jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۵۲۶۴۵۱   ۱۰ دی ۱۳۹۱  |  ۱۰:۱۵

عناوین خبری روزنامه‌های صبح امروز

سگ درمانی هنوز ادامه دارد

روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عناوین خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون مصرف گاز در مرز هشدار،ادامه ناآرامی در شرق عربستان،رکورد جدید در چاپ اسکناس،فعالیت 300 کمپ غیرمجاز اعتیاد در پایتخت،هزینه‌های تغییر مکرر مدیریت در دولت،موفقیت ابراهیمی در هاله‌ای از ابهام،تکذیب ارسال نامه خاتمی به رهبر انقلاب،اعدام در انتظارزورگیرهای پشیمان،کم‌فروشی به بازار مسکن سرایت کرد و... که برخی از آنها در زیر می‌آید.

حمایت:سگ درمانی هنوز ادامه دارد

در حالی که حدود دوماه قبل معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر از ابلاغ دستور‌عمل برخورد جدی با مراکز غیر مجاز درمان و کاهش آسیب اعتیاد از سوی وزیر کشور و دبیرکل این ستاد خبر داد مدیرکل بهزیستی استان تهران از فعالیت و وضعیت نا به سامان حدود 300 مرکز غیرمجاز ترک اعتیاد خبر داده است.خبرها حاکی از فعالیت آزادانه مراکز ترک اعتیاد غیرمجازی است که عملکردشان از وقوع اتفاق هایی خبر می دهد که خوشایند نیست! درمان غیراصولی و گاهی شیوه های عجیب ترک اعتیاد که منجر به فوت فرد معتاد می شود، گام جدی مسئولان مربوط برای جلوگیری از ادامه روند مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد فعلی و راه اندازی مراکز جدید غیرقانونی را می طلبد.

300 کمپ غیرمجاز در تهران
دکتر ولی الله نصر مدیرکل بهزیستی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار «حمایت»، از فعالیت 80 کمپ مجاز ترک اعتیاد در سطح این استان خبر داده و می گوید: شاید بتوان گفت حدود 3 یا 4 برابر این عدد کمپ های غیرمجاز بدون نظارت بهزیستی و وزارت بهداشت و درمان به صورت خودسرانه فعالیت می کنند که درمان های غیرمجاز و غیر علمی را رواج می دهند. هدف ما برگزاری دوره های آموزشی برای این کمپ ها و ترغیب آنان برای گرفتن موافقت اصولی از بهزیستی برای ادامه کارشان است برای همین شرایط فعالیت را برای اینگونه کمپ ها تسهیل کردیم و بسیاری از استعلام هایی را که یک مجری برای راه اندازی کمپ باید از دستگاه های مختلف بگیرد برای همراه کردن آنان با برنامه های این نهاد حذف کردیم. وی ادامه می دهد: کمپ های غیرمجاز ترک اعتیاد وضعیت نا به سامانی دارند که باید به آن ها رسیدگی شود. وی همچنین با اشاره به فعالیت 2 مرکز قرنطینه شهرداری برای نگه داری متکدیان و معتادان در اسلامشهر ویژه آقایان و لواسانات برای بانوان، به حمایت می گوید: از سوی بهزیستی نیز دو مددکار در این دو مرکز مستقر شده اند تا افراد ارزیابی و غربالگری شوند و میزان آسیب پذیری فرد ارجاع داده شده شناسایی می شود تا بر آن اساس خدمات به وی شود.

فعالیت با چه مجوزی؟
وی در پاسخ به این سئوال که «چگونه یک کمپ غیرمجاز ترک اعتیاد می تواند بدون نظارت به کار خود ادامه دهد؟» می گوید نظارت بر اینگونه مراکز بر عهده فرمانداری، اداره نظارت بر اماکن و نیروی انتظامی است. مگر می شود ملکی عمومی کار خدماتی ارائه دهد اما هیچ مرجعی مجوز برای فعالیت آن صادر نکرده باشد؟ مشکل بهزیستی نیز همین موضوع است! این ارگان در صورت مشاهده هر مرکز غیرقانونی ترک اعتیادی آن را به نیروی انتظامی گزارش می دهد تا دستور پلمپ آن مکان صادر شود. از طرفی متولی درمان نیز باید روی این کار نظارت داشته باشد.

ساماندهی معتادان به سختی پیش می رود
از سوی دیگر معاون سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با انتقاد از نحوه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر با شهرداری، می گوید: در حال حاضر معتادان جمع‌آوری شده را به طور مستقیم به کمپ‌های درمانی که شناسایی کرده‌ایم تحویل می‌دهیم، در حالی که طبق برنامه ستاد، این افراد باید به پلیس موادمخدر تحویل شوند، اما این برنامه تاکنون اجرایی نشده است. دکتر رضا جاگیری در ادامه، یکی از مشکلات پیش‌روی سازمان رفاه را معرفی نکردن کمپ‌های مجاز درمان اعتیاد از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر می داند و توضیح می دهد: این کمپ‌ها هم‌اکنون به ما معرفی نشده‌اند، به همین خاطر امور مربوط به معتادان جمع‌آوری شده به سختی پیش می‌رود، این در حالی است که معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر از استانداردسازی مراکز ترک اعتیاد و ساماندهی معتادان خبر می دهد و می گوید: در آیین‌نامه اجرایی ماده 15 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر که به همه استانداران، دادستانی کل کشور، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی ابلاغ شده، پیش‌بینی خوبی برای برخورد با مراکز غیرمجاز درمان اعتیاد از جمله تشکیل کمیته نظارت کشوری و استانی با عضویت نمایندگان تام‌الاختیار وزارت خانه‌های بهداشت و تعاون، سازمان نظام پزشکی و ستاد مبارزه با اعتیاد شده و مقرر گردیده است که این چهار رکن اصلی فرآیند نظارت بر مراکز درمان و کاهش آسیب را بر عهده داشته باشند. دین پرست تاکید می کند طبق ماده 12 آیین‌نامه ماده 15 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به مدت یک ماه فرصت دارند تا صلاحیت افرادی را که علاقه مند به راه‌اندازی مراکز مجاز درمانی هستند تایید یا رد کنند.

1840 مرکز ترک اعتیاد در کشور
این درحالی است که مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از فعالیت 1840 مرکز ترک اعتیاد در سراسر کشور خبر داده و می گوید: 432 هزار فرد معتاد برای درمان به این مراکز مراجعه کرده اند.

در حال حاضر 1060 مرکز سرپایی درمان اعتیاد در سراسر کشور فعال است که روزانه تعداد زیادی از معتادان برای درمان سریع به آنها مراجعه می کنند. این آمار اهمیت رسیدگی به معتادان و مراکز ترک آنان را دوچندان می کند.

با جستجویی ساده می توان دریافت که تعداد جلسه های برگزار شده ساماندهی اوضاع مراکز ترک اعتیاد و حرف ها در این زمینه بسیار است، مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر دوماه پیش از تشکیل جلسه کمیته نظارت کشوری بر مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب خبر داده بود و گفته بود کمپ های ترک اعتیاد غیر مجاز دیگر اجازه فعالیت ندارند! در حالی که در همان روزها که این خبر منتشر شد مدیرعامل جمعیت تولدی دوباره از اینکه وضعیت درمان اعتیاد در کمپ ها و مراکز درمانی به دلیل کمبود اعتبارات به شدت بحرانی است خبر داده است. در چنین آشفته بازاری باید گفت :مسئولان محترم! آنچه هنوز در جامعه کمپ ها دیده می شود استفاده از روش های غیر معمول از سگ درمانی تا بستن دست و پا و استفاده از روش های غیر پزشکی است.

سوال این است که واقعا کمپ های غیرمجاز از حضور پزشک استفاده می کنند؟ آیا آماری از مرگ و میر معتادان یا فرار آنان گزارش می شود؟ آیا تاکنون برخورد شدیدی با متخلفان مداخله درکار پزشکی شده است؟

جام جم

جزئیات محاکمه‌ 4 زورگیر خشن
مصرف گاز در مرز هشدار
تصمیم تازه دولت برای بازار طلا
صدا و سیما، پیشگام روشنگری در حماسه 9 دی

کیهان

فریاد هیهات مناالذله تاج و تخت آل خلیفه را به لرزه درآورد
حاجی بابایی:معلمان حق التدریسی به زودی استخدام می‌شوند
سرنگون باد آل سعود شعار مردم عربستان در تظاهرات القطیف
بهره بردای از 2 طرح بزرگ پتروشیمی در منطقه عسلویه

خراسان

بزرگترین خط لوله اتیلن جهان و مجتمع عظیم پتروشیمی کاویان به بهره برداری رسید
اوباما قانون مقابله با نفوذ ایران در نیمکره غربی را امضا کرد
مبنای قیمت گذاری طلا و سکه تغییر کرد
یازده ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

جمهوری اسلامی

تأیید توقف فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط شورای نگهبان
ادامه ناآرامی در شرق عربستان
افتتاح دو طرح پتروشیمی در عسلویه با حضور رئیس جمهور
سنای آمریکا قانون استراق سمع را تمدید کرد

ابرار

بازخوانى بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضاى ستاد بزرگداشت ۹ دى
قالیباف:تمام سبزها و سرانشان منافقین و منحرفین هستند
احمدى نژاد:دندان صادرات نفت را در مى آوریم
یک نماینده:امکان اصلاح هدفمندى یارانه ها در لایحه بودجه نیست

رسالت

آیت الله مصباح یزدی:فتنه 88 از 20 سال پیش طراحی شده بود
قاضی صلواتی:کشیدن سلاح به قصد اخافه محاربه است
آقا تهرانی:فرد اصلح معرفی شود ائتلاف می‌کنیم
افتتاح طولانی ترین خط لوله انتقال اتیلن جهان

سیاست روز

پیام صلح برای همسایگان، هشدار برای دشمن
محاکمه قاطعانه ۴ زورگیر خشن
تورم، زاییده هدایت نقدینگی به سمت دلال‌بازی
غرب به دنبال تعبیر رویای تجزیه عراق

تهران امروز

تفهیم اتهام محاربه به چهار زورگیر
رقابت تهران ـ واشنگتن در آمریکای لاتین
بازگشت فتنه گران به قدرت ممکن نیست
رکورد جدید در چاپ اسکناس

حمایت

زورگیران خشن پای میز محاکمه
بازگشت طرح اصلاح قانون انتخابات به مجلس
فرمانده کل سپاه:خطر فتنه 88 از جنگ هشت ساله بیشتر بود
فعالیت 300 کمپ غیرمجاز اعتیاد در پایتخت

آفرینش

تغییر نحوه قیمت‌گذاری طلا و سکه
رئیس جمهور:زیاده‌خواهان نمی‌توانند در مقابل ملت ایران بایستند
شورای نگهبان در احراز صلاحیت کاندیداها نیازمند رای دادگاه نیست

جوان

واکشن اوباما به حضور پررنگ ایران در حیاط خلوت کاخ سفید
هزینه‌های تغییر مکرر مدیریت در دولت
صفارهرندی:برخی عزل و نصب‌ها خیانت است
هزینه‌های تغییر مدیریت در دولت

ملت ما

اذعان به نفوذ ایران در حیاط خلوت آمریکا
کدخدایی:هیئت اجرایی مرکزی انتخابات برقرار است
موفقیت ابراهیمی در هاله‌ای از ابهام
گریه 4 زور گیر خشن در دادگاه

ابتکار

تغییر نحوه قیمت‌گذاری طلا و سکه
پرونده محاربه برای زورگیران تهرانی
پاسخ تند رحیمی به انتقادات نقویان
اشکالات انتخاباتی شورای نگهبان به مجلس

مردم سالاری

رد طـرح اصـلاح قانـون انتخابـات
گریه 4 زورگیر خشن در دادگاه علنی
تکذیب ارسال نامه خاتمی به رهبر انقلاب
احمدی‌نژاد جواب خوبی سپاه را با بدی داد

آرمان

جعفر شجونی:اسامی 300 مفسد اقتصادی در جیب احمدی‌نژاد چه می‌کند؟
معاون اول رئیس جمهور:دست احمدی‌نژاد را نمی‌شود خواند
غلامرضا کردزنگنه:خصوصی‌سازی در ایران چینی است
سردار جعفری:آزادی به معنی واقعی در کشور وجود دارد

بهار

اعدام در انتظارزورگیرهای پشیمان
300 استاد سالانه خانه‌نشین می‌شوند
شوک شورای نگهبان به مجلس
عمل جراحی رایگان برای یک‌میلیون و 500‌هزار بازنشسته

دنیای اقتصاد

مهار شتاب بورس تهران
کم‌فروشی به بازار مسکن سرایت کرد 
زورگیرها در دادگاه 
قیمت‌ها رو به کاهش نهاد عقب‌نشینی ارز و سکه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر