jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۲۹۶۴   ۱۵ فروردين ۱۳۹۰  |  ۰۹:۱۹

رهبر دوراندیش انقلاب اسلامی که از سال 69 هرساله در پیام نوروزی خود، موضوعاتی نظیر تحکیم معنویت، عدالت اجتماعی و صرفه‌جویی را مورد تاکید قرار می‌دادند، با نامگذاری سال 1378 به نام «سال امام خمینی (ره)‌» حرکت جدیدی را برای سمت‌دهی به فعالیت‌ها و تمرکز بخشیدن به توجهات آغاز کردند.

حرکتی که طی 13 سال گذشته تداوم پیدا کرده و هرسال در آستانه نوروز اندیشمندان و محافل مختلف نخبگان و حتی آحاد مردم پاسخ این پرسش را جستجو می‌کنند که سال جدید چه نامی را بر پیشانی خود ثبت خواهد کرد؟

نام‌هایی که حرکت‌های جدیدی را پایه‌گذاری می‌کنند اما با پایان سال تمام نمی‌شوند.سال 1390 نیز بر همین اساس سال «جهاد اقتصادی» نام گرفت تا در کنار «سال نوآوری و شکوفایی» و «سال همت مضاعف و کار مضاعف» اندیشه‌ای سازمان‌یافته و منسجم برای تحقق دهه «عدالت و پیشرفت» را به نمایش بگذارد.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی اول فروردین خود در حرم رضوی که از مهم‌ترین سخنان هرساله رهبری است و بخشی از آن به تبیین نامگذاری سال اختصاص دارد، ضمن تاکید بر موضوعاتی مانند تحول نظام اداری، تحول آموزش و پرورش، مسائل حوزه فرهنگ عمومی و اخلاق جامعه به‌عنوان کارهای بنیادی و لازم برای پیشرفت و تعالی کشور تصریح کردند: ‌«به نظر صاحبنظران آنچه نسبت به موارد فوق در اولویت قرار دارد مساله اقتصادی است.»

ایشان در تبیین اهمیت این موضوع فرمودند: «باید بتوانیم قدرت نظام اسلامی را در زمینه حل مشکلات اقتصادی به همه دنیا نشان دهیم و این الگو را سردست بگیریم تا ملت‌ها ببینند که یک ملت در سایه اسلام و جامعه اسلامی چگونه می‌تواند پیشرفت کند.»

روحیه جهانی، ‌استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه، پرهیز از مسائل حاشیه‌ای، انسجام و اتحاد ملی و تعامل سازنده و هماهنگی قوا نکاتی بودند که ایشان به‌عنوان الزامات شکل‌گیری حرکت عظیم اقتصادی در سال 90 از آنها نام بردند؛ الزاماتی که رعایت آنها نه‌تنها تحقق جهاد اقتصادی را دست‌یافتنی‌تر می‌کند؛ بلکه فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را نیز تعالی می‌بخشد. رعایت این الزامات اگرچه برای همه ضروری و مهم است؛ اما برای اصولگرایان ضروری‌تر و بااهمیت‌تر است، خصوصا آن‌که سال 90 در پایان خود انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی را تجربه خواهد کرد.

جهاد اقتصادی نه به معنای زیربنا بودن اقتصاد، بلکه به عنوان یک ضرورت برای تکمیل بیشتر الگوی اسلامی ـ ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد و این مهم علاوه بر تقویت روحیه امید و افزایش نشاط و ارتقای عدالت می‌تواند اولا توطئه دشمنان ایران را ناکام بگذارد، ثانیا دل‌های بیشتری را در جهان مجذوب خود سازد.

در پایان این یادداشت، گزارش موسسه آمریکایی بروکینگز خالی از لطف نیست. این موسسه در یکی از گزارش‌های اخیر خود با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چنین نوشته است: همزمان با ناآرامی‌ها در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران در مسیر بهبود وضعیت یکی از مهم‌ترین ابعاد پاشنه‌آشیل اقتصادی خود گام برمی‌دارد.

این گزارش، توانایی تهران برای اتخاذ تصمیمات منطقی به لحاظ اقتصادی اما مخاطره‌انگیز از نظر سیاسی را آن هم در شرایطی که فشارهای بین‌المللی شدیدی علیه برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شود، شگفت‌انگیز خوانده و نوشته است: «قابلیت این کشور در اجرای برنامه‌ای ملی و پیچیده بدون هیچ‌گونه تحول مهم اجتماعی این موضوع را گوشزد می‌کند که ناظران سیاسی، اغلب توان جمهوری اسلامی ایران را برای افزایش بهره‌وری از گزینه‌های سیاسی خود نادیده می‌گیرند.»

مهدی فضائلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر