نتیجه یک تحقیق ایرانی نشان داد:

ترک اعتیاد اثربخش با ورزش

سال‌ها اعتیاد داشته و از مواد مخدر استفاده کرده، اما اکنون مدتی است که با ترک اعتیاد، از نظر جسمی پاک شده و دیگر چندان مشکلی ندارد، ولی هنوز هم نمی‌تواند به زندگی فعال گذشته‌اش برگردد.
کد خبر: ۶۲۵۰۴۳
ورزش پس از ترک اعتیاد

می‌گویند ورزش روحیه‌اش را بهبود می‌بخشد، اما او تصور می‌کند توانی برای ورزش‌کردن ندارد. همین موضوع بهانه‌ای می‌شود برای بیکاری و تنها نشستن، غافل از این‌که همین بی‌تحرکی و انزوا می‌تواند تهدیدی باشد برای مصرف دوباره مواد مخدر و روی آوردن دوباره به اعتیاد.

لازم نیست حتما فردی معتاد شده باشد تا برای ترک‌کردن یا کسب نتیجه بهتر پس از درمان به ورزش روی بیاورد. فواید و نکات مثبت ورزش بیشتر از اینهاست و حتی برای پیشگیری از اعتیاد هم می‌توان از آن کمک گرفت. پدر و مادرهایی که نگران فرزندان‌شان هستند و می‌گویند برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان، کاری از دست‌شان ساخته نیست باید بدانند ورزش‌های مناسب می‌تواند در پیشگیری از اعتیاد موثر باشد. متاسفانه این روزها اعتیاد به عنوان معضلی اجتماعی در جوامع مختلف مشاهده می‌شود و بسیاری از جوانان را که نیروهای فعال جامعه را تشکیل می‌دهند، گرفتار می‌سازد. با توجه به این‌که این پدیده در سراسر جهان روبه افزایش است، به نظر می‌رسد باید آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع و روش‌های پیشگیری از آن داشته باشیم تا به بهترین شکل با آن مقابله کنیم.

دکتر هومن انگورانی، متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به این موضوع به «جام‌جم» می‌گوید:‌ راهکارهای متعددی برای پیشگیری از اعتیاد وجود دارد که می‌توان آنها را به افراد جامعه معرفی کرد و از آنها کمک گرفت؛ روش‌هایی از کسب مهارت‌های مختلف زندگی و آموزش این موارد به کودکان گرفته تا موارد خاصی که در مطالب علمی و پزشکی به آنها اشاره می‌شود.

این پزشک متخصص می‌افزاید: یکی از راهکارهایی که به نظر می‌رسد برای پیشگیری از اعتیاد موثر و کمک‌کننده است، افزودن ورزش و فعالیت‌های جسمی به برنامه روزانه زندگی است.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، پیروی از یک سبک زندگی سالم همراه با فعالیت‌های ورزشی موثر را که در محیطی مناسب انجام می‌شود، عاملی بازدارنده از اعتیاد برای کودکان و نوجوانان می‌داند و یادآور می‌شود: برای پیشگیری از اعتیاد و دیگر معضلات اجتماعی علاوه بر فراهم کردن یک سبک زندگی سالم برای کودکان و نوجوانان، باید آنها را از رفتارهای پرخطر دور کرد.

وی ادامه می‌دهد: اصلاح رفتارها، کاهش رفتارهای پرخطر و همین‌طور افزودن یک برنامه ورزشی مناسب و سالم که در محیطی ایمن انجام می‌شود، برای پیشگیری از بروز اعتیاد بویژه در گروه سنی کودکان و نوجوانان اهمیت ویژه‌ای دارد.

مقابله با مصرف دوباره پس از ترک

مسلما برای درمان اعتیاد و ترک مصرف مواد مخدر باید به جنبه‌های مختلفی توجه داشت. دکتر انگورانی ضمن بیان این‌که درمان اعتیاد، درمانی چندوجهی و چندجانبه است، خاطرنشان می‌‌کند: برای طی‌کردن روند درمان اعتیاد، غیر از درمان‌های جسمی و سم‌زدایی و همین‌طور درمان‌هایی که از برگشت و عود دوباره مشکل پیشگیری می‌کند، روش‌هایی پیشنهاد می‌شود که به کمک آنها می‌توان احتمال عود را کاهش داد.

با توجه به این‌که یکی از بزرگ‌ترین مسائل و مشکلات در زمینه ترک اعتیاد، احتمال مصرف دوباره مواد است، این متخصص پزشکی ورزشی یادآور می‌شود: نباید فراموش کنیم شخصی که درمان شده و سم‌زدایی را انجام داده و ‌اکنون از نظر جسمی پاک است، همیشه در معرض خطر مصرف دوباره مواد قرار دارد. بر همین اساس باید راهکارهای مناسبی به این افراد توصیه شود که به کمک آنها احتمال بروز چنین مشکلی به حداقل برسد.

آن‌طور که این استادیار دانشگاه می‌گوید، یکی از این روش‌ها که مطالعات علمی نیز آن را ثابت کرده است، در پیش گرفتن و پیروی از سبک زندگی مناسب و شرکت‌کردن در برنامه‌های ورزشی است که می‌تواند احتمال مصرف درباره مواد را کاهش دهد. به عبارت دیگر، احتمال استفاده دوباره از مواد برای کسانی که زندگی کم‌تحرکی دارند، در مقایسه با افرادی که به ورزش و فعالیت جسمی روی آورده‌اند، بیشتر است.

این متخصص پزشکی، ورزشی به معتادانی که درمان شده و از نظر جسمی شرایط مناسبی برای ورزش کردن دارند، توصیه می‌کند پس از مشورت با متخصصان، برنامه‌ای ورزشی علمی و مناسب را زیر نظر آنها اجرا کنند.

بهترین ورزش‌ها پس از ترک

کسانی که سال‌ها از مواد مخدر استفاده کرده‌اند، ممکن است براحتی سمت ورزش نروند و مشغول فعالیت‌های جسمی نشوند. دکتر انگورانی به این افراد توصیه می‌کند زمانی که شرایط جسمی‌شان از سوی پزشک بررسی و شرایط آمادگی جسمانی آنها سنجیده شد و همچنین موقعیت روحی و روانی آنها هم مورد ارزیابی قرار گرفت، با متخصصان مشورت کرده و برنامه ورزشی مناسب را دریافت کنند.

به گفته وی، براساس شرایط هر فرد باید برنامه‌ ورزشی مناسب و ملایمی برای او تعریف شود و در اختیارش قرار بگیرد. شدت ورزش هم باید بتدریج و باتوجه به توانایی فرد افزایش یابد. همچنین توصیه می‌شود این افراد حتما در ورزش‌های گروهی شرکت کنند و سلایق‌شان در نظر گرفته شود.

اعتیاد میان ورزشکاران

اگر قرار است ورزش و فعالیت‌های جسمی، خطر بروز اعتیاد را کاهش دهد پس نباید ورزشکار معتاد داشته باشیم. خیلی‌ اینچنین فکر می‌کنند و باور دارند کسی که ورزش می‌کند، هرگز به مواد مخدر روی نخواهد آورد. در صورتی که به گفته دکتر انگورانی، همان‌طور که نقش ورزش در پیشگیری و درمان اعتیاد مشخص شده است، متاسفانه طی سال‌های اخیر برخی رشته‌های ورزشی، جوانان را به سمت سوءمصرف داروهای غیرمجاز و نیروزا نیز سوق داده که این موضوع می‌تواند عاملی برای ایجاد اعتیاد میان گروهی از ورزشکاران باشد.

می‌گویند مصرف مکمل‌ها دروازه ورود به مصرف داروهای غیرمجاز است و مصرف داروهای غیرمجاز هم دروازه‌ای برای ورود به مصرف مواد مخدر. این پزشک متخصص با بیان این مطلب می‌افزاید: متاسفانه ‌اکنون میان بسیاری از رشته‌های ورزشی، بویژه رشته‌هایی که به ورزش‌های قدرتی مانند بدنسازی، پاورلیفتینگ و زیبایی اندام مربوط می‌شود، جوانان بدون داشتن آگاهی و اطلاعات کافی به باشگاه‌های ورزشی مراجعه می‌کنند و با دیدن تبلیغات یا شنیدن حرف‌های دیگران، تصمیم می‌گیرند راهی ساده و کوتاه برای رسیدن به هدف‌شان که همان تقویت عضلات و حجم دادن به آنهاست، پیدا کنند. به همین دلیل هم به مصرف مواد و مکمل‌های مختلفی روی می‌آورند که به آنها پیشنهاد داده می‌شود.

این متخصص پزشکی ورزشی توضیح می‌دهد: متاسفانه بسیاری از این مکمل‌ها از راه‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شود و آلوده به ترکیباتی غیرمجاز است. از طرفی هم روش مصرف بسیاری از این داروها به شکل تزریقی است که خود این تزریق‌ها می‌تواند زمینه‌ساز بروز رفتارهای پرخطر باشد. همچنین آن‌طور که مطالعات نشان می‌دهد، ورزشکارانی که از این ترکیبات به مقدار بیشتری استفاده می‌کنند، در آینده هم بیشتر از دیگران در معرض خطر سوءمصرف مواد قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به مطالعه‌ای که در این زمینه و در ایران انجام شده است، می‌گوید: در این پژوهش حدود هزار ورزشکار از سالن‌های بدنسازی مختلفی که در سطح شهر تهران وجود دارد، با پرسش‌نامه‌هایی مورد ارزیابی قرار گرفتند که متاسفانه آمار به دست آمده درباره مصرف مواد نیروزا، بسیار زیاد بوده و حتی مصرف ترکیبات مخدری مانند آمفتامین و حشیش نیز از سوی درصد قابل توجهی از این ورزشکاران ذکر شده بود.

دکتر انگورانی می‌گوید: همان‌طور که درباره فواید ورزش و نقش مثبت آن صحبت می‌شود، برای پیشگیری از بروز رفتارهای پرخطر باید نظارتی علمی و دقیق همراه با افزایش آگاهی ورزشکاران داشته باشیم تا جوانان و نوجوانان را از این خطرها دور نگه ‌داریم.

نیلوفر اسعدی‌بیگی ‌/‌ گروه سلامت

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
خواننده
-
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
۰
۱
سلام خدمت جناب آقای دكتر انگورانی
جسارتا باید عرض كنم برای تحقیقات بیشترتان در مورد اعتیاد وورزش و همچنین روش درست درمان اعتیاد لطفا به سایت مذكور مراجعه نمایید.
با تشكر
كنگره ۶۰نام سایت میباشد .

نیازمندی ها