jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۸۳۶۷۱   ۱۶ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۱:۰۴

سازمان پزشکی قانونی هشدار داد

ورود یک ماده محرک جدید به ایران

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نسبت به ورود یک ماده روانگردان صنعتی به کشور که به طور غیرقانونی در چین تولید می شود،هشدار داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر جابر قره داغی با بیان این مطلب افزود: «مفدرون» یک ماده محرک و روانگردان جدید است که به طور غیرقانونی در کشور چین ساخته می شود و به صورت کیسه های نمک یا غذای گیاهی در اینترنت به فروش می رسد.

وی خاطرنشان کرد: مفدرون از خانواده آمفتامین ها است که به نام های عامیانه ای همچون «مف» (Meph)، نمک، میو میو، حمام نمک و موج عاج در بین افراد شناخته می شود.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به عرضه این ماده روانگردان به شکل قرص ، کپسول و پودر سفید رنگ یادآور شد: مفدرون به صورت خوراکی، تدخینی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و اثراتی شبیه اکستازی ، آمفتامین ها و کوکائین دارد.

دکتر قره داغی تصریح کرد: مصرف این ماده موجب یوفوریا، برانگیختگی، بالا رفتن خلق و اثرات مشابه سایر روانگردان ها می شود؛ همچنین می تواند هذیان، توهم، تهوع و استفراغ، مشکلات گردش خون، بثورات پوستی، بی نظمی ضربان قلب، اضطراب، افسردگی، گشادشدن مردمک‌ها و سایش دندان ها را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: هرچند مفدرون در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا غیرقانونی اعلام شده است اما در حال حاضر معضل اصلی این کشورها محسوب می شود. به نحوی که در یک بررسی در انگلیس مشخص شد 20 درصد قرص های اکستازی حاوی ماده مفدرون هستند و سهم این ماده در بازار روانگردان ها به سرعت در حال افزایش است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با هشدار مجدد در مورد چنین موادی افزود: مواردی از خودکشی، مرگ بر اثر حملات قلبی و تشنج ناشی از مصرف ماده روان‌گردان مفدرون در برخی از کشورها گزارش شده است.   

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

هفته محیط‌ زیست از امروز در کشورمان شروع می‌شود و به همین مناسبت قرار است رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست امروز در نشستی خبری میزبان خبرنگاران این حوزه باشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر