10مکان رویایی دنیا از نگاه یونسکو

‌‌بهشت‌های ‌روی زمین

در سراسر دنیا مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که همه ساله میلیون‌ها نفر با هدف دیدن این اماکن بار سفر بسته و به صنعت گردشگری رونق می‌بخشند. اصلی‌ترین نهاد متولی گردشگری و آثار طبیعی باستانی در سراسر دنیا سازمان یونسکوست که این آثار را در 2 گونه میراث جهانی طبیعی و میراث جهانی باستانی دسته‌بندی می‌کند. امروز به 10 منطقه زیبای طبیعی از دید یونسکو که در سراسر جهان وجود دارد، می‌پردازیم؛ مناطقی دیدنی که حتی با دیدن تصاویر آنها می‌توان بخشی از بزرگی و شکوه و آرامش نهفته در این طبیعت دست نخورده را درک کرد.
کد خبر: ۴۵۷۶۳۵

بهشت کوچک زمین جزیره بورا‌بورا

زیباترین نقطه در سراسر دنیا از دید یونسکو در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد و تحت حاکمیت کشور فرانسه است. البته این جزیره در نزدیکی کشور تاهیتی قرار دارد و هیچ ارتباطی با قاره اروپا نداشته و بسیار هم کوچک است. جزیره بورا بورا تنها 6 کیلومتر طول و 4 کیلومتر عرض دارد. آری متاسفانه زیباترین نقطه جهان خیلی‌خیلی کوچک‌تر از آن است که بسیاری از ما تصور می‌کنیم. این جزیره از سوی یونسکو با عنوان بهشت زمین انتخاب شده و پوشیده از صخره‌های سبز و مخملی، درختان زیبا، ساحلی زیبا با آبی نیلگون و لاجوردی و شن‌های سفید و کریستالی شکل است که هر بیننده‌ای را میخکوب می‌کند.

صخره‌های برفی، پریکستولن

سرزمین نروژ دارای شگفتی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. در بین این جاذبه‌های گردشگری شاید بتوان صخره‌های پریکستولن را معروف‌ترین آنها دانست. در این صخره شما چشم‌اندازی شگفت‌انگیز از طبیعت سرد و صخره‌ای را در پس زمینه‌ای از افق برفی ‌می‌بینید که مشابه آن را در‌هیچ نقطه دیگری از دنیا نمی‌توان دید. برج صخره‌ای ارتفاعی بیش از 604 متر داشته و محوطه قله آن 25 متر مربع است. زیباترین و مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این صخره زمانی است که ماه کامل است. بیشتر گردشگران با رفتن به این محل در انتظار فرا رسیدن شب می‌مانند تا یکی از رمانتیک‌ترین مناظر در تمام دنیا را به تماشا بنشینند.

باغ ‌عدن،‌جزایر سیچلز

شاید تاکنون نام این کشور کوچک به گوش بیشتر مردم جهان نخورده باشد، اما سومین رتبه فهرست زیبایی‌های طبیعی جهان از دید یونسکو متعلق به جمهوری سیچلز است که شامل مجمع الجزایر پراکنده‌ای در شرق آفریقا و در اقیانوس هند است. سواحل زیبای جزایر سیچلز برای گردشگران جذابیت‌هایی به مراتب بیشتر از سواحل شنی و آفتاب زیبایش دارد. این سواحل به اندازه‌ای زیبا هستند که از سوی یونسکو با عنوان‌ باغ عدن نامگذاری شده است. در حقیقت همه چیز در این جزیره بی‌نظیر و بی‌نقص است: طبیعت زیبا، حیات‌وحش، مردم بومی و اقامتگاه‌های رویایی. مجموع این عوامل باعث شده است که همه ساله تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیا به این منطقه سفر کنند. جزایر سیچلز همواره به عنوان یکی از نقاطی است که به عنوان سفر ماه عسل برای زوج‌های جوان انتخاب می‌شود.

جادویی از طبیعت، باربادوس

جاذبه گردشگری جادویی منطقه کارائیب که آلبوم زیبایی از طبیعت را در برابر چشمان شما می‌گستراند. باربادوس بزرگ‌ترین جزیره در منطقه کارائیب محسوب می‌شود و دیدن آن تجربه‌ای وصف نشدنی برای دوستداران طبیعت است.

در این جزیره تعداد بسیار زیادی غار طبیعی قرار دارد که بزرگ‌ترین آنها غار هاریسون است و از مشهورترین این غارها، غار گل‌های حیوانات است که در آن سنگ‌ها و رسوبات زیبا و متنوعی بر اثر رسوبات آب ساخته شده است.

 

آتشفشان زیبایی،‌جزایر‌‌ بالی‌ در اندونزی

منطقه بالی در کشور اندونزی، بخشی از جزایر سوندا محسوب شده و در فاصله حدود 3 کیلومتری شرق جاوا در مساحتی بالغ بر 5 هزار و 500 کیلومتر مربع قرار گرفته است. مرتفع‌ترین نقطه جزایر بالی را می‌توان کوه‌های آگونگ با ارتفاع 3142 متر دانست که در‌واقع قاره‌ای آتشفشانی محسوب می‌شود.

این منطقه با باران‌های موسمی مشهور خود دارای 2بخش سواحل کوهستانی و مسطح است. جانوران وحشی زیادی در این جزایر زندگی می‌کنند که اصلی‌ترین آنها ببر و گوزن بومی منطقه محسوب می‌شود.

جزایر بالی را می‌توان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری در کشور اندونزی نامید و این جزیره گذشته از طبیعت بسیار زیبای خود به دلیل هنرها و صنایع‌دستی بومی، موسیقی محلی و فرهنگ خاص خود در بین گردشگران شهرت بسیاری دارد.

پارک‌ملی یلو استون (سنگ زرد)

این پارک که در جنوب مونتانا قرار گرفته، بزرگ‌ترین منطقه طبیعی حفاظت شده در کشور آمریکاست که مساحتی بالغ بر 8900 کیلومترمربع را شامل می‌شود. بخش بزرگی از پارک ملی یلو استون در کوه‌های راکی قرار دارد و بیشتر به دلیل ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی و همچنین چشم‌اندازهای زیبای طبیعی خود مشهور است. برای معرفی این پارک طبیعی تنها کافی است به بیش از 200 دهانه آب جوشان، ‌10 هزار چشمه آب گرم و تعداد زیادی دهانه آتشفشان که از آنها بخار و خاکستر فوران می‌کند در این منطقه قرار گرفته است، اشاره کنیم. طبیعت پارک یلو استون بسیار گوناگون و متنوع است و همواره گردشگران بسیاری به قصد دیدن عجایب موجود در این پارک جذب این منطقه می‌شوند. اگر شما هم جزو این گروه از گردشگران هستید، به شما توصیه می‌کنیم خود را برای دیدن مناظری که هیچ گاه حتی در فیلم‌های تخیلی نیز مشاهده نکرده‌اید، آماده کنید. برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مناطق این پارک عبارتند از: آبفشان باسین، دره بزرگ سنگ زرد، دره هایدن، چشمه‌های آب گرم ماموت، دریاچه سنگ زرد ، دره لامار و تاور فال (آبشار برجی‌شکل).

میراث زیبای طبیعت جهان، رود جیوژایگو

سرزمین افسانه‌ای که به آسودگی در دل کوهستان‌های آبا در تبت واقع در شمال غربی ایالت سیچوان قرار گرفته است. دره و رود جیوژایگو هفتمین میراث زیبای طبیعی جهان از دید یونسکو شناخته می‌شود. قابل‌توجه‌ترین ویژگی این منطقه زیبا، آب شفاف و زلال رود است که با انعکاس تصاویر زیبای اطراف در آن طیف گسترده‌ای از رنگ‌های طبیعت را در برابر چشمان شما به نمایش می‌گذارد. بدون تردید مشابه این ترکیب رنگ‌های طبیعی و زیبایی‌های آن را در هیچ جای دنیا نخواهید یافت. اگرچه می‌توان دیوار چین را بزرگ‌ترین مقصد گردشگران در چین از جنبه تاریخی دانست، اما باید اذعان داشت منطقه جیوژایگو اصلی‌ترین هدف گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی در کشور چین محسوب می‌شود. مردم چین اعتقاد دارند این منطقه یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان به شمار می‌رود. مناطق اطراف رود جیوژایگو زیستگاه بیش از 140 پرنده، گیاه و حیوان منحصربه‌فرد است که مشهورترین این جانوران خرس معروف پانداست.

امضای‌ طبیعت،‌پارک‌پلیتوایس

قدیمی‌ترین پارک ملی در جنوب شرق اروپا، هشتمین رتبه این فهرست را به خود اختصاص می‌دهد. پارک پلیتوایس که در کشور کرواسی قرار دارد از سوی مردم این کشور به عنوان امضای طبیعت بر جاذبه‌های کرواسی نامیده
شده است.

آبشار بسیار زیبای پلیتوایس در واقع بزرگ‌ترین مجموعه دریاچه‌های پلکانی است که به وسیله آبشارهایی به هم متصل می‌شوند و از قرن نوزدهم تاکنون به عنوان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری جنوب‌شرق اروپا شناخته می‌شود.

16 دریاچه متصل به یکدیگر که در قلب جنگل قرار گرفته‌اند دارای چنان درجه‌ای از زیبایی و آرامش طبیعی است که سبب شده همواره نام این پارک در فهرست جاذبه‌های طبیعی دنیا قرار بگیرد.

این پارک جنگلی علاوه بر دریاچه و آبشارهای زیبایش پوشیده از جنگل‌های انبوهی متشکل از درختان راش، صنوبر و کاج است. علاوه بر این درختان، انواع درختان میوه مناطق مدیترانه‌ای و آلپ نیز در این پارک طبیعی
وجود دارد.

مروارید ‌سیبری دریاچه‌بایکال

دریاچه بایکال در کشور روسیه و در سرزمین سیبری در جنوب کوهستان یابلونوف قرار دارد و عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان را به خود اختصاص می‌دهد. البته این دریاچه عمیق‌ترین دریاچه آب شیرین جهان نیز محسوب شده و عمیق‌ترین نقطه آن بیش از 1620 متر عمق دارد. گذشته از زیبایی‌های مسحورکننده و جادویی این منطقه باید اضافه کرد که دریاچه بایکال زیستگاه بسیاری از جانوران آبزی منحصر به فرد در سراسر دنیاست. برخی از این جانوران عبارتند از: گراز دریایی سیبری و ماهی قزل‌آلای بایکال. دریاچه بایکال به عنوان مروارید سیبری نیز مشهور است و همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. یکی از زیباترین مناطق این دریاچه، جزایر اولکون است که بدون تردید اقامت در آن برای شما خاطره‌ای فراموش‌نشدنی است.

بهشت طبیعت، جزایر تاسمانیا

جزایر تاسمانیا را می‌توان جزایری در انتهای دنیا نامید. این منطقه بسیار زیبا را بهشت طبیعت نامیده‌اند. جزایر تاسمانیا در نیمکره جنوبی قرار دارد و تحت مالکیت کشور استرالیاست.

گردشگرانی که در جستجوی زیبایی و آرامش به این جزایر سفر می‌کنند می‌توانند از طریق مسیر‌های هوایی یا دریایی خود را به این جزایر که در 240 کیلومتری جنوب ایالت ویکتوریا و در دل اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد، برسانند.

جزایر تاسمانیا از سوی یونسکو به عنوان شگفت‌انگیزترین و جادویی‌ترین مقصد گردشگری طبیعی در جهان معرفی شده است. این جزایر زیبا به همراه طبیعت وحشی و دست‌نخورده، سواحل آرام و رویایی در کنار اقامتگاه‌های مجلل و غذاهای بی‌نظیر همواره خاطرات زیبای خود را چنان در ذهن گردشگران حک می‌کند که در سراسر عمر خود از آن بخوبی یاد می‌کنند.

احسان محمدحسینی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها