jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۵۴۷۹۰۸   ۱۸ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۶:۵۴

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه رئیس‌جمهور سوریه هم هیچ قصدی برای کناره‌گیری از سمت خود ندارد می‌گوید کشورش هیچ قصدی برای دخالت در امور داخلی سوریه ندارد و این سوری‌ها هستند که باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

اسد قصد کناره گیری ندارد

«سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه می‌گوید کشورش به هیچ وجه به دنبال برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه نخواهد بود.

وی که با شبکه بی‌بی‌سی مصاحبه می‌کرد، گفت که روسیه «در بازی تغییر نظام» در سوریه وارد نمی‌شود.

لاوروف قرار است هفته آینده ضمن سفر به لندن با «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس در مورد تحولات سوریه دیدار و گفت‌گو کند. انگلیس از جمله مهمترین حامیان مخالفان دولت سوریه به شمار می‌آید. هیگ و دولت انگلیس بارها هم‌صدا با مخالفان، کناره‌گیری رئیس‌جمهور سوریه را خواستار شده‌اند.

لاوروف در مصاحبه امروز خود بار دیگر تاکید کرده است که این مردم سوریه هستند که باید در مورد حاکمان خود تصمیم بگیرند. وی در این مورد گفته است: من فقط می‌توانم این را بگویم که این ما نیستیم که باید در مورد اینکه چه کسی در سوریه حکومت کند، تصمیم بگیریم. این مردم سوریه هستند که تصمیم می‌گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان درخواست روسیه از رئیس‌جمهور سوریه برای کناره‌گیری وجود دارد، گفت: به هیچ وجه. می‌دانید که ما به دنبال تغییر نظام در سوریه نیستیم. ما مخالف دخالت در مناقشات داخلی کشورها هستیم.

وزیر خارجه روسیه این نکته را مبنای عملکرد این کشور اعلام کرد و گفت رئیس‌جمهور سوریه هم هیچ قصدی برای کناره‌گیری از سمت خود ندارد.

لاوروف تاکید کرد که روسیه به دنبال «سوریه‌ای متحد و دموکراتیک» است و از ابتدای آغاز بحران در سوریه هم همین موضوع را داشته است. وی همچنین از «نشانه‌های مثبت» مواضع اخیر ائتلاف مخالفان دولت سوریه استقبال کرد.(فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر