jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۵۹۰۸۷ ۱۵ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۸:۰۵

ماساژ را می‌توان به دو گروه اصلی ماساژدرمانی و ماساژ برای رفع خستگی و ایجاد آرامش تقسیم کرد.

ماساژ با روشی صحیح و اصولی راهی مناسب برای رفع خستگی، کاهش استرس و ایجاد آرامش است، اما همان‌طور که ذکر شد، ماساژ می‌تواند یک روش کمکی در درمان نیز باشد: بویژه برای مشکلاتی از قبیل گرفتگی‌های عضلانی و اسپاسم کمردرد، گرفتگی و درد عضلات گردن، درد شانه، یبوست و دردهای کولیکی اطفال.

اگر درمانگری ماهر و متخصص شما را ماساژ بدهد حس خوبی پس از اتمام ماساژ خواهید داشت و برعکس آن، اگر وی مهارت کافی نداشته باشد نه‌تنها حس بهتری نخواهید داشت که چه بسا مشکل شما تشدید نیز بشود.

بنابراین اگر دوست دارید برای رفع مشکلاتی از قبیل کمردرد یا هر روش درمانی دیگر از ماساژ کمک بگیرید به چند نکته مهم توجه کنید:

ـ سعی کنید به افرادی مراجعه کنید که دارای مهارت و تخصص کافی بوده‌اند و زیر نظر یک پزشک فعالیت دارند.

ـ بهتر است درمانگر شما از تخت مخصوص ماساژ استفاده کند و به این نکته توجه کنید که دربرخی موارد که به آنها اشاره می‌شود نباید از ماساژ استفاده کرد یا باید با احتیاط زیاد این کار را انجام داد.

افرادی که نباید از ماساژ استفاده کنند

ـ بیمارانی که دچار پوکی استخوان شدید هستند، بویژه افراد خیلی مسن، زیرا امکان شکستگی استخوان در حین ماساژ یا شکستگی خود به خود پس از آن وجود دارد.

ـ مبتلایان به التهاب حاد و شدید مفاصل، باید از ماساژ دادن مفاصلی که دچار التهاب حاد و شدید هستند، خودداری کنند.

ـ ماساژ دادن مواضعی از بدن که دچار عفونت، التهاب، زخم، خونریزی و شکستگی است ممنوع است.

در مورد شکستگی باید دقت کرد که ماساژ دادن اندام یا مواضعی از بدن که دارای سابقه شکستگی در چند ماه گذشته هستند نیز باید با دقت تمام و احتیاط انجام شود.

ـ ماساژ مواضعی از بدن که پوست آن دارای اگزمای شدید، پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوستی حاد است نیز ممنوع است.

ـ در صورت شک به آپاندیسیت، التهاب کیسه صفرا یا پانکراس، بزرگی طحال، آنوریسم آئورت شکمی یا احتمال خونریزی شکمی ماساژ دادن شکم ممنوع است.

ـ ماساژ شکم در نیمه اول حاملگی خطرناک است و بهتر است انجام نشود، اما در نیمه دوم حاملگی انجام آن به صورت تخصصی و با احتیاط می‌تواند مفید باشد.

بهتر است در هنگام تب بالا، آنفلوآنزا و مرحله حاد بیماری‌های عفونی از ماساژ استفاده نشود.

ـ هر چند ماساژ تخصصی و با روشی صحیح می‌تواند در درمان برخی مشکلات، بویژه گرفتگی‌های عضلانی مفید باشد، اما دقت داشته باشند ماساژ در مرحله حاد یعنی در صورت بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک ) خطرناک است و حتی به بدترشدن شدید بیماری منجر می‌شود.

ـ ماساژ کمر در بیمارانی که دچار تنگی کانال نخاع هستند بویژه افراد مسن باید بسیار دقت کنند زیرا امکان شکستگی مهره‌ها یا آسیب به نخاع وجود دارد.

دکتر امیرهومن کاظمی / متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر