jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۵۵۱۹ ۲۳ بهمن ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۴

بازهم دعوا و کشمکش، باز هم جنگ فرسایشی، دوباره تلف کردن انرژی برای هیچ چیز، دوباره دست مردم را توی پوست گردو گذاشتن و حرف‌های سرگردان کننده زدن !

یک هفته است که دوباره زخم کهنه بین بنگاه‌های معاملات املاک و سازمان ثبت بر سر عقد قرارداد و مبایعه‌نامه املاک سر باز کرده است. بنگاه‌ها می‌گویند وزارت بازرگانی تا به حال 9 میلیارد تومان برای راه‌اندازی سامانه املاک و مستغلات هزینه کرده تا بنگاه‌هایی که معاملات ملکی مردم را جوش می‌دهند با استفاده از اطلاعات این سامانه بتوانند معاملات محکم و مطمئنی داشته باشند اما سازمان ثبت می‌گوید این‌که بنگاه‌ها قراردادهای چاپی دارند و دست به نوشتن مبایعه‌نامه می‌زنند کاری خلاف قانون انجام می‌دهند.

سازمان ثبت، استنادش به قانون دلالان است همان قانونی که بنگاه‌ها می‌گویند متعلق به زمان رضاشاه است و دیگر برای امروز کارایی ندارد اما ثبتی‌ها این را قبول ندارند و می‌گویند قانون قانون است، حتی اگر 70 سال از زمان تصویبش گذشته باشد.

این کشمکش البته کار امروز و دیروز نیست چون 12 سال است که وضع به همین صورت باقی مانده.

اما آیا این کشمکش‌ها بر سر کسب درآمد برای دفترخانه‌های اسناد رسمی است؟ آیا سازمان ثبت نگران اجرا نشدن قانون است یا می‌خواهد کسادی کسب و کار دفترخانه‌ها را با تنظیم قراردادهای معامله املاک جبران کند؟ آیا سازمان ثبت به این اندیشیده که اگر بنگاه‌ها را از معاملات املاک حذف کند چه مرجعی را باید جایگزین آنها کند؟ آیا دفاتر اسناد رسمی می‌توانند جای بنگاه‌هایی را بگیرند که مردم در تمام این سال‌ها به وجودشان عادت کرده‌اند؟ یا شاید اشکال از قانون است و قوانین ضعیف این گونه کارها را به گره می‌اندازد، پس اگر این طور است چرا وزیر دادگستری که بالاترین مرجع برای ارائه لوایح قضایی به مجلس است اقدامی نمی‌کند؟ و مهم‌تر از همه چرا قوه‌قضاییه که در راس تمام این نهادها قرار دارد در تمام این سال‌ها فکری برای رفع معضلی که به سادگی قابل حل است نکرده است و به جای مشاهده اختلافات، راه حلی همه پسند ارائه نکرده است؟ در دعوای بین بنگاه‌ها و سازمان ثبت که بی‌شک مردم بازنده اصلی‌اش هستند همه نگاه‌ها به قوه‌قضاییه است پس یک درخواست داریم: مسوولان قوه‌قضاییه لطفا راه‌حل ارائه دهید.

مریم خباز

گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر