jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۵۸۴۵۰۴ ۰۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۲۲:۰۱

اگر می‌خواهید در آینده همه چیز را به خاطر داشته باشید یا به عبارتی آلزایمر نگیرید، بهتر است هیچ گاه مسواک‌زدن را فراموش نکنید. براساس مطالعات جدید، بی‌توجهی به سلامت دهان و دندان می‌تواند نقش مهمی در افزایش احتمال ابتلا به اختلالات شناختی و ابتلا به آلزایمر داشته باشد.

بررسی و مطالعه مغز افرادی که پیش از مرگ به اختلالات شناختی مبتلا بوده‌اند، نشان می‌دهد در این افراد میزان باکتری‌هایی که به بیماری‌های لثه منجر می‌شود، افزایش پیدا کرده است. بنابراین تصور می‌شود با ورود این باکتری‌ها به مغز، سیستم ایمنی بدن در واکنش به این باکتری ماده شیمیایی را آزاد می‌کند که سلول‌های مغزی را از بین برده و در نتیجه به ایجاد اختلال در عملکرد مغز و اختلال حافظه منتهی می‌شود. در نتیجه راهکاری مانند مسواک زدن منظم و روزانه می‌تواند مانع ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان و در نتیجه محافظت از مغز شود. / UPI

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر