواج کرده‌اند.

شکایت دانشگاه احمدی‌نژاد از دادستان دیوان محاسبات

آرمان نوشت:شنیده شد که معاونت پشتیبانی دانشگاه ایرانیان درخصوص مصاحبه با دادستان کل دیوان محاسبات از فیاض‌شجاعی رئیس این دیوان به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرد. در بخشی از این شکایت آمده است: آقای شجاعی مختارند با هویت شخصی مصاحبه کنند. اما زمانی که با عنوان دادستان دیوان محاسبات کشور مصاحبه نموده و در آن دیگران را آماج اتهامات خود قرار می‌دهند، موضوع متفاوت خواهد بود؛ زیرا اینگونه سخنان نه فقط مورد سوءاستفاده بیگانگان و دشمنان نظام قرار می‌گیرد بلکه جنبه مجرمیت و سوءاستفاده از عنوان نیز پیدا می‌کند.

تکمیل پرونده بورسیه‌های غیرقانونی

روزنامه ایران نوشت:رئیس سازمان بازرسی کل کشور از تکمیل پرونده بورسیه‌های غیرقانونی خبر داد. به گزارش ایسنا، ناصر سراج در حاشیه‌ مراسم تودیع و معارفه رئیس اداره بازرسی تهران گفت: پرونده‌ بورسیه‌های غیرقانونی تکمیل شده است و آنها را به جایی که باید می‌فرستیم.وی ادامه داد: هرکدام از آنها در صلاحیت یک مرجع مانند دیوان عدالت اداری، دیوان محاسبات و 4 و 5 مرجع دیگر است. وی درباره محاکمه 3 مدیر اسبق بانک گفت: محاکمه این سه فرد زیر نظر خودم است و اگر خاوری نخواهد بیاید، او را می‌آوریمش. این فرد زمانی که از کشور فرار کرد دارای وکیل بود و با حضور وکیل، دادگاهش حضوری برگزار می‌شود.

تخریب بیش از ۲۶ هزار ساختمان با حکم قضایی

ایران نوشت:استاندار تهران از تخریب ۲۶ هزار ساختمان با حکم قضایی خبر داد. به گزارش فارس، حسین‌ هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید بازرسی استان تهران با تأکید بر اینکه ما در بحث تخلفات با کسی شوخی نداریم، گفت: در یک سال اخیر با مسئولانی برخورد داشتیم که با وجود هشدارها، به تخلف خود در استانداری ادامه دادند و ما هم با آنها برخورد کردیم.وی ضمن قدردانی از قوه قضائیه، ناجا و دیگر دستگاه‌های ذیربط در بحث زمین‌خواری گفت: ما در این زمینه بیش از 26 هزار تخریب با حکم قضایی داشتیم که بعضی از این تخریب‌ها مربوط به ساختمان‌های میلیاردی بوده اما باز هم معتقدم که عملکردمان ضعیف است.

مرتضوی وثیقه سه میلیاردی را تکذیب کرد

روزنامه ایران آورده:سعید مرتضوی خبر صدور وثیقه 3 میلیاردی را تکذیب کرد. دادستان سابق تهران به ایرنا گفت: هیچ گونه قرار وثیقه‌ای برای من صادر نشده است. رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت دهم شهریور سال جاری برگزار شد که در آن به سه پرونده درخصوص تخلف در سازمان تأمین اجتماعی، پرونده پالیزدار و پرونده کشته شدگان حادثه کهریزک رسیدگی شد.در خبری دیگر حسین نجابت، نماینده تهران گفت: رسیدگی به تخلفات مرتضوی نیاز به بررسی بیشتر دارد.

اطلاعات تازه از فیلم منتسب به سردار سلیمانی در عراق

ایران نوشت:مشخصات فردی که رسانه‌های غربی ادعا می‌کردند سردار قاسم سلیمانی در عراق است، افشا شد.خبرگزاری مهر روز گذشته اعلام کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد فردی که در این ویدئو به عنوان «سردار سلیمانی» نشان داده شده، اصلاً ایرانی نیست و یکی از فرماندهان عراقی به نام «ابو مهدی مهندس» است. اخیراً ویدئویی منتشر شده بود که فردی را در حال شادی برای پس گرفتن آمرلی عراق از دست گروهک تروریستی داعش نشان می‌داد. برخی رسانه‌ها مدعی شدند این فرد سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس است.

انتقاد معاون امور زنان ریاست جمهوری از یک محدودیت

روزنامه ایران به نقل از خبرگزاری فارس گزارش داد: معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان با انتقاد از ممنوعیت اشتغال زنان در کافی‌شاپ‌ها گفت: اشتغال برای برخی زنان در این اماکن ضروری است چون خرج زندگی خود را از این راه به دست می‌آورند. آیا باید به دنبال این ممنوعیت، آنها دزدی کنند؟

شهیندخت مولاوردی گفت: به گفته رئیس اداره اماکن ناجا اشتغال زنان در فضای عمومی سفره‌خانه‌ها ممنوع است اما در آشپزخانه‌هاایرادی ندارد اما باید دید که این موضوع از روی برداشت و اظهار نظر شخصی و سلیقه‌ای است یا خیر؟ و طبق کدام مصوبه و قانون اشتغال زنان در کافی شاپ‌ها ممنوع است؟

تأیید کارنامه مسجدجامعی

ایران آورده:پرویز سروری، عضو اصولگرای شورای شهر تهران درخصوص مدیریت یک ساله مسجد جامعی در شورای شهر، گفت: خوشبختانه همکاری خوبی فی‌مابین رئیس سابق شورای شهر و اعضا بود، ضمن اینکه یکی از نکات بارز آقای مسجدجامعی اخلاق وی در حوزه مدیریتی بود.

سروری در گفت‌وگو با فارس پیش‌بینی کرد در آینده نیز همکاری دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرای شورا ادامه پیدا خواهد کرد. سروری در انتخاب رئیس شورای شهر تهران به مهدی چمران رأی داده بود.

وایبرهراسی با اطلاعات دروغ

ایران نوشت:یک خبرگزاری در گزارشی مدعی شد کاربران هنگام استفاده از وایبر امکان دسترسی شبکه به تمام امکانات تلفن همراه خود از جمله مکان‌یابی، بلوتوث، پیامک‌ها، اطلاعات شخصی و محرمانه و تغییر آن را فراهم می‌کنند. این خبرگزاری در گزارشی با عنوان «وایبر دقیقاً کجای موبایل ایرانی‌ها را می‌بیند؟» ادعا کرد توافق‌ها و قوانین اولیه شبکه با کاربران اجازه جاسوسی وایبر از تلفن همراه را می‌دهد و کاربران برای استفاده ناچار به تأیید این توافق هستند.این در حالی است که اغلب نرم‌افزار‌ها امکان دسترسی به سخت افزارهای گوشی را دارند اما زمانی می‌توانند به این امکانات دست پیدا کنند که کاربر به آن‌ها اجازه دهد. موج اینترنت‌هراسی اخیراً از سوی برخی رسانه‌ها دنبال می‌شود.

واکنش به ادعای زمین‌خواری سازمان اوقاف

روزنامه ایران نوشت:روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کرد بزودی در بیانیه‌ای به ادعاهای «محمدعلی پورمختار» رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس پاسخ می‌دهد. پورمختار چند روز پیش مدعی شده بود سازمان اوقاف و امور خیریه به یک زمین‌خوار بزرگ تبدیل شده است. به گفته وی، اوقاف موقوفه بودن زمین‌های طبیعی را ادعا می‌کند و برخی از آنها را اجاره داده و مجوز ساخت و ساز صادر کرده است. حجت‌الاسلام علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در واکنش به این اظهارات به ایرنا گفت: فعلاً در این باره اظهار نظر نمی‌کنم.

تکذیب شایعات درباره مبلغ «غرامت» ایران به انگلیس

ایران نوشت:کاردار غیر مقیم ایران در انگلیس شایعات درباره مبلغ غرامت ایران به بریتانیا را تکذیب کرد. محمدحسن حبیب‌الله‌زاده در مورد به نتیجه نرسیدن مذاکره ایران و انگلیس بر سر مبلغ غرامت و همچنین تاریخ بازگشایی سفارت به تدبیر گفت: «از ابتدا هم قرار نبود سفارت انگلیس در تهران در تاریخ 21 مرداد بازگشایی شود و خبر به توافق رسیدن در مورد مبلغ پرداختی غرامت هم کذب است.»

حمله به زن مسلمان در متروی وین

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: یک بانوی 37 ساله مسلمان در متروی شهر وین اتریش، به دلیل داشتن حجاب هدف حمله قرار گرفت. به گزارش ایکنا، زلیخا چیچک سومین زن مسلمان محجبه‌ای است که طی ماه اخیر در وین هدف حمله قرار می‌گیرد. وی می‌گوید: در مترو در حال صحبت کردن با تلفن بودم که زنی به زبان انگلیسی شروع به فریاد زدن بر سر من کرد. وی افزود: به‌آرامی به او گفتم که می‌توانی با من به زبان آلمانی حرف بزنی که ناگهان ایستاد و به صورت من سیلی زد. تلفنم از دستم افتاد و شکست و من شوکه شده بودم.چیچک گفت: این زن همچنین به یک مرد انگلیسی که می‌خواست ما را از هم جدا کند نیز حمله کرد.مسلمانان 7 درصد جمعیت 8.5 میلیون نفری اتریش را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر به دلیل موج تبلیغات اسلام‌هراسانه، حملات و رفتارهای تهاجمی علیه مسلمانان، به‌ویژه زنان محجبه، در کشورهای غربی رشد فزاینده‌ای داشته است.

خودروهای عربستانی دردستان تروریست های داعش

روزنامه جمهوری اسلامی آورده:نیروهای امنیتی عراق تعدادی پلاک مربوط به خودروهای عربستانی که مورد استفاده تروریست‌های داعش قرار می‌گرفت در روستاهای اطراف آمرلی پیدا کردند.به گزارش شفقنا، یک منبع آگاه روز یکشنبه گفت: نیروهای امنیتی در حمله به روستاهای اطراف شهرک آمرلی به این پلاک‌ها دست یافتند.این منبع افزود: این پلاک‌های خودرو پس از کشف به آمرلی فرستاده شده است تا برای تحقیقات بیشتر به مسوولان بلند پایه امنیتی تحویل شود. آمرلی بیش از دو ماه در محاصره گروه تروریستی داعش قرار داشت و هفته گذشته از محاصره خارج شد.

نماد گروه تروریستی داعش در کتاب دانش آموزان سوم ابتدایی عربستان

جمهوری اسلامی نوشت: وجود نماد گروه تروریستی "داعش" در کتاب "توحید" دانش آموزان کلاس سوم ابتدایی عربستان، بحث و جدل گسترده‌ای را بین مسؤولان امور تربیتی این کشور به راه انداخته است.به گزارش العالم، "حمد آل الشیخ" سرپرست وزارت آموزش و پرورش سعودی به روزنامه سعودی "الحیات" چاپ لندن گفت: آنچه در این کتاب درسی وجود دارد همان مهر پیامبر است که با زمینه سیاه و خط سفید - بدون وجود پرچم- است و این مهر موجود است و از 14 قرن در مراجع علمی ذکر شد است اما پرچم داعش عبارت است از یک پرچم سیاه که در داخل آن مهر با زمینه سفید و خط سیاه دیده می‌شود و در بالای آن نیر عبارت لا اله الا‌الله نوشته شده است.روزنامه اینترنتی "المرصد" تأکید کرد که کارشناسان امور تربیتی سعودی اعلام کرده‌اند که داعش و پیش از آن شبکه القاعده از مهر پیامبر به عنوان نماد خود استفاده کرده و آن را روی پرچم خود قرار دادند و این اقدام را برای جذب جوانان مسلمان در هر مکانی استفاده می‌کنند. برخی از مراجع تاریخی نیز از مهر دیگر مستطیلی شکل پیامبر سخن می‌گویند که به طور کامل با این نماد تفاوت دارد و در یکی از موزه‌های شهر اسلامبول ترکیه در معرض دید قرار دارد.

واکنش به طرح انتقال مقبره پیامبر اکرم

جمهوری اسلامی آورده: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی هم به طرح انتقال مقبره پیامبر اکرم به بقیع واکنش نشان داد. پایگاه اینترنتی ایلاف نوشت: سازمان آموزش علمی و فرهنگی اسلامی (اسیسکو) نوشته‌های اندروجانسون، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی در روزنامه ایندیپندنت درخصوص طرح وهابی‌ها برای انتقال پیکر پیامبر(ص) به قبرستان بقیع را محکوم و اعلام کرد: "این ادعاهای باطل که مقامات عربستان این طرح را مورد بررسی قرار می‌دهند افترا و بهتان بزرگی است و طرف‌هایی که علیه اسلام و مسلمانان و عربستان دست به توطئه می‌زنند چنین مساله‌ای را مطرح کرده‌اند." اخیراً روزنامه‌های ایندیپندنت، دیلی میل و گاردین انگلیس گزارشاتی درخصوص تصمیم دولت عربستان برای ویران کردن مقبره پیامبر اکرم و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع منتشر کرده بودند. این گزارش‌ها به طرحی مربوط می‌شود که علی بن عبدالعزیز الشبل، عضو هیات علمی دانشگاه محمد بن سعود در آن پیشنهاد انتقال مقبره پیامبر به خارج از مسجد را در پژوهشی داده بود که در یک مجله علمی منتشر شد. این پژوهش، چهار ماه پیش ارائه شده بود و هفته گذشته روزنامه‌های انگلیسی این بخش از آن را ترجمه و منتشر کردند که موجب اعتراضات زیادی شد. بعد از آنکه اعتراضات گسترش یافت، احمد بن محمد المنصوری، سخنگوی رسانه‌ای ریاست کل امور مسجدالحرام گفت: آنچه درخصوص مقبره پیامبر از سوی یکی از پژوهشگران منتشر شده، نظری شخصی است و ارتباطی به دولت و کشور ندارد.

انتشار تصاویر غیراخلاقی از داعشی‌ها

روزنامه قدس به نقل از شبکه خبر نوشت: انتشار تصاویر غیر اخلاقی «ابوانس المغربی» یکی از سرکردگان داعشی در کنار یک زن و در حالت مستی، خشم بسیاری از مسلمانان جهان را برانگیخت.

اصلاحات نمرده چون هیچوقت زنده نبود!

کیهان نوشت:یک سایت حامی دولت و سابقاً اصلاح‌طلب مدعیان اصلاح‌طلبی را به باد انتقاد گرفت.فرارو در تحلیلی نوشت: اصلاح‌طلبان پس از جهد فراوان برای بازآفریدن دوم خرداد 1376 و یک 22 خرداد 88 که جز حصر و حبس و تبعید و محرومیت از محرمیت نظام برای آنان ثمری نداشت. متأسفانه با پایان انتخابات 92، به آهستگی موعد حبس نیروهای اصلاحات نیز به سر رسید و یکی یکی آزاد شدند. رأی مردم نیز اعتماد به نفس به یغما رفته را به این سیاستمداران پر اشتباه بازگرداند و شد آنچه نباید می‌شد؛ اصلاح‌طلبان سیاست‌ورزی را آغازیدند! اما بی‌تردید تکرار تاریخ، این بار کمیک خواهد بود. دوم خرداد به تراژدی احمدی‌نژاد انجامید، هیچ عجیب نیست برایم که سرنوشت دولت روحانی به یک کمدی بیانجامد.فرارو ادامه می‌دهد: اصولگرایان می‌توانند همیشه امیدوار باشند که ویژگی‌های رفتاری ژنرال‌های اصلاح‌طلب (یا همان مشارکتی‌هایی که دوره افسری ندیده درجه‌هایشان را بالا کشیدند) اوضاع را به کام آنها خواهد کرد.

در ادامه این تحلیل آمده است: مشارکتی‌ها مستعدند شخص مورد انتخاب خود را تا حد امام زمان بالا ببرند و رقبایش را از جعفر کذاب کم‌منزلت‌تر کنند. اما هیچ گاه به این نمی‌اندیشند ثمره این مقدس‌سازی‌ها چیست و خودشان با مقدساتشان چه رفتاری کرده‌اند؟ در سال 1384 چنان مصطفی معین را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری معرفی می‌کردند که فرصتی هم برای نیم نگاهی به مهدی کروبی و محسن مهرعلیزاده نداشتند. امامزاده معین که رأی نیاورد، چه بر سرش آمد؟ در مطبش به ادامه زندگی مشغول شد و به قول خود معین همین مشارکتی‌ها نه در انتخابات شورای شهر 85 و نه در انتخابات مجلس 86 احوالی هم از او نپرسیدند.فرارو در ادامه نوشت: آنها در سال 84 کروبی را اصلاح‌طلب غیر پیشرو و در فاصله 84 تا 88 او را خائن به اصلاحات، همنوا با رقبا و غضنفر اصلاحات می‌خواندند. اما پس از انتخابات 88 چنان واله کروبی شدند که یا مهدی، شیخ مهدی می‌گفتند و کمترین توقعشان از کروبی بت‌شکن، شکستن بت بزرگ بود. هرکس به استراتژی مورد وفاق آنها گردن ننهد خائن است. احمد پورنجاتی در آستانه انتخابات مجلس نهم با ادبیاتی که حد ادب او را می‌رساند مصطفی کواکبیان و حزب مردمسالاری را «آقا باقالی» و «فضله ته دیگ جبهه اصلاحات» خواند. اما همین پورنجاتی در بزنگاه رأی اعتماد به کابینه روحانی و استیضاح فرجی‌دانا دم برنیاورد که همان آقاباقالی‌ها اگر 40-50 کرسی در مجلس داشتند چه تأثیر بزرگی بر روند امور می‌نهادند.

این سایت حامی دولت می‌نویسد: و نهایتاً مشارکتی‌ها هستند که می‌توانند در دهه هفتاد هاشمی رفسنجانی و خاندانش را به عنوان علت‌العلل مشکلات تاریخی ایران جا بزنند، اما در دهه 90 چنان برای به شهرداری نرسیدن فرزند ارشد حاج‌آقا گریبان چاک بدهند که الهه راستگو با آن سوابق تشکیلاتی در جبهه اصلاحات را به دامن اصولگرایان هل بدهند! والله هیچ اصلاح‌طلب عاقلی حاضر نیست سرمایه اجتماعی خود را خرج خانواده‌ای کند که اگر بر منصب باشند استات اویل کمترین نقطه ضعف مالی آنهاست.نویسنده ادامه می‌دهد: این همه را گفتم که به تشکیلات ندا برسم. پیاده نظام سابق جبهه مشارکت که تصمیمشان تا دیروز پادویی ستاد اصلاحات بود، امروز تصمیم گرفته‌اند، خود ایده‌هایشان را عملی کنند. اما این بار جبهه اصلاحات از این استقلال رأی برآشفته می‌شود؛ آقا و آقازاده، جلایی‌پور پدر و پسر هر دو به صحنه می‌آیند که مبادا نظم الیگارشیک و ژن‌سالار اصلاحات دچار تغییر شود. اصلاح‌طلبان می‌توانند جواب بدهند چه برنامه روشن و دستاورد مشخص تشکیلاتی در فضای باز سیاسی پس از 92 به ارمغان آورده‌اند که از دیکته نانوشته ندا غلط می‌گیرند؟ آنها از ظرفیت اجتماعی آزاد شده عارف پس از انتخابات 92 چه بهره‌ای بردند که راه بر تجربه‌های جدید را بسته‌اند؟ نحوه برخورد اصلاح‌طلبان برای کسانی که در 17 سال گذشته فضای سیاسی ایران را رصد کرده‌اند ابداً عجیب نیست. شوربختانه نیروهای تشکیلاتی اصلاحات نیز یکی‌یکی در حال آزاد شدن از زندان‌اند و کنش‌های از این دست روزبه‌روز شدت خواهد گرفت.

نویسنده فرارو خاطرنشان کرد: من فرجام 24 خرداد را برای شما خواهم گفت: در آستانه انتخابات 96 یا 1400 که ستاره بخت اصلاحات دوباره رو به افول گذاشته، همین نیروهای مشارکتی حملات خود را متوجه سید محمد خاتمی می‌کنند. خاتمی اگر سال 84 یادآوری کرد من یک تدارکاتچی بیشتر نبودم، سال 1400 خواهد گفت من یک خطبه‌خوان عقد بیشتر نبودم. اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات 1404 به این نتیجه می‌رسند که آنها امروزه «کف مطالباتشان» داشتن یک عاقد خوب است که نفسش شگون داشته باشد و پیوندهای خانوادگی آنها را حفظ کند. به هر حال نباید فراموش کرد که اصلاحات هیچ وقت نمرده بود، اصلاحات از ابتدا اخته بود.

وزیر رژیم صهیونیستی و آرزوی نرمش ایران در غنی‌سازی

کیهان نوشت:وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی گفت یک هیئت اسرائیلی هفته آینده برای بحث و گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران به واشنگتن سفر می‌کند.به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتاینیتز اظهار داشت: «من هفته آینده در رأس هیئتی مهم برای بررسی آن چه که شاید آخرین جلسه مذاکرات پیش از توافقی باشد که قرار است در پایان ماه نوامبر اتفاق بیافتد به واشنگتن می‌روم.»این مقام صهیونیست تصریح کرد: «ما درباره آن چه در مرکز برنامه هسته‌‌ای ایران قرار دارد یعنی غنی‌سازی اورانیوم از طریق سانتریفیوژها به بحث خواهیم پرداخت. ایرانی‌ها درباره این مسئله از خود هیچ نرمشی نشان نداده‌اند.»

خودم وزیرم شوخی کردم... نیستم!

کیهان نوشت:نامزد ناکام وزارت آموزش و پرورش می‌گوید خودم گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم خواهم بود.محمدعلی نجفی درباره زمان اعلام گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم گفت:‌ ان‌شاءالله خودم گزینه پیشنهادی خواهم بود. سرپرست وزارت علوم در پاسخ به این سؤال که آیا استعفای دکتر توفیقی در راستای توافق‌های انجام شده با مجلس بوده است، گفت: خیر من هیچ توافقی با هیچ فرد یا ارگانی انجام نداده‌ام و دکتر توفیقی در وهله اول می‌خواستند برای استفاده از فرصت مطالعاتی که یک سالش به خاطر مسئولیت هایی که برعهده داشتند و به تأخیر افتاده اقدام کنند. درهمین راستا احتیاج داشتند تا چند ماهی وقت آزادتری داشته باشند.وی با بیان اینکه دکتر توفیقی به عنوان یک صاحب‌نظر در مسائل دانشگاهی آمادگی کامل خود را برای هرنوع کمک اعلام کردند، گفت: ایشان اظهار کردند که در بیرون از وزارتخانه هم می‌توانند در موارد لازم به وزارت علوم کمک کنند. لذا تقاضا داشتند به عنوان مشاور سمت رسمی نداشته باشند اما به عنوان صاحبنظر در مسائل دانشگاهی اعلام آمادگی کردند که هرگونه کمک به وزارت علوم انجام دهند.

توفیقی در فتنه سال 88 از جمله کسانی بود که با دامن زدن به دروغ تقلب در جمع دانشجویان، آنان را به تشنج تحریک می‌کرد.نجفی در عین حال دیروز در حاشیه دیدار رئیس‌جمهور با ایثارگران در مشهد گفت: معرفی شدنم به عنوان وزیر علوم واقعیت ندارد و این که گفته‌ام به عنوان وزیر معرفی می‌شوم، فقط یک شوخی بود.محمدعلی نجفی سال گذشته برای تصدی وزارت آموزش و پرورش از شورای شهر تهران استعفا داد اما با 133 رأی مخالف نمایندگان نتوانست به وزارت برسد. وی سپس به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد اما چند ماه بعد با بیان اینکه بیماری قلبی دارد و پزشک معالج وی، او را از مسئولیت سنگین منع کرده از این سمت استعفا کرد. نجفی پس از آن از سوی رئیس‌جمهور به عنوان دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت منصوب شد و سرانجام پس از برکناری فرجی دانا از وزارت علوم، به عنوان سرپرست وزارت علوم منصوب گردید.

اکنون این سؤال مطرح است که آیا بیماری قلبی آقای نجفی که مانع از تصدی مسئولیت سازمان میراث فرهنگی می‌شد، مشکلی برای مدیریت یک وزارتخانه حساس و پرمسئولیت ایجاد نمی‌کند؟ ثانیا آیا عوامل عدم اعتماد مجلس به وی که ریشه در عدم مرزبندی صریح نجفی با فتنه‌گران دارد، برطرف شده است؟ در حقیقت معرفی نجفی نوعی مقابله‌جویی با مجلس است حال آن که نمایندگان مجلس به تأسی از رهبر معظم انقلاب توقع دارند روند امور در وزارت علوم اصلاح شود.

نامزد حزب مشارکت حتی نمی‌توانست یک کلاس را اداره کند

روزنامه کیهان نوشت:عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم گفت معین حتی نمی‌توانست یک کلاس را اداره کند اما جبهه مشارکت او را به عنوان نامزد انتخابات در سال 84 معرفی کرد.بهروز افخمی در مصاحبه با مجله مثلث گفت: کروبی می‌توانست درسال 84 بهترین گزینه برای ریاست جمهوری باشد. به نظر من اشتباه اساسی جبهه مشارکت این بود که به جای آقای کروبی، معین را کاندیدا کردند و همین موضوع بود که چهارمیلیون رای را از بین برد و در نهایت باعث شد که احمدی‌نژاد کروبی را پشت سر بگذارد. من فکر می‌کنم که در مورد آقای کروبی مجموعه رفتارها نباید به اینجا می‌رسید.وی با بیان اینکه ما برای اداره کشور به کسی نیازمند هستیم که آدم‌های زیادی را بشناسد و قوانین را بداند و آدم‌های قابل اعتماد را جمع کند افزود: وقتی جبهه مشارکت کروبی را نادیده گرفت من عصبانی شدم، وقتی آقای معین به عنوان کاندیدا معرفی شد فکر کردم که آنها دیگر شورش را در آورده‌اند. آقای معین کسی بود که دانشجوهایش می‌گفتند حتی یک کلاس را هم نمی‌تواند اداره کند. چنین آدمی را برای ریاست‌جمهوری معرفی کرده بودند.

هراس ارتش اسرائیل از موشک‌ها و تونل‌های حزب‌الله

کیهان نوشت:یک فرمانده ارشد ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد حزب‌الله لبنان بیش از 100 هزار موشک در اختیار دارد و جنگ بعدی با مقاومت لبنان با جنگ اخیر در نوار غزه به طور کامل متفاوت خواهد بود.سرهنگ دن گلدفوس در برنامه شبکه 2 تلویزیون اسرائیل گفت: حزب‌الله تقریباً 100 هزار موشک در اختیار دارد و 5 هزار موشک دور برد حزب‌الله که قادر است به تمام نواحی اسرائیل برسد در بیروت و در عمق زمین واقع شده است.گلدفوس در ادامه تصریح کرد: پدافند موشکی گنبد آهنین در ارتش اسرائیل توانایی مقابله با این چالش را نخواهد داشت.وی در ادامه اذعان کرد: در واقع حزب‌الله اکنون تجربه سه سال جنگ را انباشته است و توانایی‌های نظامی بزرگتر و اعتماد به نفس قابل توجهی پیدا کرده است.وی یادآور شد موشک‌های حزب‌الله لبنان تمام خاک اسرائیل را پوشش خواهند داد و سامانه دفاع موشکی موسوم به گنبد آهنین نمی‌تواند جلوی این حملات را بگیرد.

تلویزیون اسرائیل در این گزارش تأکید کرد؛ راهبرد جنگی گروه‌های مقاومت در لبنان و غزه تفاوت زیادی وجود دارد و تفاوت اصلی این دو گروه در توان موشکی بالای مقاومت لبنان است چون حزب‌الله موشک‌های دوربرد و بسیار دقیقی در اختیار دارد و می‌تواند مناطق مختلف اسرائیل را هدف قرار دهد.در همین حال «یوسی لونگوتسکی» مقام ارشد ارتش رژیم صهیونیستی و متخصص در زمینه تونل‌های مقاومت، در گفتگو با روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مورد تونل‌های مقاومت در مرز لبنان هشدار داد و گفت: اسرائیل در جنگ اخیر خود علیه نوار غزه تمام تونل‌های مقاومت فلسطین را تخریب نکرده است.این مقام صهیونیست با اشاره به اینکه مقاومت فلسطین اکنون تعداد زیادی تونل دارد تأکید کرد: تونل‌های مقاومت در مرز لبنان از نظر ایمنی پیشرفته‌تر و خطرناک‌تر از تونل‌های نوار غزه است.

وی افزود: مقاومت در زمینه ساخت تونل‌ها، تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای را به کار بسته است. مقاومت در حال حاضر بین سه الی چهار تونل (عملیاتی- هجومی) در اختیار دارد که از طریق آن می‌تواند مبارزان خود را وارد اسرائیل کند.وی تأکید کرد زمانی که حزب‌الله اعلام کرد می‌تواند الجلیل را اشغال کند، تصور می‌کردیم که دبیر کل حزب‌الله لبنان دچار توهم شده است. حزب‌الله توانایی اشغال الجلیل را دارد اما در آینده می‌فهمیم که در توهم بودیم.»از سوی دیگر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی مربوط به جنگ 50 روزه غزه تأکید کرد: این جنگ قواعد بازی‌ میان اسرائیل و فلسطین را تغییر داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

رشد جامعه از مسیر  رای  می‌گذرد

رشد جامعه از مسیر رای می‌گذرد

نظام جمهوری اسلامی از دو رکن اسلامیت و جمهوریت تشکیل‌شده و انتخابات نشان‌دهنده اعمال اراده مردم است بر همین اساس به هر میزانی که مردم حضور گسترده‌تری در انتخابات داشته باشند موجب افزایش قدرت و اقتدار ملی کشور خواهد شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر