کاهش وزن به کمک طب سوزنی

کاهش وزن و روش‌های موثر بر آن، یکی از محبوب‌ترین مباحث دنیای پزشکی در میان عموم مردم به شمار می‌رود؛ زیرا اضافه وزن و چاقی معضل بزرگی است که گریبان انسان معاصر را گرفته است.
کد خبر: ۶۳۶۳۰۲

در میان تمام راه‌هایی که برای هر چه ساده‌تر خلاص‌شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی از هر گوشه و کناری منتشر می‌شود و به گوش می‌رسد، گاهی به راه‌هایی برمی‌خوریم که عجیب و غریب است. یکی از این راه‌ها، به‌کارگیری طب سوزنی برای تسریع روند کاهش وزن است. بر اساس گزارش مجله پریونشن، مطابق نتایج پژوهش‌های جدید، با به‌کارگیری روش‌های طب سوزنی در ناحیه گوش می‌توان به کاهش وزن کمک قابل توجهی کرد.

مطابق این گزارش، اعمال تکنیک‌های طب سوزنی در پنج نقطه خاص از ناحیه گوش بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن به مدت هشت هفته سبب شده است BMI (شاخص توده بدنی) و وزن این افراد در مقایسه با افرادی که از این روش بهره نبرده‌اند، کمتر باشد. این نتیجه‌ای است که از یک آزمایش کلینیکی کوچک حاصل شده و بتازگی در مجله طب سوزنی به چاپ رسیده است. در این تکنیک سوزن‌ها را در نقاطی از گوش فرو می‌کنند که با گرسنگی و گوارش مرتبط است.

دکتر آدریان وایت، سردبیر مجله طب سوزنی می‌گوید: «این پژوهش نشان داده است سوزن‌ها با تحریک دستگاه عصبی بر اشتها تاثیر می‌گذارد، به این ترتیب میزان ترشح هورمون‌های مرتبط با اشتها را مهار می‌کند. هرچند این توضیحات بر مبنای فرضیات و گمانه‌زنی است، اما نباید در نتیجه حاصل از این روش تردید کنیم.

برای رسیدن به وزن متناسب، هیچ میانبری در کار نیست. این گفته درباره روش‌های طب سوزنی هم صدق می‌کند. این روش‌ معجزه نمی‌کند، اما مثلا از طریق کاهش استرس به کم‌کردن اشتها کمک می‌کند. دنیل هسو، یکی از متخصصان تجربی و البته دارای مجوز طب سوزنی در نیویورک می‌گوید: «سوزن‌های فرورفته در گوش به شما آرامش می‌بخشد و به همین دلیل شما تحت تاثیر استرس، بی‌رویه غذا نمی‌خورید. اعمال روش‌های طب سوزنی در این ناحیه از بدن، آهنگ شبانه‌روزی خواب و بیداری را نیز تنظیم ‌کرده و به این ترتیب هم کمک می‌کند به اندازه بخورید و متناسب بمانید.»

دکتر هسو می‌گوید: «سوزن‌ها هرگز نمی‌تواند جای رژیم غذایی و ورزش را در کاهش وزن بگیرد، اما می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد.» چنین فوایدی شاید هر فرد چاقی را به فکر بیندازد که از طب سوزنی برای پیمودن راه دشوار کاهش وزن در کنار دیگر روش‌ها بهره گیرد؛ اما باید مراقب یک دشمن همیشه در کمین بود. سودجویانی که بدون کوچک‌ترین نگرانی نسبت به سلامت افراد فقط به یک چیز فکر می‌کنند: چطور می‌شود پول بیشتری به جیب زد!

مسعود ایثاری

منبع: پریونشن

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها