فردا خورشید می‌گیرد

خورشیدگرفتگی از توکیو تا سیبری

فردا 11 خردادماه ساعت 19 و 25 دقیقه و 17 ثانیه به وقت جهانی خورشید گرفتگی جزئی رخ می دهد که حداکثر این گرفتگی در سیبری است به گونه ای که ماه 60 درصد قرص خورشید را در این محل می پوشاند.
کد خبر: ۴۰۶۴۰۵

به گزارش مهر، پدیده خورشید گرفتگی یا کسوف زمانی رخ می دهد که ماه در بین زمین و خورشید قرار می گیرد. در این حالت سایه ماه بر روی زمین می افتد اما این اتفاق زمانی به وقوع می پیوندد که ماه تقریبا نزدیک یکی از گره های مداری خود باشد گره های مداری نقاطی هستند که در آن مدار یک جسم مدار جسم دیگری را قطع می کند.

هنگامی که ماه در نزدیکی گره های خود باشد تقریبا بر صفحه زمین-خورشید منطبق می شود و بنابراین این امکان وجود دارد تا سایه خود را بر زمین بیافکند و پدیده نجومی کسوف را ایجاد کند.

اندازه ظاهری ماه و خورشید آنگونه که از زمین مشاهده می شود بسیار نزدیک به هم است ولی به دلیل بیضوی بودن مدار زمین و ماه دارای تغییراتی است از این رو بسته به فواصل بین خورشید، ماه و زمین، گرفتگی در سه حالت جزیی، کلی و حلقوی رخ می دهد.
 
فردا 11 خرداد مقارن با اول ژوئن 2011 شاهد وقوع خورشید گرفتگی از نوع جزئی هستیم. زمانی که ماه به طور کامل نتواند قرص خورشید را بپوشاند خورشید گرفتگی برای ناظرین زمین به صورت جزئی دیده خواهد شد. به عبارت دیگر تمام قرص خورشید توسط ماه پوشانده نمی شود.
 
این پدیده در ساعت 19 و 25 دقیقه و 17 ثانیه به وقت جهانی آغاز می شود. زمان اوج این خورشید گرفتگی ساعت 21 و 17 دقیقه و 18 ثانیه به وقت جهانی است.
 
خورشید گرفتگی فردا اول ژوئن 2011 از شمال شهر توکیو آغاز می شود و و حرکت خود را به سمت شمال در قاره آمریکا ادامه می دهد و در اقیانوس اطلس 60 درصد سطح خورشید پوشیده می شود.

طبق این نقشه این گرفتگی در بخشی از شمال شرق آسیا، شمال آمریکای شمالی و ایسلند قابل روئت است و بیشترین گرفتگی در غرب سیبری رخ می دهد به گونه ای که در سیبری ماه 60 درصد از قرص خورشید را می پوشاند.
 
این خورشید گرفتگی که در ساعت 23 و 6 دقیقه و 57 ثانیه پایان می یابد، از ایران قابل رویت نیست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها