ناگفته‌هایی از زندگی شخصی امام

آبگوشت بدون گوشت و بی‌نمک

سید حسن خمینی در آستانه سالگرد ارتحال امام در جمع نمایندگان مجلس در حرم امام گوشه هایی از زندگی شخصی امام راحل را تشریح کرد و گفت: ایشان ظهرها ناهار همیشه آبگوشت می خوردند که این آبگوشت بسیار بی نمک بود اما امام گوشت آن را نمی خورد و به من می داد.
کد خبر: ۴۰۶۴۰۴

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین، سید حسن خمینی نوه امام راحل امروز سه شنبه در جمع نمایندگان در حرم مطهر امام راحل به تشریح رعایت اخلاق و ادب از امام راحل پرداخت و در همین راستا گوشه هایی از زندگی شخصی و فردی و رعایت اخلاق و ادب از سوی ایشان را برای نمایندگان تعریف داد.

وی با بیان اینکه زمانی که امام راحل به رحمت خدا رفت من 18 سال داشتم، گفت: تا زمانی که امام راحل در قید حیات بودند ما یعنی فرزند یادگار امام منزل جدایی از امام نداشتیم و امکان نداشت که آشپزخانه ما برای غذا درست کردن روشن باشد. ما همواره ناهار و شام سر سفره امام بودیم.

سید حسن خمینی افزود: اگر آشپرخانه ما روشن بود و غذایی در آن پخت می شد زمانی بود که امام مهمان ما بودند و تنها جایی که می رفتند منزل ابوی ما بود چون امام از در جماران بیرون نمی رفتند.

نوه امام با اشاره به بازی های دوران کودکی خود گفت: من توپی داشتم که با آن بازی می کردم و دوچرخه ای داشتم که در حیاط مشترک خانه امام با آن دوچرخه سواری می کردم

پیاده روی امام هر روز سه مرتبه

سیدحسن خمینی با بیان اینکه امام راحل هر روز سه مرتبه پیاده روی می کردند، گفت: ایشان هفت و نیم تا هشت صبح، 10 تا 10:30و 4 تا 4:30 عصر هر روز پیاده روی می کردند واین موضوع یک دقیقه پس و پیش نمی‌شد.

وی گفت: من تقریبا هر روز 4 بار و یا بیشتر به منزل امام می رفتم و زمانی که امام این پیاده روی ها را انجام می داد من با ایشان مواجه می شدم.

حسن برو آخوند شو

نوه امام با بیان اینکه هر وقت امام مرا می دید به من می گفت «حسن برو آخوند شو» ، تصریح کرد: امام هر وقت از در اتاق بیرون می آمدند و در حیات پیاده روی می کردند و تقریبا هر وقت که مرا می دیدند به من توصیه می کردند که بروم آخوند شوم و این جمله «حسن برو آخوند شو» را بارها به من گفتند.

نوه امام خاطرنشان کرد: امام راحل حتی یکبار هم به من «تو» نگفتند بلکه همواره مرا «شما» خطاب می کردند.

ایشان حتی به اخوی های کوچکتر من هم واژه «شما» را به کار می بردند و به هیچکس «تو» نمی گفتند.

صرف ناهار در اتاق 4.5 تا 5 متری با سقف کوتاه

نوه امام راحل با بیان اینکه موقع ناهار امام به دلیل داشتن پادرد روی یک صندلی و پشت یک میز می نشستند، گفت: اعضای خانواده روی زمین و دور سفره می نشستند و اتاقی که ما در آن ناهار می خوردیم 4.5 تا 5 متر بود و سقف کوتاهی هم داشت.

سید حسن خمینی افزود:سنت خانواده امام این بود که غذا را خود همسر امام می کشیدند و تا زمانیکه همسر ایشان سر سفره حاضر نمی شدند امام (ره) لب به غذا نمی زدند.

ناهار امام آبگوشت بی نمک

وی با بیان اینکه امام (ره) معمولا ناهار آبگوشت می خوردند، گفت: این آبگوشت بسیار بی نمک بود و امام (ره) معمولا گوشت را نمی خوردند و آن را به من می دادند که من این گوشت بسیار خوشمزه را با پلو باهم می خوردم.

نوه امام در ادامه با اشاره به رعایت ادب از سوی امام تصریح کرد: امام راحل ادب در منزل و ادب محاوره با کوچکتر را بشدت رعایت می کردند و حتی امام، ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا را هم آقای ریگان خطاب و ادب را همواره نسبت به بزرگتر و کوچکتر رعایت می کردند.

وی با اشاره به رعایت احترام آقای پسندیده از سوی امام گفت: در 12 بهمن 1357 وقتی هواپیمای امام در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست و همه منتظر پایین آمدن امام (ره) از هواپیما بودند ایشان به آقای پسندیده گفتند که شما بزرگترید و شما باید ابتدا پایین بروید.

در آن لحظه حساس که همه منتظر ورود امام بودند امکان نداشت که آقای پسندیده جلوی امام حرکت کند اما ایشان تاکید داشتند که زودتر از آقای پسندیده پیاده نمی شوند و به همین دلیل ابتدا آقای پسندیده پیاده شدند و بعد ابوی ما از پله های هواپیما بالا رفت و به همراه امام پایین آمدند.

وی افزود: اگر به تصاویری که 12 بهمن 1357 از تلویزیون پخش می شود دقت کنید متوجه می شوید که آقای پسندیده زودتر از امام پیاده شده اند و در داخل ماشین نشسته اند.

نوه امام راحل تصریح کرد: امام (ره) نسبت به احترام آقای پسندیده تاکید داشتند و همواره آن را رعایت می کردند.

سید حسن خمینی سپس در جمع نمایندگان افزود: آنچه اخلاق و در راس اخلاق است ادب می باشد امام در زندگی فردی و اجتماعی خود هرگز پا روی اخلاق نگذاشت.

وی تصریح کرد: بزرگترین دستاورد میراث امام برای ملت ایران جمهوری اسلامی است.

نوه امام راحل سپس افزود: اگر افرادی با هم اختلاف دارند لزومی ندارد تا پا را فراتر گذاشته و به یکدیگر بی احترامی کنند.

یوسف اسدی-خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها