jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۴۸۱۸   ۲۳ مهر ۱۳۹۰  |  ۱۸:۴۵

در ادامه کاوش‌های باستانشناسی در معدن تاریخی نمک چهرآباد زنجان، بخش‌هایی از لباس کارگران به‌دست آمد.

سرپرست هیات کاوش معدن چهر آباد گفت: در ادامه کاوش‌های باستانشناسی در معدن تاریخی نمک چهرآباد زنجان، بخش هایی از لباس کارگران معدن به دست آمد.

ابوالفضل عالی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در بافت این پارچه ها به طرز ماهرانه ای از الیاف رنگی نیز استفاده شده که چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.
 
وی گفت : در ادامه فعالیت‌های باستان شناسی در لایه های پایین معدن نمک چهرآباد  تکه هایی از پوست و مو نیز به دست آمده است و تحقیقات تکمیلی جهت شناسایی این یافته ها برای تشخیص جانوری یا انسانی بودن این بقایا ادامه دارد.
 
" در این فصل از کاوش، استفاده از متخصصین حفاظت و مرمت جهت حفظ و نگهداری هرچه بهتر اشیای به دست آمده خصوصا اشیایی با جنس مواد ارگانیک در دستور کار قرار دارد.
"

سرپرست هیات کاوش معدن چهره آباد اظهار داشت: همچنین آزمایشات زمین شناسی و ژئوالکتریک در سایت تاریخی معدن نمک چهرآباد زنجان انجام  شد.
 
به گفته  عالی، در ادامه کاوشهای باستان شناسی در معدن تاریخی چهرآباد زنجان یک عدد "سوزن" از جنس مفرغ کشف شد.
 
وی افزود: طی روزهای گذشته با انجام کاوش‌های باستانشناسی، بخشی از بقایای استخوانهای جانوری،‌ گیاهان، پوست، مو، چوب، فضولات جانوری و همچنین سفال(پیه سوز) کشف شده است.
 
" پیگیری تونلهای باستانی با هدف مشخص نمودن نقشه تونل‌ها و تکنیک های استخراج نمک و ابزارهای حفاری از اهداف این فصل از کاوش معدن تاریخی چهرآباد زنجان است."

عالی ادامه داد: در این فصل از کاوش تعداد 20 نفر باستانشناس و متخصصان در حوزه علوم مختلف، از کشورهای ایران،‌ آلمان، اتریش و ایتالیا در معدن چهرآباد زنجان مشغول کاوشهای باستان شناسی و تحقیقات علمی است.
 
سرپرست هیات کاوش معدن چهره آباد افزود: در ادامه فعالیت گروه باستان شناسی  در سایت تاریخی معدن نمک چهرآباد زنجان، آزمایشات  زمین شناسی و ژئو مورفولوژی، گیاه شناسی، ژئوالکتریک و ... که همگی در راستای بدست آوردن دید بهتر از نحوه زندگی معدن کاران (معدن نمک چهرآباد) و جوامع دوره هخامنشی و ساسانی و محیط زیست منطقه در دوره باستان در حال انجام است.
 
" متخصصین ژئو الکتریک، آزمایشات و بررسی های خود را به منظور پی بردن به احتمال وجود تونل‌ها و راهروهای احتمالی در لایه های پایین معدن انجام دادند."
 
وی تاکید کرد: معدن نمک چهرآباد زنجان  درحال حاظر تنهامعدن تاریخی در کشور است که تحقیقات علمی و باستانشناسی در آن جریان دارد و در این راستا تاکنون طی کاوش‌های باستانشناسی در این محوطه تاریخی تعداد 6 عدد مومیایی به دست آمده است.
 
به گفته عالی ، کاوش‌های باستانشناسی در سایت تاریخی معدن نمک چهرآباد ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر