یکی از دیدنی‌های عجیب کشور استرالیا شهری زیرزمینی در جنوب این کشور است که امروزه به نام کوبر پدی coober pedy شناخته می‌شود.
کد خبر: ۴۵۱۵۰۴

کوبر پدی با جمعیتی حدود 2 هزار نفر در جنوب استرالیا و در 850 کیلومتری شهر آدلاید قرار دارد. دلیل اصلی شهرت این شهر بسیار کوچک وجود معادن بسیار غنی عقیق در این منطقه است، به‌طوری که زمین‌شناسان آن را پایتخت عقیق جهان لقب داده‌اند. البته در کنار این معادن عقیق، وجود شهر نسبتا بزرگ و زیرزمینی نیز شهرتی فراوان برای این شهر کوچک به ارمغان آورده است.

نام این شهر برگرفته از زبان مردم بومی استرالیاست که به آن «کوپاپی‌تی» می‌گفتند که به معنی حفره مردان سفیدپوست است.

نخستین بار یک مهاجر اسکاتلندی ‌سال 1858 در این مکان اقامت گزید و شروع به حفاری کرد ولی تاریخ تاسیس شهر را باید سال 1915 و همزمان با استخراج سنگ‌های قیمتی از این محل دانست. وجود این معدن قیمتی همچنین قانونی که به ساکنان این منطقه اجازه تملک بخشی از معدن را می‌داد باعث شد تا علی‌رغم وضعیت بسیار بد آب و هوایی، تعداد زیادی از مردم به این منطقه مهاجرت کنند.

شغل اصلی این مهاجران استخراج معدن بود که در واقع گرمای هوا باعث می‌شد تا کار کردن در زیرزمین و در بین صخره‌های بزرگ زیرزمینی آسان‌تر از کار کردن روی سطح زمین باشد. از سوی دیگر رفته‌رفته و با بزرگ‌تر شدن وسعت معدن حفاری شده تعدادی از ساکنان تصمیم گرفتند خانه‌های خود را در داخل معدن و در میان صخره‌ها بتراشند. نکته جالب این بود که هزینه ساخت یک خانه در سطح زمین با هزینه کندن همان خانه در دل صخره یکسان بود و تنها تفاوت در این میان، وجود دمای مناسب در شهر جدید زیرزمینی بود که زندگی را برای ساکنانش آسان‌تر می‌ساخت.

گفتنی است که در ماه‌های گرم تابستان، دمای این منطقه تا بالای 40 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد که این دما در خانه‌های صخره‌ای بسیار پایین‌تر است. رفته رفته و با تداوم این روند، شهری کامل در زیرزمین ساخته شد که تقریبا تمام معیار‌های شهری را در خود داشت؛ شهری دارای کلیسا، هتل، فروشگاه‌های مختلف و حتی زمین گلف و فوتبال!

طبیعتا ورزش گلف در چمنزار و زمین‌های سرسبز بازی می‌شود ولی ساکنان این شهر با ابداع بازی گلف در صخره‌ها و همچنین استفاده از توپ‌های سرخ و فسفری رنگ این مشکل را حل کرده و سبک خاص خود را در گلف ابداع کردند. جالب است بدانید که مردم این شهر برای خود در آنجا زمین فوتبال هم ساخته‌اند و حتی لیگ داخلی خود را در آن برگزار می‌کنند.

گردشگران و افرادی که در جستجوی موضوعاتی عجیب و مکان‌های منحصر به فرد دنیا هستند می‌توانند با سفر به این منطقه تجربه‌ای متفاوت داشته باشند.

تجربه‌ای که شاید هر کسی امکان داشتن آن را در طول عمر خود نخواهد داشت. اقامت در هتلی زیرزمینی، گشت و گذار در شهری زیرزمینی و تجربه بازی کردن در زمین فوتبالی در دل زمین. همه روزه سرویس‌های منظمی، گردشگران را از شهر آدلاید به سمت کوبر پدی و بالعکس منتقل می‌کند.

 

 

 

 

 

 


شهر زیر زمینی در استرالیا دارای جاذبه های بسیار زیادی است ،یکی از نمونه های این جاذبه هتل زیرزمینی آن است.

 

 

 

 

 

 

 

نمای ورودی از شهر زیرزمینی coober pedy؛ این شهر دارای بزرگراهی است که وسعت آن را به‌خوبی نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

کلیسای coober pedy ‌بین صخره‌های بزرگ دردل معدنی در شهر استرالیا جای گرفته است که‌ زیبایی آن برای گردشگران بیشتر از کلیساهای سطح شهر است.

 

 

 

 

 

 

 

راهروهای ورودی شهر زیرزمینی که در همان ابتدای ورود نظربسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

 

 

 

 

 

 


شاید مقایسه شهر زیر زمینی استرالیا با شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان مقایسه‌ای اشتباه باشد، اما این شهر وی‍ژگی‌هایی دارد که بدون شک این شهر را مهم‌تر از شهر واقع در استرالیا کرده است. آن طور که وب‌سایت ویژه این شهر زیرزمینی نوشته است، شهر زیرزمینی (اویی) که در زیر بافت شهر نوش آباد به صورت دست کن ایجاد شده و چندین هزار متر وسعت دارد، از عمق 4 متری تا عمق 18 متری زمین فضاهای متعددی ازجمله اتاق، راهرو ، چاه‌ها و کانال‌های زیادی برای در امان ماندن از دست اشرار کنده شده است. این معماری بی‌نظیر با این شکل ساختاری در جهان منحصر به فرد بوده و تاکنون با توجه به آثار به دست آمده در کاوش‌های باستان‌شناسی، قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد که در دوره‌های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی داشته است. این مجموعه به لحاظ سیستم دفاعی و پناهگاهی آن تا سال 1381 هیچ اطلاعات مستندی از آن در دست نبود و به دخمه‌های اسرارآمیز شهرت داشت.

نیروانا حسینی

منبع: Travell gaide

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها