jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۹۰۲۱   ۰۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۳:۳۱

این چینی‌ها هم عجب موجوداتی هستند؛ چیزی نیست که کپی نکنند و نسازند؛ حتی بهتر از اصلش؛ از پیچیده‌ترین ریزپردازنده‌ها گرفته تا ماشین‌های غول‌آسا...! در تعداد زیاد و کیفیت‌های گوناگون...! در همین کشور خودمان چیزی نیست که نمونه چینی آن در بازار موجود نباشد.

اما چینی‌های چشم بادامی این‌بار چیزی را کپی کرده‌‌اند که صدای مصری‌ها را درآورده است: ابوالهول؛ نگهبان اهرام ثلاثه! مجسمه‌ای ساخته‌اند بزرگ‌تر از ابوالهول اصلی با 80متر طول و 30 متر عرض، آن هم در صحرایی در استان «هبی» خودشان تا نشان دهند چیزی کم از صحرای سینای مصر ندارند، البته صحرای سینایی که سرسبز است. چین با دیوارش که روزگاری جلوی ورود بیگانگان به مرزهایش را می‌گرفت، گردشگران زیادی دارد، ولی انگار می‌خواهد استعدادش در کپی‌کاری را در آثار و بناهای باستانی دیگر کشورها هم به کار بندد تا گردشگران را از رفتن به کشورهای دیگر منصرف سازد. انگار که دارد می‌گوید: «آقا، خانم، ده تا سفر نرو! یه سفر بیا چین ده تا کشور را ببین...!»

اما ظاهرا این‌بار تیر چین به سنگ خورده! مصری‌‌ها که تحمل دیدن ابوالهول دیگری را ندارند، برای احقاق حقوق مصر و حفظ میراث تاریخی سرزمین‌شان به یونسکو شکایت برده‌اند، حتی خواستار پرداخت جریمه نقدی از چین شده‌اند.

البته چینی‌ها که می‌گویند مجسمه ابوالهول را برای ساخت یک مجموعه تلویزیونی ساخته‌اند، اعلام کرده‌اند که این مجسمه را از بین خواهند برد. این‌راکه چه تغییری در سیاست‌های چینی‌های ناقض کپی‌رایت ایجاد شده، فقط خدا می‌داند، زیرا یکی از مسئولان چینی گفته است: «دولت چین به میراث فرهنگی جهان احترام می‌گذارد و به دلیل سوءتفاهم‌های پیش آمده نیز عذرخواهی می‌کند.»

ما هم امیدواریم چینی‌ها اعتماد به نفسشان را به دست آورده باشند و چون گذشته که ابریشم و صابون و تفنگ و... را به جهانیان معرفی کردند، خودشان محصولی ابداع کنند و ناگهان هوس نکنند تخت جمشید و چغازنبیل و میدان نقش جهان و ارگ بم را هم کپی کنند و همین تعداد گردشگر خارجی را که به کشور ما می‌آیند، بربایند.

کمیل انتظاری ‌/‌ گروه فرهنگ وهنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر