jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۶۶۹۷۰۴ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۶:۱۷

پوران درخشنده از اولین کارگردانانی است که فیلم‌هایی همچون «پرنده کوچک خوشبختی»، «بچه‌های ابدی» و «خواب‌های دنباله‌دار» را با موضوع معلولان ساخته است. فیلم‌هایی که تاکنون جوایز زیادی را در جشنواره‌های داخلی و خارجی کسب کرده‌اند.

او درباره این که چرا در فیلم‌هایش سراغ آنها رفته است و چگونگی فیلم ساختن درباره آنها می‌گوید: برای این که معلولان نادیده گرفته می‌شدند و برای جامعه شناخته شده نبودند. در کنار ما زندگی می‌کنند بدون این که آن طور که باید دیده شوند. فیلم‌های من درباره معلولان در حقیقت ادای دینی به ناشنوایان و بخصوص جبار باغچه‌بان است. وقتی شروع به ساخت این فیلم‌ها کردم به همراه دکتر شکیبایی که روان‌شناس است به کلاس‌های ناشنوایان و به منازل آنها می‌رفتیم تا از نزدیک به شناختی نسبت به معلولان برسیم. در نتیجه تحقیقات هدفمند و زمان گذاشتن و شناخت ناشنوایان بازیگران فیلم‌هایم را از بین آنها انتخاب کردم تا فضای فیلم ملموس‌تر و واقعی‌تر شود، در حقیقت انتخاب بازیگران فیلم از بین ناشنوایان روی زندگی آنها تاثیر مثبتی داشت و از طرف دیگر باعث شناخت ناشنوایان و روحیات آنها برای دیگران شد.

درخشنده که اخیرا فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند» را بر پرده سینماها داشته درباره فیلم ساختن درباره معلولان می‌گوید: معلولان از اعضای این جامعه هستند و در کنار ما زندگی می‌کنند بنابراین باید مثل مردمان واقعی به آنها پرداخته شود و جدا از مشکلات آنها به جذابیت‌های زندگی‌شان نیز در فیلم‌ها توجه شود.

این کارگردان درباره پرداختن به مسائل معلولان در تلویزیون می‌گوید: تلویزیون به عنوان یک دانشگاه عمومی باید بستر مناسب را برای دیده شدن همه گروه‌ها و اقشار فراهم کند و به کسانی مثل هنرمندان که توانایی فرهنگی بسیاری دارند فرصت و امکانات مناسب برای برنامه‌سازی درباره همه اقشار چه معلولان و چه معتادان و چه گروه‌های دیگر را بدهد. در حال حاضر فیلم‌ها و برنامه‌های مختص معلولان در روزهای بخصوصی مثل روز جهانی معلولان و هفته معلولان نمایش داده می‌شود، در صورتی که باید همیشه برنامه‌سازی و فرهنگسازی کنیم و اشکالات موجود در جامعه را مثلا برای فردی که با ویلچر تردد می‌کند و با مشکلاتی در سطح جامعه و فضای شهری مواجه است، نمایش دهیم و بستر لازم را برای فیلمسازانی که به بهترین شکل می‌توانند این موضوعات را نمایش دهند، فراهم کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر