jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۶۱۶۱۱ ۱۷ اسفند ۱۳۹۰  |  ۱۹:۲۳

سومین تلاش باستان‌شناسان

در جستجوی معبد «لائودیسه»

باستان‌شناسان برای سومین بار، پس از انقلاب به نهاوند می‌روند تا شاید این‌بار ردپای بهتری از معبد ملکه لائودیسه، همسر آنتیوخوس سوم، پادشاه سلوکیان را در این شهر تاریخی بیابند. هرچند تاکنون آثاری از این معبد به دست ‌آمده اما تراکم ساخت‌ و سازها مانع از کشف آن شده ‌است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، مهدی‌ رهبر، باستان‌شناس سازمان میراث فرهنگی در این‌باره گفت: «سال گذشته به نهاوند رفتیم تا بقایای این معبد باستانی را که به زن آنتیوخوس سوم تعلق دارد، پیدا کنیم؛ اما در کمال تعجب با تراکم بیش از گذشته ساخت و ساز در این منطقه مواجه شدیم که احتمالا باعث از بین رفتن بخش بیشتری از آثار شده ‌است.

وی افزود: طی گمانه‌زنی‌های انجام گرفته آثاری از دوره سلوکیان کشف شد اما تراکم خانه‌ها و بیشتر از آن خیابان‌های منطقه امکان گمانه‌زنی بیشتر را نداد. احتمالا این ساخت‌وسازها روی محدوده معبد انجام گرفته
‌است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر