jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۲۴۵۵۹   ۲۰ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۸:۱۳

چه جرایم و اتفاقات عجیبی با صندوق‌های صدقات رخ می‌دهد؟

خطر، معتادها در کمینند!

جرم یکی از نشانه‌های عدم تعادل اجتماعی است. این عدم تعادل به هیچ بخشی از جامعه رحم نمی‌کند و خود را در همه صحنه‌ها و جای‌جای شهر نشان می‌دهد پس بی‌دلیل نیست چند وقتی است از جرایمی می‌شنویم که در ارتباط با صندوق صدقات رخ می‌دهد.

خطر، معتادها در کمینند!

سرقت از صندوق صدقات یکی از تصاویر نسبتا شایع در این روزهاست. سرقت پول‌های درون صندوق معمولا توسط افراد معتاد صورت می‌گیرد. آنها دو روش برای این کار خود دارند؛ نخست استفاده از یک سیم مفتولی و بالا کشیدن پول از درون صندوق و دیگری آغشته‌شدن حفره ورود پول به شمع مذاب و در نتیجه استفاده از پول‌های چسبیده شده به این شمع مذاب. درباره این نوع جرم در کنار معتاد بودن اکثر مرتکبان دو نکته دیگر حائز اهمیت است؛ یکی این‌که اکثر مردم با بی‌توجهی از کنار این افراد رد می‌شوند و به نوعی از کار آنان چشم می‌پوشند و یکی دیگر این‌که به نظر افراد مجرم خود را یکی از مستحقان آن پول می‌دانند و برای ارتکاب این جرم به خود حق می‌دهند. غافل از این‌که این پول قرار است در یک روند ساماندهی شده و به مصارف معین و مشخص و البته مناسب برسد، نه خرید بسته‌های تریاک و شیشه. با این حال گاهی خبر دستگیری یک سارق صندوق صدقات منتشر می‌شود؛ سارقانی که حتی 70 و در یک مورد 150 صندوق را مورد دستبرد قرار داده‌اند.

از آن سو کار دیگری که معمولا توسط مجرمان یقه سفید و به صورت باندی انجام می‌شود نصب صندوق‌های صدقات تقلبی است. مسئولان کمیته امداد البته این ماجرا را تائید نمی‌کنند، اما در افواه عمومی حکایت‌هایی از این صندوق‌های تقلبی وجود دارد ضمن این‌که حقوقدانان به بحث در مورد چیستی و چرایی این جرم هم پرداخته‌اند. بسیاری از آنان معتقدند این کار مصداقی از جرم کلاهبرداری است. گستردگی شهرهای بزرگ و دشواری نظارت صحیح بر صندوق‌های صدقات دو دلیل روی دادن این جرائم هستند.

در عین ‌حال جالب است بدانید افرادی که صدقه هم می‌پردازند گاهی رویدادهای جالب ‌توجهی را می‌سازند. در یک نمونه در تهران، سکه‌هایی با قدمت دوران صفوی در صندوق صدقات کشف شد و از آن طرف، فردی که شغلش فروش پول خرد است در یک مصاحبه گفته گاهی مردم پول جعلی درون صندوق صدقه می‌اندازند.

به این ترتیب صندوق‌های صدقه به عنوان یک المان شهری که معمولا بدون دفاع (محافظت مناسب) است، پدیده جالبی برای انجام انواع تخلفات می‌شود. از خرج‌کردن پول خرد گرفته تا تحویل سکه‌هایی که احتمالا قاچاق بوده و از سرقت گرفته تا حتی تخریب و بردن صندوق و نصب صندوق‌های صدقات تقلبی. به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای مقابله با چنین مسائلی الکترونیکی‌کردن فرآیند صدقه‌دادن است تا پدیده‌های فیزیکی حذف شود و امکان انجام چنین جرایمی به حداقل برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها