بکر و زیبا: دریاچه شهیون

رنگ‌آمیزی روی بوم جاده

جنوب ایران به مردمان خونگرمش شهره است، به سمبوسه‌های داغ و آتشین و قلیه‌ماهی‌های خوش‌طعمش. به کوچه‌های خاک‌خورده و داغش، گل کوچیک‌های گاه و بیگاهش. اما هست جاذبه‌های فراوانی در این خطه از ایران که هنوز جزیی از این فهرست نشده‌ است. جاذبه‌هایی که برای مردمان ایران‌زمین ناشناخته مانده، چون کمتر از آنها گفته شده است. دریاچه «شهیون» یکی از آنهاست که در فاصله حدود 15 کیلومتری شهر دزفول در استان خوزستان قرار گرفته است.
کد خبر: ۶۲۷۰۵۰

وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روی آنها انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی به چشم می‌خورد، جلوه دیگری به دریاچه بخشیده، به گونه‌ای که جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتی بالغ بر 60 هزار مترمربع چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان به وجود آمده و چهره زیبایی به منطقه شهیون بخشیده است.

این منطقه تنها به دریاچه شگفت و زیبایش مشهور نیست. بافت طبیعی شهیون یکی از پاتوق‌های مردم دزفول و البته خوزستان است، یا حتی روستای مشرف به این دریاچه؛ یعنی روستای پامنار. آنجا همه چیز هست، هر آنچه باید باشد؛ از کوه، دریاچه و مرغزار تا فرهنگ، هنر، اصالت و سکوت. اصلا خود جاده منتهی به دریاچه هم انگیزه‌ای است برای سفر. برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده شهیون تا جاده انحرافی دریاچه طی مسیر کرد. این جاده تا پای دریاچه به صورت آسفالته است. در قسمتی مشخص از کنار دریاچه شهیون یک پارکینگ مناسب به همراه تعداد زیادی قایق برای گردشگران وجود دارد. با یک ساعت پیاده‌روی می‌توانید به منطقه بسیار زیبا و سرسبز و پوشیده از درختان نخل برسید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها