jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۳۵۳۹   ۱۵ فروردين ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۰

رهبر دوراندیش انقلاب اسلامی که از سال 69 هرساله در پیام نوروزی خود، موضوعاتی نظیر تحکیم معنویت، عدالت اجتماعی و صرفه‌جویی را مورد تاکید قرار می‌دادند، با نامگذاری سال 1378 به نام «سال امام خمینی (ره)‌» حرکت جدیدی را برای سمت‌دهی به فعالیت‌ها و تمرکز بخشیدن به توجهات آغاز کردند؛ حرکتی که طی 13 سال گذشته تداوم پیدا کرده و هرسال در آستانه نوروز اندیشمندان و محافل مختلف نخبگان و حتی آحاد مردم پاسخ این پرسش را جستجو می‌کنند که سال جدید چه نامی را بر پیشانی خود ثبت خواهد کرد؟

نام‌هایی که حرکت‌های جدیدی را پایه‌گذاری می‌کنند اما با پایان سال تمام نمی‌شوند.سال 1390 نیز بر همین اساس سال «جهاد اقتصادی» نام گرفت تا در کنار «سال نوآوری و شکوفایی» و «سال همت مضاعف و کار مضاعف» اندیشه‌ای سازمان‌یافته و منسجم برای تحقق دهه «عدالت و پیشرفت» را به نمایش بگذارد.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی اول فروردین خود در حرم رضوی که از مهم‌ترین سخنان هرساله رهبری است و بخشی از آن به تبیین نامگذاری سال اختصاص دارد، ضمن تاکید بر موضوعاتی مانند تحول نظام اداری، تحول آموزش و پرورش، مسائل حوزه فرهنگ عمومی و اخلاق جامعه به‌عنوان کارهای بنیادی و لازم برای پیشرفت و تعالی کشور تصریح کردند: ‌«به نظر صاحبنظران آنچه نسبت به موارد فوق در اولویت قرار دارد مساله اقتصادی است.»

ایشان در تبیین اهمیت این موضوع فرمودند: «باید بتوانیم قدرت نظام اسلامی را در زمینه حل مشکلات اقتصادی به همه دنیا نشان دهیم و این الگو را سردست بگیریم تا ملت‌ها ببینند که یک ملت در سایه اسلام و جامعه اسلامی چگونه می‌تواند پیشرفت کند.»

روحیه جهانی، ‌استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه، پرهیز از مسائل حاشیه‌ای، انسجام و اتحاد ملی و تعامل سازنده و هماهنگی قوا نکاتی بودند که ایشان به‌عنوان الزامات شکل‌گیری حرکت عظیم اقتصادی در سال 90 از آنها نام بردند؛ الزاماتی که رعایت آنها نه‌تنها تحقق جهاد اقتصادی را دست‌یافتنی‌تر می‌کند؛ بلکه فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را نیز تعالی می‌بخشد. رعایت این الزامات اگرچه برای همه ضروری و مهم است؛ اما برای اصولگرایان ضروری‌تر و بااهمیت‌تر است، خصوصا آن‌که سال 90 در پایان خود انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی را تجربه خواهد کرد.

جهاد اقتصادی نه به معنای زیربنا بودن اقتصاد، بلکه به عنوان یک ضرورت برای تکمیل بیشتر الگوی اسلامی ـ ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد و این مهم علاوه بر تقویت روحیه امید و افزایش نشاط و ارتقای عدالت می‌تواند اولا توطئه دشمنان ایران را ناکام بگذارد، ثانیا دل‌های بیشتری را در جهان مجذوب خود سازد.

در پایان این یادداشت، گزارش موسسه آمریکایی بروکینگز خالی از لطف نیست. این موسسه در یکی از گزارش‌های اخیر خود با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چنین نوشته است: همزمان با ناآرامی‌ها در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران در مسیر بهبود وضعیت یکی از مهم‌ترین ابعاد پاشنه‌آشیل اقتصادی خود گام برمی‌دارد. این گزارش، توانایی تهران برای اتخاذ تصمیمات منطقی به لحاظ اقتصادی اما مخاطره‌انگیز از نظر سیاسی را آن هم در شرایطی که فشارهای بین‌المللی شدیدی علیه برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شود، شگفت‌انگیز خوانده و نوشته است: «قابلیت این کشور در اجرای برنامه‌ای ملی و پیچیده بدون هیچ‌گونه تحول مهم اجتماعی این موضوع را گوشزد می‌کند که ناظران سیاسی، اغلب توان جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش بهره‌وری از گزینه‌های سیاسی خود نادیده می‌گیرند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تحول در روابط تهران و مسکو

تحول در روابط تهران و مسکو

در شرایط فعلی، روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه، هم از حیث جنبه‌های تجاری و اقتصادی و هم از نظر ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی و امنیتی حائز اهمیت است.

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر