jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۵۶۱۴۴   ۲۵ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۸

آلمانی ها از کاپیتان تیم ملی ایران نوشتند

نکونام؛ خاویار ایرانی

نشریه کیکر آلمان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران یعنی جواد نکونام را خاویار ایرانی توصیف کرد.

نکونام؛ خاویار ایرانی

سایت جام جم ورزشی - در این گزارش به سراغ چهره هایی همچون اشکان دژاگه و دنیل داوری هم رفته شده و آنها جواد نکونام را یک فرشته و ناجی خود توصیف کرده اند.

او بازیکنی بدون هیاهو است. در عوض بسیار جاه طلب است. او که سال 1980 در شهر ری،‌واقع در جنوب تهران به دنیا آمد، اولین شوت‌هایش را در تیم سایپا زد. این باشگاه که متعلق به کارخانجات خودرو سازی در ایران است .همان باشگاهی که در گذشته چهره‌های مثل ورنر لورانت، سرمربی پرسابقه در بوندس‌لیگا و پیرلیت بارسکی،‌ملی‌پوش اسبق آلمان به عنوان مربی به همراه علی دایی،‌ فوروارد اسبق بایرن به عنوان بازیکن و مربی حضور داشته‌اند.

نکونام بعدا به چهره‌ای انکارناپذیر در تیم ملی تکامل یافت و در جام جهانی 2006 عضو تیم ملی ایران بود. او پس از حضور در جام جهانی آلمان به عنوان لژیونر به اروپا نقل مکان کرد و بازیکن تیم اوساسونا شد و به این ترتیب به عنوان اولین ایرانی در لالیگا معرفی شد.

او در بدو ورودش به پامپولانا می‌خواست در رشته ورزش تحصیل عالیه کند،‌اما بعدا ترجیح داد تمام تلاش خود را معطوف حضوری شایسته در زمین مسابقه کند تا این که سرکلاس حاضر شود.

نکونام که به قول خودش در «دانشگاه فوتبال» کار کرد، می گوید: اوایل با مشکلاتی مواجه بودم. به خصوص از نظر زبان که همین باعث شد تحصیلات عالیه‌ام را تمام نکنم.

وی می‌افزاید: مقابل تیم‌های درجه یک بسیاری در لالیگا بازی کردم؛‌ مقابل رئال و بارسا هم بازی کردم و سابقه حضور برابر بزرگانی مثل رونالدو، مسی، اینیستا و ژاوی را دارم.

سال‌های که او در اسپانیا گذارند باعث تکاملش و پیشرفتش شد. او می گوید: با وجود همه مشکلات تجربه عالی بود. واقعا چیزهای بیشماری در فوتبال یادگرفتم.

نکونام با پشت سرگذاشتن مدارج ترقی و پیشرفت به صورت بازیکن محبوب هواداران اوساسونا درآمد و در اولین سال حضورش حتی به عنوان بازیکن فصل باشگاهش انتخاب شدو بعد در تیم منتخب ستارگان لالیگا برگزیده شد.

کاپیتان جواد می‌گوید: روزنامه‌های اسپانیایی حتی مرا با خاویار ایران مقایسه می‌کردند. من هم فقط می‌خواستم ثابت کنم یک ایرانی می‌تواند در قوی‌ترین لیگ دنیا بازی کند و موفق باشد.

البته نکونام به جای حضور در لالیگا هم می‌توانست در انگلیس یا آلمان بازی کند. او خودش می‌گوید: «همان موقع پیشنهادهای از تاتنهام هاتسپرز انگلیس و کایزرس‌لاترن آلمان داشتم. پیشنهاد تاتنهامی‌ها که واقعا وسوسه کننده بود. گفت‌وگو با کایزرس‌لاترن هم خیلی پیش رفت اما در نهایت من تصمیم گرفتم بازیکن اوساسونا شوم.

نکونام در جام جهانی 2006 همانگونه که گفته شد عضو تیم ملی ایران بود و در سال 2000 نیز اولین بازی‌های ملی‌اش را نیز انجام داد.

در همان مسابقات جام جهانی آلمان مقابل مکزیک و پرتغال بازی کرد اما در دیدار مقابل آنگولا یعنی بازی سوم به علت دو کارته شدن غایب بود.

او اکنون در تب و تاب حضور در دومین جام جهانی دوران فوتبالش است. او که به گلزنی در اوقات حساس و مهم معروف است به همین خاطر می‌گوید: می‌خواهم به عنوان اولین کاپتیان تاریخ تیم ملی ایران در جام جهانی گل بزنم با وجودی که می‌دانم گلزنی در این جام چقدر سخت است.

در کنار این موضوع می‌داند در جام جهانی و مقابل رقبا چه مسئولیت سنگینی دارد. کاپیتان جواد می‌گوید: مقابل آرژانتین و مسی کار زیادی خواهم داشت که باید انجام دهم. البته مقابل نیجریه و بوسنی‌هرزگوین وظایف زیادی برای انجام دارم.

وی که اکنون برای تیم الکویت کشور کویت بازی می‌کند، ادامه می‌دهد: درگذشته ما آرایشی کاملا دفاعی داشتیم. اما از زمانی که کارلوس کی‌روش هدایت ایران را برعهده گرفت، ساختار بازی ما تغییر کرد و اکنون بیشتر در حوالی دروازه حریف و محوطه جریمه حریفان حضور داریم.

به گزارش فارس او می‌افزاید: ایران پتانسیل آن را دارد که در جام جهانی برنده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها