رضا شاهرودی از احتمال صعود تیم ملی فوتبال ایران به دور دوم جام جهانی می‌گوید

در آرزوی روز بد آرژانتین

تیم ملی فوتبال ایران در گروه بسیار خوبی قرار گرفته است. مهم‌ترین نکته قرار گرفتن در برابر آرژانتین است که قرار گرفتن ما مقابل این تیم که بهترین بازیکن جهان را در ترکیب خود دارد، افتخار بسیار بزرگی است.
کد خبر: ۶۲۴۹۰۴

رضا شاهرودی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با بیان این مطلب به «جام‌جم» گفت: برد و باخت را کنار بگذاریم، مهم این است که ما در جام جهانی حضور داریم و این خود یک افتخار بزرگ برای فوتبال ماست. وی افزود: البته جام جهانی و دیدارهایش قابل پیش بینی نیست. در آسیا هیچ کشوری مثل ایران در فوتبال خلاقیت ندارد و ما باید سعی کنیم با همین خلاقیت در همان بازی نخست خود با نیجریه، به پیروزی بزرگی برسیم.

وی اظهار کرد: تساوی 2ـ2 ایران مقابل استرالیا و صعود به جام جهانی از آن اتفاقات غیرقابل انتظار و شیرینی بود که باز هم می‌تواند برای تیم ملی فوتبال ایران تکرار شود، البته این بار در جام جهانی برزیل. در جام جهانی ما می‌توانیم یک پیروزی بزرگ به دست بیاوریم و یک روز تاریخی دیگر در فوتبال کشور رقم بزنیم؛ البته انتظار نداشته باشید این پیروزی تاریخی در برابر تیم ملی فوتبال آرژانتین باشد.

شاهرودی با بیان این‌که ایران در قرعه‌کشی جام جهانی حتی شانس این را داشت که در گروه ساده‌تری قرار بگیرد، ادامه داد: قرار گرفتن در گروهی که ژاپن اکنون در آن است خیلی خوب می‌شد. مسلما استرس همگروهی با تیم‌هایی نظیر ساحل‌عاج خیلی کمتر از قرار گرفتن در برابر تیم ملی آرژانتین است. گروه E نیز که متشکل از تیم‌های ملی فوتبال اکوادور، سوئیس، فرانسه و هندوراس است، می‌توانست قرعه خوبی برای تیم ایران باشد، اما کار برای ایران هنگامی بسیار دشوارتر و البته هیجان‌انگیزتر می‌شد که در گروه B با اسپانیا، هلند و شیلی همگروه می‌شد.

وی درباره رویارویی ایران و آرژانتین افزود: تیم ملی فوتبال آرژانتین مسی را دارد، آن دو تیم دیگر هم ستاره‌های خود را دارند، اما این را هم نباید فراموش کرد برخی از بازیکنان اصلی ما در اروپا بازی می‌کنند. باید دعا کنیم در روزی که مقابل تیم قدرتمندی همچون آرژانتین قرار می‌گیریم، آنها شرایط بدی داشته باشند و در مقابل شانس با ما یار باشد.

این پیشکسوت و کارشناس فوتبال در ادامه درباره تیم ملی نیجریه دیگر حریف ایران در جام جهانی 2014 برزیل گفت: نیجریه یک تیم تمام‌فیزیکی است. کرش تمام این مسائل را در نظر دارد و برنامه‌ریزی دقیق را انجام می‌دهد، همان‌طور که ایویچ پیش از جام جهانی 98 این کار را در قبال تیم ملی انجام داد. ایویچ می‌دانست که ما با تیم‌هایی فیزیکی سر و کار داریم، بنابراین تا آنجا که توانست روی آمادگی جسمانی ما کار کرد. حالا تاریخ دوباره تکرار شده است. تیم ملی قرار است در جام جهانی 2014 مقابل تیم‌های فیزیکی همچون نیجریه و آرژانتین قرار بگیرد و کرش روی این موضوع خیلی باید کار کند. به نظر من نیجریه تیمی است که حتی می‌تواند در مقابل تیم ملی فوتبال آرژانتین دردسرساز باشد. آنها توانایی این را دارند تا حداقل یک مساوی از آرژانتین بگیرند.

هافبک سابق تیم ملی فوتبال درباره بوسنی، دیگر تیم حاضر در گروه F رقابت‌های جام جهانی گفت: بوسنی در مقابل نیجریه حریف راحت‌تری برای ما به نظر می‌رسد. بازیکنان ما در مقابل این تیم سختی‌های کار مقابل نیجریه را نخواهند داشت. البته بوسنیایی‌ها گفته‌اند ما حریف سختی برایشان نیستیم که این را باید به حساب همان کری‌خوانی‌های معمول پیش از جام جهانی گذاشت. به هر حال این تیم بسیار خطرناک است و به صرف دیدارهای قبلی با این تیم، نباید در برزیل، بوسنی را تیم آسانی شمرد.

بازیکن سابق پرسپولیس یادآور شد: راه رسیدن به آمادگی برای رو در رو شدن با این تیم‌ها بازی‌های تدارکاتی مناسب است. در این شش ماه باید طوری پیش برویم که تیم‌های قدرتمند فوتبال دنیا با کمترین هزینه در مقابل ما قرار بگیرند. بازی در مقابل بزرگ‌ترین تیم‌های دنیا شدنی است و می‌توان شاهد عملی شدن این اتفاق بود.

شاهرودی اعتقاد دارد پیش‌بینی درباره نتایج تیم ملی فوتبال ایران در برزیل ممکن است روحیه تیم ملی را تضعیف کند. وی گفت: از واقعیت خیلی دور است که بگوییم هر سه بازی مقدماتی را با پیروزی پشت سر می‌گذاریم یا این‌که در کمال ناامیدی بگوییم تیم ملی هر سه بازی خود را می‌بازد. صحبت از باخت احتمالی مقابل آرژانتین یا تیم‌های دیگر، روحیه دسته‌جمعی تیم ملی فوتبال ایران را از هم‌اکنون تضعیف می‌کند.

وی درباره احتمال صعود تیم ملی فوتبال ایران به دور دوم یا همان مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام جهانی گفت: «ایران برای صعود از گروه خود کار خیلی سختی دارد. اگر دیدارهای دوستانه خوبی برگزار کنیم و زمان را از دست ندهیم، آنگاه می‌توانیم به صعود از مرحله دوم جام جهانی فکر کنیم. صعود از گروه مقدماتی بزرگ‌ترین افتخار تاریخ فوتبال ایران خواهد بود.

شاهرودی تصریح کرد: صعود تیم ملی فوتبال ایران به دور دوم رقابت‌های جام جهانی عقلانی‌تر از صعود نکردنش به دور دوم است. اصلا منطقی نیست که بگوییم تیم ملی نمی‌تواند جایی در تیم‌های راه یافته به مرحله یک‌هشتم نهایی نداشته باشد. اگر هدفمان صعود به دور دوم جام جهانی نباشد آنگاه به این اعتراف کرده‌ایم که چقدر ضعیف و سست هستیم.

وی گفت: کسی که اکنون بیش از هر کسی مسئولیت دارد کارلوس کرش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است. او بخوبی شرایط را درک می‌کند، اما با مشکلات بسیار زیادی روبه‌روست. این مربی بزرگ و جهانی درگیر مشکلات موجود در فوتبال ایران شده است و گاهی اوقات خسته به نظر می‌رسد، اما همیشه این را نشان داده است که توانایی تحمل و مقابله با مشکلات را دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها