jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۹۸۵۹   ۱۹ آبان ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

یکی از مهم‌ترین دلایل بزرگی بافت سینه مردان، استفاده از هورمون‌های بدنسازی است

مردانی با سینه‌های بزرگ

مسلما تا به حال با مردان جوانی برخورد کرده‌اید که بزرگی بیش از اندازه بافت سینه‌شان، تعجب شما را برانگیخته است. البته شاید در کسانی که به طور حرفه‌ای بدنسازی کار می‌کنند، وجود عضلات به هم پیچیده و برجسته در همه اندام‌های بدن، امر عجیبی به نظر نرسد، اما حتی در چنین افرادی نیز اگر افزایش حجم عضلات، به دنبال مصرف داروهای استروئیدی اتفاق افتاده باشد، یک عارضه ناخوشایند تحت عنوان «ژنیکوماستی» یا بزرگ شدن بافت سینه تلقی می‌شود.‌

بروز این عارضه که ناشی از افزایش هورمون زنانه در مردان ، تحت تاثیر تغییرات هورمونی دوران بلوغ، عوامل دارویی یا بیماری‌های زمینه‌ای است، می‌تواند از نظر روانی برای نوجوانان در سنین بلوغ مشکلاتی در پی داشته باشد یا حتی در مواردی نمایانگر بیماری‌ها و عوارض جدی‌تری چون بیماری‌های کبدی، اختلالات تیروئیدی و ناتوانی غدد جنسی یا تومورهای بدخیم باشد.

چرا سینه آقایان بزرگ می‌شود؟

دکتر سیدحسین صمدانی‌فر، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با «جام‌جم» با تاکید بر این‌که بزرگی سینه آقایان را با تجمع چربی ناشی از چاق شدن در ناحیه سینه‌ها (لیپوماستی) نباید اشتباه گرفت، می‌گوید: البته تشخیص این‌که بزرگ شدن سینه مردان ناشی از افزایش ترشح هورمون‌های زنانه است یا خیر، با پزشک متخصص است. این تشخیص هم گاهی به سادگی موثر نیست و باید از سونوگرافی برای تشخیص دقیق بهره گرفت. با این حال از آنجا که هم در بدن آقایان و هم خانم‌ها هر دو هورمون مردانه و زنانه ترشح می‌شود، در شرایطی که هورمون زنانه در آقایان، تحت تاثیر عواملی چون بلوغ، مصرف برخی داروها و نیز برخی بیماری‌های زمینه‌ای افزایش یابد، بروز نشانه‌های زنانه، چون بزرگ شدن سینه‌ها اتفاق می‌افتد.

سن بلوغ و بروز ژینوماستی

دکتر صمدانی‌فر با اشاره به این‌که در برخی از نوزادان پسر نیز به علت تماس با هورمون‌های زنانه مادر (استروژن)، بزرگی سینه‌ها اتفاق می‌افتد، می‌افزاید: آنچه مهم است آن که در سنین بلوغ در پسرها، میزان هورمون‌های جنسی مردانه (تستسترون) به سرعت افزایش می‌یابد. حال در مواردی هورمون‌های زنانه هم همزمان با هورمون مردانه افزایش می‌بابد. در چنین شرایطی ژنیکوماستی رخ می‌دهد.

وی می‌گوید: گاهی این عارضه در شخص، چندان آزاردهنده نیست و از آنجا که، حداکثر تا 18 سالگی مرتفع می‌شود به نوجوانانی که از این مشکل رنج می‌برند، ‌توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

دکتر صمدانی‌فر با اشاره به این‌که ژنیکوماستی سالمندی معمولا آزاردهنده نیست، می‌افزاید: از 40 تا 50 سالگی به بعد ترشح تستسترون در مردان کاهش می‌یابد. حال اگر شیب کاهش ترشح این هورمون، بیش از هورمون‌های زنانه در بدن مردان باشد، آنان در سنین میانسالی دچار بزرگی سینه می‌شوند که زیاد آزاردهنده نیست.

عوارض ناشی از هورمون‌های بدن سازی

دکتر صمدانی‌فر تاکید می‌کند: یکی از شایع‌ترین علل بزرگی سینه مردان جوان، استفاده از هورمون‌های بدنسازی است که به منظور افزایش حجم عضلات استفاده می‌شود. در واقع با اضافه شدن هورمون‌های مردانه در بدن و ترشح بیش از اندازه آنها، بخشی از این هورمون به هورمون زنانه تبدیل می‌شود و عارضه بزرگی سینه بروز پیدا می‌کند.

این پزشک متخصص می‌گوید: از دیگر عوارض این نوع هورمون‌های بدنسازی ضعف قوای جنسی و عقیمی است، به همین دلیل هیچ پزشکی بهره‌گیری از داروهای هورمونی را حتی در قالب یک هدف ورزشی تایید نمی‌کند.

وقتی بزرگی سینه خطرناک می‌شود

مواد مخدر، دارو‌های روانگردان و حتی داروهای معده یا فشار خون نیز در مواردی می‌توانند منجر به بزرگی سینه در مردان شود. دکتر صمدانی‌فر با بیان این مطلب می‌افزاید: اگر بزرگی سینه آقایان در سنینی غیرمعمول و به دور از شرایطی که نام بردیم، اتفاق بیفتد،لازم است بررسی هورمونی روی فرد صورت بگیرد، چون در برخی موارد این عارضه می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات غدد فوق کلیوی و کبدی، ضعف قوای جنسی و اختلالات تیروئیدی یا حتی تومورهای بدخیم باشد.

ژنیکوماستی قابل درمان است

دکتر صمدانی‌فر با اشاره به این‌که گاهی درمان بزرگی سینه در مردان صرفا جنبه زیبایی دارد، می‌گوید: اگر بزرگی سینه دردناک باشد با تجویز داروهایی که ضد هورمون زنانه هستند، درد و بزرگی آن درمان می‌شود. گاهی هم رفع بزرگی سینه به واسطه عمل‌های جراحی ممکن می‌شود، اما اگر این عارضه ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، در صورت درمان بیماری، مشکل برطرف می‌شود.

پونه شیرازی ‌‌/‌‌ گروه سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر
نظرسنجی بیشتر
پیش بینی شما از نتیجه دربی استقلال و پرسپولیس ؟
برد استقلال
برد پرسپولیس
تساوی