jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۵۷۵۱ ۲۴ فروردين ۱۳۹۰  |  ۰۰:۱۱

امروز قرار است در نشست‌های طرح «سینما سلامت»، آیین بزرگداشت «کیانوش عیاری» به همت اداره سلامت منطقه 7 شهرداری تهران برپا شود. این خبر که یک مدیر اجرایی شهرداری می‌خواهد از پتانسیل‌های سینما برای فرهنگسازی بین شهروندان تهران استفاده کند خوشحال‌کننده است.

دکتر عموئیان، به خبرگزاری فارس گفت: ‌در این مراسم از دیدگاه سلامت‌محور، مباحث پزشکی و روان‌شناختی فیلم‌های «کیانوش عیاری» از آغاز تاکنون مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. اتفاقا مدیران شهرداری، کارگردان مناسبی را برای این موضوع انتخاب کرده‌اند. فیلم‌های عیاری پر است از شخصیت‌های پزشک و پرستار و آدم‌هایی که با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند.

فیلم بودن و نبودن تلاش یک دختر جوان برای زنده ماندن را نشان می‌دهد. این ساخته عیاری جزو اولین فیلم‌هایی است که سعی می‌کند فرهنگ اهدای عضو را در کشورمان جا بیندازد. این کارگردان در سریال روزگار قریب‌ با دستمایه قرار دادن زندگی یک پزشک اطفال (دکتر قریب)‌ تاریخ پزشکی ایران را ورق می‌زند. روزگار قریب که ارتباط خوبی با مخاطبان پرشمار تلویزیونی پیدا کرد، در کنار پرداختن به مسائل پزشکی، گوشه‌چشمی هم به فرهنگ و مناسبات اجتماعی ایرانیان قدیم داشت.

آخرین فیلم کیانوش عیاری، خانه پدری نام دارد که در جشنواره فیلم فجر بیست و نهم وضعیت بلاتکلیفی داشت. از یک طرف صحبت از توقیف فیلم شد و از طرف دیگر مسوولان جشنواره توقیف آن را تکذیب کردند. اما در نهایت فیلم در جشنواره به نمایش درنیامد تا شایعه توقیف آن تقویت شود. داستان «خانه پدری» درباره‌ خانواده‌ای در 6 دهه است و زندگی محتشم از ۱۵ تا ۸۰ سالگی را روایت می‌کند.

عیاری پیش از خانه پدری فیلم بیدار شو آرزو را جلوی دوربین برد. بیدار شو آرزو تنها فیلم سینمایی ایرانی است که به صورت مستقیم به موضوع زلزله شهر بم می‌پردازد و تلاش مردم بحران‌زده آن آب و خاک را برای بقا به تصویر می‌کشد. کیانوش عیاری به دقت و وسواس بیش از حد در هنگام فیلمبرداری مشهور است. او یک برداشت را آن قدر تکرار می‌کند تا به دلش بنشیند. مهران رجبی یک بار با لحنی طنزآمیز می‌گفت: برای یک پلان در سریال روزگار قریب که من و یک شخصیت دیگر یک سلام و علیک معمولی می‌کردیم، کیانوش عیاری برداشت را حدود صد بار تکرار کرد!

دو نیمه سیب، شاخ گاو، بودن یا نبودن،‌ هزاران چشم و روزگار قریب جزو مطرح‌ترین فیلم و سریال‌های این کارگردان 60 ساله است. امیدواریم این مراسم بزرگداشت، مقدمه‌ای باشد برای تعیین‌تکلیف نهایی فیلم خانه پدری.

مراسم بزرگداشت «کیانوش عیاری» امروز ساعت 15 در خانه سلامت عباس‌آباد برگزار می‌شود.

احسان رحیم‌زاده / گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر