jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۵۹۸۱ ۲۳ تير ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

فرض کنید در پارک در حال قدم‌زدن هستید. ناگهان فرد بدحالی را می‌بینید که ‌ روی نیمکت نشسته و هوشیاری‌اش را از دست داده است. در این زمان چه می‌کنید؟ به دلیل آن‌که مشکل مصدوم قابل تشخیص نیست باید بلافاصله تا قبل از آن‌که فرد بیهوش شود علت اصلی بیماری را از او پرسید. در این زمان ممکن است او تنها در چند کلمه به شما بگوید که مبتلا به دیابت است و از هوش برود.

چه باید کرد؟

دیابت یا مرض قند، ناتوانی بدن در سوخت و ساز مناسب قندهاست. در‌ این بیماری انسولین، همان هورمونی که از لوزالمعده ترشح می‌شود مقدار و اثرش کم شده و نمی‌تواند قند را از خون به سلول‌ها منتقل کند به معنای دیگر قدرت کاهش قند خون را ندارد. اگر قند در خون باقی بماند سلول‌های بدن سوخت خود را از چربی‌ها تامین و قند باقیمانده در خون نیز از طریق ادرار دفع می‌شود.

دیابت 2 نوع دارد؛ دیابت نوع یک و دیابت نوع 2. در دیابت نوع یک معمولا انسولین در بدن ترشح نمی‌شود و نیاز به تزریق انسولین است و معمولا افراد در سنین پایین دچار این نوع دیابت می‌شوند. در دیابت نوع 2 انسولین به مقدار کم ترشح می‌شود و اغلب نیاز به تزریق انسولین نیست و در افراد بزرگسال که اضافه‌وزن دارند، رخ می‌دهد.

خوب است بدانید افراد دیابتی ممکن است در طول بیماری خود دچار اغمای دیابت یا شوک انسولین شوند.

اغمای دیابت

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که قند خون فرد دیابتی بر اثر عدم تزریق انسولین، پرخوری، فعالیت کم، تنش یا ترکیبی از اینها بالا برود و کمبود انسولین باعث افزایش سطح قند خون شود.از علایم و نشانه‌های اغمای دیابت، شروع تدریجی علایم سرگیجه، تشنگی شدید، تکرر ادرار، پوست قرمز، گرم و برافروخته، استفراغ، بوی میوه یا شیرینی از دهان، تنفس سنگین و بالاخره بی‌هوشی است.

شوک انسولین

شوک انسولین زمانی رخ می‌دهد که فرد دیابتی، انسولین بسیار زیادی مصرف کرده و سطح قند خون به طور ناگهانی پایین آمده باشد. از علایم و نشانه‌های شوک انسولین شروع ناگهانی علایم از دست دادن تعادل، گرسنگی، آبریزش از دهان،‌ سردرد، رنگ‌پریدگی و گزگز یا مورمور انگشتان، تعریق فراوان، لرزش و بیهوشی احتمالی است.

اقدامات لازم

تشخیص اغمای دیابت از شوک انسولین کار سختی است. اغلب اوقات مصدوم خودش می‌تواند اقدام لازم برای بهبودی را بگوید. اما اگر بیمار قادر به سخن‌گفتن نبود و شما شک دارید که سطح قند خون بالا یا پایین است در صورتی که مصدوم هوشیار است کمی شکر ‌ روی زبان او بمالید و چند دقیقه صبر کنید. اگر وضعیت بیمار بهتر شد، احتمالا او دچار شوک انسولین شده است. به او مقدار کمی غذا یا نوشیدنی شیرین دهید، اما اگر بیمار بهبود نیافت سریعا با 115 تماس بگیرید. در این حالت بهتر است بیمار را طاق‌باز خوابانده و کمی سر را بالا و به یک سمت نگه دارید تا راه هوایی باز بماند و در صورت استفراغ مواد و ترشحات خروجی موجب انسداد مجاری تنفسی نشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر