jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۲۹۹   ۱۷ دی ۱۳۹۰  |  ۰۸:۲۱

همه آنهایی که حتی برای یک بار، خبر یا گزارشی از وضعیت گردشگری کشور مطالعه کرده‌اند، به تناقض آماری درباره میزان ورود گردشگران خارجی به ایران آگاهند.تناقضی که آشکارا گاه به نقل از عالی‌ترین مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از رشد 300 درصدی ورود گردشگران به ایران از سال 83 تاکنون خبر می‌دهد یا به نقل از جامعه تورگردانان ایران تعداد تورهای ورودی به کشور را انگشت شمار می‌داند.

نبود شفافیت در آمار از وضعیت نابسامان گردشگری در کشور حکایت می‌کند از سازمانی که شاید به دلیل نداشتن استراتژی وبرنامه بلند مدت در توسعه گردشگری وحتی اشاعه گردشگری داخلی روزبه روز بیشتر دچار تناقض آماری می‌شود.

یکی از دلایل این نابسامانی به اذعان برخی نمایندگان مردم در مجلس تغییرات پی درپی مدیریتی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

برخی مجلسیان از جایگزینی تغییر مدیران به جای مدیریت تغییر بشدت انتقاد می‌کنند و از آشفتگی رسیدگی به وضعیت میراث فرهنگی کشور می‌گویند، مانند سیدمحمد ابطحی، نماینده خمینی شهر که گفته تغییرات مدیران این مجموعه در چند ماه اخیر منجر به اتلاف وقت و هزینه شده است.

جابه‌جایی مدیران در سازمان‌های ایرانی تنها به معنی جابه‌جایی افراد نیست، معمولا مدیران جدید نه تنها خط بطلانی بر تصمیمات مدیر قبلی می‌کشند که با تغییر مدیران زیرمجموعه خود معمولا فارغ از مفید یا مضر بودن عملکرد افراد، کل هزینه و سرمایه سازمان را فدای سلیقه خود می‌کنند.

چنین نگرانی ای در مورد تغییر مکرر مدیریت سازمان میراث فرهنگی وگردشگری نیز وجود دارد.

در حال حاضر تغییر مدیران این مجموعه و تحول مداوم برنامه‌های این حوزه باعث شده تا مشاهیر کشور بدون موضع‌گیری شفاف این سازمان از سوی سایر کشورها مصادره شود، میراث فرهنگی کشور با تغییر مدیران خرد و ستادی در چند ماه گذشته از حفاظت کافی بهره‌مند نباشد و از همه مهم‌تر خلأ مدیریت تغییر، وضعیت غیرشفاف گردشگری و نبود برنامه کلان برای جذب گردشگر با توجه به هجمه تبلیغاتی علیه ایران، این حوزه فرهنگی را به قهقرا ببرد.

آوید طالبیان‌ -‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر