jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۴۷۱۶۲۱   ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۱  |  ۱۵:۱۱

مرد جوانی که با جعل فیش و چک های بانکی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بود، دستگیر شد.

به گزارش روز دوشنبه جام جم آنلاین از پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ساعت 11:30 پنجشنبه 14 اردیبهشت سال جاری مأموران کلانتری 103 گاندی از طریق مرکز فوریت های پلیسی از دستگیری فردی در داخل یک واحد تجاری صرافی در خیابان میرداماد اطلاع پیدا کردند.

با حضور ماموران کلانتری در محل صرافی و انجام تحقیقات مقدماتی ، صاحب صرافی عنوان کرد که فرد دستگیر شده قصد داشته تا با جعل یک فقره فیش بانکی به مبلغ 51 میلیون تومان ، اقدام به دریافت مبلغ 30 هزار دلار از آنها نماید.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور شعبه 13 بازپرسی دادسرای ناحیه 13 تهران ، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار تیم مبارزه با کلاهبرداری پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان پایگاه سوم در اولین مرحله به تحقیق از محل دستگیری متهم پرداختند ؛ در تحقیقات از کارکنان صرافی مشخص شد که متهم به هویت «رها.ن» 26 ساله، در ساعت 11 روز پنجشنبه 14 اردیبهشت به صرافی مراجعه و پس از درخواست خرید مبلغ 30 هزار دلار ، از سوی کارکنان صرافی شماره حساب بانکی متعلق به صرافی به وی داده شده تا او مبلغ 51 میلیون تومان را در شعبه بانکی خیابان میرداماد ، به حساب واریز نماید که پس از مدتی ، این شخص در حالیکه یک فیش بانکی به مبلغ 51 میلیون تومان در دست داشته و مدعی واریز این مبلغ به شماره حساب شده اما در واقع تنها مبلغ پنج هزار و 100 تومان به شماره حساب بانکی واریز کرده بوده ، مجددا به صرافی مراجعه و درخواست دریافت مبلغ 30 هزار دلار را نموده است.

کارکنان صرافی در خصوص نحوه اطلاع از مجعول بودن فیش بانکی به کارآگاهان اظهارداشتند: ما طبق روال همیشگی کار ، ابتدا واریز پول به حساب را از طریق بانک تأییدیه گرفته و پس از تأیید، اقدام به تحویل پول ، دلار و ارز خارجی به مشتری می نمائیم در این مورد نیز ما همین کار را کرده و قبل از تحویل مبلغ 30 هزار دلار ، ابتدا با بانک تماس گرفته اما متصدی بانک با وجود تأیید شماره فیش بانکی عنوان داشت که مبلغ واریزی 51 میلیون تومان نیست بلکه مبلغ پنج هزار و 100 تومان می باشد که بلافاصله ما نیز این فرد را دستگیر و به 110 زنگ زدیم.

آغاز تحقیقات از متهم 

متهم به هویت «رها.ن» در اظهارات اولیه منکر هرگونه اقدام به جعل فیش بانکی گردید و مدعی شد که وی هیچ مراجعه ای به شعبه بانکی نداشته است که در ادامه و با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته های بانکی ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که متهم در تاریخ دوم اردیبهشت سال جاری به شعبه بانک خیابان میرداماد مراجعه داشته و اظهارات وی اساسا کذب است.

در ادامه تحقیقات و در بازرسی از وسایل همراه متهم ، کارآگاهان موفق به کشف ابزار مورد استفاده در جعل سند شدند که با پیدا شدن این اسناد و مدارک و با توجه به قطعی شدن کذب بودن اظهارات اولیه ، به ناچار لب به اعتراف گشود و در اعترافات اولیه عنوان داشت که قصد داشته تا پس از دریافت مبلغ 30 هزار دلار از کشور خارج شده و اقدام به خرید البسه و وارد کردن آنها به کشور نماید.

شناسایی دو مالباخته دیگر در پرونده

همزنان با تحقیقات کارآگاهان و اعتراف صریح متهم به جعل فیش بانکی ، کارآگاهان موفق به شناسایی مالباخته دیگری شدند که متهم با دادن چک بین بانکی مجعول ، اقدام به کلاهبرداری و دریافت 115 میلیون تومان از وی کرده بود.

با شناسایی مالباخته دوم و حضور وی در پایگاه سوم پلیس آگاهی ، متهم بلافاصله از سوی این شخص مورد شناسایی قرار گرفت ؛ مالباخته پس از شناسایی متهم ، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: چند روز پیش متهم با مراجعه به محل کار من و طرح این ادعا که وارد کننده لباس های خارجی از کشور ترکیه می باشد ، در دو نوبت مبلغ 115 میلیون تومان از من دریافت و در ازای دریافت این مبلغ ، یک فقره چک بین بانکی به مبلغ 115 میلیون تومان به من تحویل داد اما زمانی که برای نقد کردن چک به شعبه بانکی مراجعه نمودم ، در کمال تعجب به من اعلام شد که این چک تقلبی بوده و جعل شده است.

همزمان با شناسایی دومین مالباخته، کارآگاهان در تحقیقات خود موفق به شناسایی فرد دیگری شدند که متهم با استفاده از چک بین بانکی مجعول اقدام به کرایه یک دستگاه خودرو سواری هیوندا سانتافه کرده بود.

با شناسایی شاکی سوم پرونده و در ادامه تحقیقات مشخص شد که متهم به بهانه کرایه دستگاه خودرو مدل بالا به شرکت کرایه خودرو مراجعه و با ارائه شناسنامه و یک فقره چک مجعول 60 میلیون تومانی ، اقدام به تحویل یک دستگاه خودرو سانتافه کرده است.

رییس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در ادامه اعلام این خبر با توصیه به واحدهای تجاری و اقتصادی، گفت: انجام اقدامات ایمنی و رعایت احتیاط در زمان انجام معاملات بانکی و مالی می تواند مجرمان را در ارتکاب جرایم ناکام گذاشته و حتی به مانند این پرونده باعث دستگیری متهم و شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان شود لذا از کلیه شهروندان محترم بویژه افراد شاغل در زمینه معاملات مالی و بانکی توصیه می شود که قبل از هرگونه خرید و فروش بویژه به شیوه چک و یا اسناد بین بانکی ، از واریز مبلغ مورد نظر خود اطمینان کامل کسب نموده و در حد امکان از انجام معاملات خود در قالب چک های بین بانکی در زمانی که امکان تأیید صحت اسناد مالی از سوی شعبات بانکی وجود ندارد ، خودداری کرده و از دیگر تسهیلات بانکی از قبیل انتقال وجوه با استفاده از کارت های عابر بانک استفاده نمایند که در این خصوص نیز توصیه می شود که مشخصات صاحب کارت با فرد مراجعه کننده جهت انجام معاملات ، به دقت مورد مطابقت قرار بگیرد.

سرهنگ حسین خان بابایی افزود: نظر به احتمال افزایش دیگر جرایم ارتکابی از سوی متهم و افزایش مالباختگانی که بدین شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته باشند ، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی برای متهم پرونده صادر و تحقیقات تکمیلی جهت شناسایی دیگر مالباختگان در دستور کار کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است لذا از کلیه مالباختگانی که بدین شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهم و طرح شکایات خود به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران واقع در خیابان سهروردی شمالی ـ خیابان خرمشهر ـ میدان نیلوفر مراجعه نمایند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر