jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۷۲۱۳۶ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۲

تجربه و مشاهدات متعدد به همراه تحقیقات عینی نشان می‌دهد​ گرچه سالمندی کم کم توان جسمی و فکری انسان را کاهش می‌دهد، اما اگر حمایت خانواده و دلگرمی آنان پا برجا باشد سالمندان عمری توام با سلامت​ و امیدواری را طی خواهند کرد.

عبدالله حسینلو، کارشناس ارشد فیزیولوژی مرکز آموزشی ـ درمانی امام خمینی(ره) ارو​میه به یکی از بیماران مراجعه‌کننده به مرکز یادشده، اشاره می‌کند که با این حمایت‌ها، توانسته است به زندگی فعال خود ادامه دهد.

 

ماجده، بانوی سالمند هشتاد ساله و خانه‌داری است که از نعمت سواد بی‌بهره است. او در شانزده سالگی ازدواج کرده و پنج پسر و چهار دختر دارد که همگی تحصیلکرده و متاهل هستند.

این بانوی سالمند تا ​ هفتاد سالگی پیوسته مشغول کار کشاورزی بوده، ولی از این سن به بعد مشکلات بروز می‌کند و ​ به علت فشار کاری زیاد و سنگین، زانوها و مچ پاهایش آنقدر دردناک می‌شود که وی را از کار‌کردن باز می‌دارد. تا این‌که ماجده به یک متخصص روماتولوژی مراجعه می​کند و داروهای مورد نیازرا استفاده کرده و چند نوبت فیزیوتراپی انجام می‌دهد. این بانوی سالمند طی مدت بیماری تحت حمایت همه‌جانبه خانواده قرار می‌گیرد و با ادامه درمان آرام‌آرام شروع به راه رفتن با عصا می‌کند و دوباره به زندگی طبیعی خود برمی‌گردد. به طوری که اکنون در هشتاد سالگی امورات​ خود را می‌گذراند و از شوهر پیرش که سکته مغزی کرده و زمینگیر شده نیز مراقبت می‌کند که این موضوع اهمیت حمایت و کمک جامعه و خانواده را در بازگرداندن سالمندان به زندگی عادی نشان می‌دهد.

این فیزیولوژیست اعتقاد دارد: سلامت​ جامعه نیازمند سلامت​ خانواده‌هاست و منظور از سلامت​ خانواده، سلامت​ روحی ـ روانی، جسمی، اجتماعی و معنوی خانواده است و با آموزش و تربیت خانواده‌ها می‌توان سلامت​ جامعه را ارتقا بخشید.

>> چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر