jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۰۰۷۰۲   ۰۸ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۶:۲۴

ویروس مرگ‌بار ابولا غرب آفریقا را نشانه رفته است. آمارها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مبتلایان به این ویروس جان داده‌اند.

«ابولا» در آفریقا جان می‌گیرد

از ماه میلای مارس دست‌کم ۱۲۰۰ بیمار مبتلا به ابولا در غرب آفریقا شناسایی شده‌اند، که تا کنون ۶۷۲ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

ابولا که به سرعت می‌تواند گسترش پیدا کند در سال‌های دهه ۷۰ جان تقریبا ۹۰ درصد از مبتلایان را گرفت. در دهه ۹۰ میلادی نیز بین ۶۰ تا ۷۷ درصد از مبتلایان در آفریقا قربانی این ویروس شدند.

در حال حاضر بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان در گینه، سیرالئون و لیبریا در غرب آفریقا دیده شده‌اند؛ اما مرگ مقام دولتی لیبریا در نیجریه که از طریق توگو به آن کشور رفته بود، این خطر بالقوه را به وجود آورده است که فرد مبتلا، ویروس را به دیگران انتقال داده باشند.

برای ابولا تا کنون دارویی یافت نشده است.

در همین حال شرکت هواپیمایی «پان ‌افریکن آ‌سکی» پروازهای خود به کشورهایی در غرب آفریقا را که هدف ویروس مرگبار ابولا قرار گرفته‌اند، لغو کرده است، هواپیمایی «آسکی» در توگو که در کشورهای غرب آفریقا فعالیت زیادی دارد، تمام پروازهای خود به مقصد و از مبدا لیبریا و سیرالئون را لغو کرده است.

انجمن فوتبال لیبریا نیز اعلام کرده است تمام فعالیت‌هایش متوقف شده است. دلیل لغو فعالیت‌ های انجمن فوتبال لیبریا، تماس بدنی در هنگام بازی‌ها و افزایش احتمال انتقال ویروس مرگبار ابولا اعلام شده است.

وزارت دارایی لیبریا نیز پس از مرگ یکی از مشاوارن عالی‌رتبه‌اش بر اثر ابتلا به ابولا، گروهی از مقام‌های ارشد خود را تحت نظارت پزشکی قرار داده است.

پاتریک ساویر، مشاور این وزارت‌خانه، خود پس از پرواز کاری به نیجریه جان خود را از دست داد؛ آنچه سبب شده است تا نیجریه نیز ناگهان بر تهمیدات علیه ویروس ابولا بیافزاید.

در سیرالئون، از میان گروه پزشکی، دکتر عمر خان، تازه‌ترین قربانی بیماری به شمار می‌رود.

ابولا طی هفته گذشته جان چندین پزشک و امدادگر را گرفته است و برخی از آنها نیز در حال حاضر به دلیل ابتلا به این ویروس بستری شده‌اند؛ دو نفر از امدادگران بستری شده، آمریکایی هستند.

مرگ مقام لیبریایی در نیجریه، در شهر ۲۱ میلیون نفری لاگوس، پرجمعیت‌ترین شهر آفریقا، رخ داده است، جایی که شیوع ویروس ابولا می‌تواند عواقبی به مراتب گسترده‌تر و شدیدتر از نقاط دیگر داشته باشد.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر