jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۰۷۱۸۴ ۱۵ مهر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۱۱

براساس یافته‌های جدید، مصرف روزانه آسپیرین می‌تواند سرعت کم شدن فعالیت مغزی را در زنان سالمندی که درمعرض خطر ابتلا به امراض قلبی ـ عروقی هستند، کاهش دهد. این نتیجه به دنبال تحقیقی که روی ۵۰۰ زن هفتاد تا نود و دو ساله به مدت پنج سال صورت گرفت منتشر شد و نتایج نهایی برای آن دسته که در کل طول دوره آسپیرین مصرف کرده بودند، کاهش فعالیت مغزی بسیار کمتری را نسبت به آنها که مصرف نکرده بودند نشان داد. البته همین گزارش نشان می‌دهد با آن‌که آسپیرین باعث کندی روند کاهش قابلیت ادراک در زنانی که ریسک حمله قلبی یا سکته در آنان بالاست می‌شود، ولی تاثیر زیادی در جلوگیری از پیشرفت دمانس (زوال عقل) در آنها ندارد. به همین دلیل محققان تاکید می‌کنند آسپیرین به هیچ وجه به منظور جلوگیری از افزایش عوارض دمانس، نباید مورد خوددرمانی قرار بگیرد.

باتری‌های شیرین در راه است

محققان ژاپنی موفق به ابداع شیوه جدیدی برای افزایش عملکرد باتری‌های قابل شارژ با استفاده از ساکارز موجود در شکر معمولی شده‌اند. به گزارش ایسنا، باتری‌های قابل شارژ لیتیوم ـ یون در بیشتر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل استفاده می‌شود. با توجه به افزایش تقاضا برای این فلز و وجود منابع لیتیوم در برخی مناطق خاص جهان از جمله بولیوی، شیلی، آرژانتین و چین، محققان ژاپنی تحقیقات گسترده‌ای برای یافتن جایگزینی برای این فلز را آغاز کردند. محققان دانشگاه توکیو در تحقیقات خود برای استفاده از مواد ارزان‌تر مانند مواد به کار رفته در باتری‌های سدیم ـ یون، به ساکارز موجود در شکر رسیدند. در فرآیندی موسوم به «پیرولیسیس» یا تجزیه در اثر حرارت، ساکارز تا دمای 1482 درجه سانتی‌گراد در یک محیط عاری از اکسیژن گرم شده و پودر کربن سخت تولید شد که درون یک‌سلول سدیم ـ یون قرار گرفته و امکان افزایش 20 درصدی ذخیره شارژ در مقایسه با باتری‌های لیتویم را فراهم می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر