jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۳۵۴۳   ۱۲ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

فیلم‌های خارجی و تغییر آن‌ها در کشور ما

کپی‌برابر اصل!

سینمای هر کشوری، بازتاب تفکر و طرز زندگی و جهان‌بینی مردم آن کشور است. نگرشی که طبیعی است و در سایر کشورها ارزشی مشابه و ستودنی ندارد و زمینه را برای جرح و تعدیل‌ باز می‌‌کند. در انتقال فیلم‌های سینمایی بین کشورهای مسلمان و غیرمسلمان، این تغییرات و روند بومی‌‌کردن، با جزئیات بیشتری انجام می‌شود.

باید توجه داشت که اثر هنری به مثابه اندامی ارگانیک است که اجزای آن از درون به هم پیوسته است و اندکی غفلت در ویراستاری موجب مرگ آن می‌‌شود. بنابراین ویراستار همانند یک جراح باید از اندام ارگانیک شناخت کافی داشته باشد. همچنین لازم است ویراستار از تجربه زیادی برخوردار باشد یعنی صرف آگاهی کافی نیست.

گاهی اوقات فیلم‌های سینمایی به‌گونه‌ای ویراستاری می‌‌شوند که با حذف برخی قسمت‌ها و تغییر آنها، فیلم سینمایی دیگری ساخته می‌‌شود و اثر از هویت اصلی خود کاملا فاصله می‌گیرد و قالب تهی می‌‌کند.

با پایان بندی هم بازی؟!

پایان هر فیلم، آخرین خاطره‌ای است که از خود در ذهن مخاطب به جای می‌‌گذارد. آخرین ضربه دراماتیک اثر هنری، دسترنج همه تلاش‌های کارگردان است.

ما در هیچ شرایطی اجازه نداریم پایان‌بندی فیلم‌ها را کاملا حذف یا ترتیب سکانس‌ها را جابه‌جا کنیم.

در مورد خوب یا بد بودن نفس تغییر در فیلم‌های خارجی اظهار نظری نمی‌‌کنیم اما در این میان، مهم‌ترین نکته‌ای که نباید از قلم بیفتد، تعهد به متن و نسخه اولیه اثر است؛ از آنجا که همه می‌‌دانیم، هیچ متنی، همه جذابیت‌های نسخه اصلی را ندارد.

مریم اکبرلو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر